Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mayıs '18

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
89
 

Kitap Tavsiyesi: Elia ile Yolculuk

Kitap Tavsiyesi: Elia ile Yolculuk
 

Meteoroloji duyurdu, bu hafta hep kitap okuma havası olacakmış. O zaman şöyle güzelinden bir kitap önerisi yapayım istedim. Zülfü Livaneli'den gelsin Elia ile Yolculuk.
 
Zülfü Livaneli, yazım dilini çok sevdiğim yazarlardan biri. Hepimizin bildiği gibi kendisi bir hayli yetenekli; müzisyen, yazar, yönetmen, siyaset adamı. Müzikleri dünyaca ünlü şarkıcılar tarafından seslendirilmiş, çok önemli filmlere müzik yapmış, besteleri Londra Senfoni Orkestrası tarafından çalınmış, kitapları onlarca dile çevrilmiş, UNESCO iyi niyet elçisi olmuş bir kişiden bahsediyorum.
 
Elia Kazan, 3 kez Oscar almış, Amerikalı ünlü bir yönetmen. Peki size, 1909’da İstanbul’da doğmuş desem. Kayserili Rum bir ailenin çocuğu Elia Kazan ya da İlyas Kazancıoğlu mu demeli. 94 yıl süren hayatında o kadar çok şey yaşamış ki kitaptan sonra ister istemez bir araştırmaya giriyorsunuz.
 
Elia Kazan, bir gün yıllar içinde yakın dost olduğu Zülfü Livaneli’den onu Kayseri’ye götürmesini istemiş, yaşı 90’ın üstündeyken hem de. Uçakla değil ama arabayla, Anadolu’yu göre göre olsun istemiş, ne kadar şahane değil mi fakat bu yaş meselesi hikayeye biraz gerilim katmıyor değil.
 
Zülfü Livaneli, bu kitabında, Elia Kazan ile yaptığı yolculuğu ama daha çok onunla olan arkadaşlığını anlatıyor, yine kendi tarzıyla, yine dokunmak istediği konulara dokunarak, yine bilgi yüklü ve aynı zamanda duygusal.
 
Kitabı bir çırpıda okudum. Özellikle benim gibi tarihteki gerçek olaylara meraklılar için güzel bir kitap, tavsiye ederim. Yolculuk sırasında öğrencilerle karşılaşma bölümü ve orda yaşananlar, Zülfü Livaneli’nin bunun aktarışı çok iyi bence, kendimi oradaymış gibi hissettim. Kitaba eklenen illüstrasyonlar da başka güzel bir sürpriz. 
 
Bol bol fikir ürettiğiniz keyifli okumalar...#haydiuretelim
 
ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 165
Kayıt tarihi
: 10.05.14
 
 

Amatör bir matematikçi (lisans), amatör bir ekonomist (yüksek lisans), amatör bir tarihçi (doktor..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster