Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ocak '07

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
608
 

Kitapla çocuk büyür mü?

Kitapla çocuk büyür mü?
 

Toplumda çok konuşulan ve tartışılan bu konuya değinmek,bilgi ve tecrübelerimi anne adaylarıyla paylaşmak istedim.

Hamile kalındığından itibaren büyük küçük herkes bir şeyler söylemeye başlar, kendince doğru bildiklerini iyi niyetle paylaşmaya çalışırlar. Öyle ya, dünyaya gelen ilk çocuk sizin çocuğunuz olmayacak , daha öncesinden milyonlarca çocuk dünyaya gelmiş ve bir şekilde büyütülüp topluma salınmıştır. O zaman, siz ilk defa anne olduğunuza göre en az bilen olarak toplumun size dayattıkları ile çocuğunuzu büyütmelisiniz gibi bir kanı vardır. Bu ne derece doğru bir yaklaşımdır düşünmek lazım .Bu konunun üzerine düşüp biraz etrafınızda araştırma yaparsanız,görüşlerin ikiye ayrıldığını fark edersiniz. Bir kısım insanlar der ki “kitapla da çocuk mu büyürmüş,biz öylemi büyüdük sanki. ”Bir kısmı da daha yenilikçi ve daha bilime inanan kesim olarak “kitaplardan öğrenilecek çok şey var arkadaşım” der size. Bu ayrımdan sonrası size kalmıştır artık. Kitaplardan çok şey öğrenen birisi olarak ben kendi düşüncelerimi anlatacağım tabii ki.

Bilimle uğraşan ve bilime inanan birisi olarak yolumu kitaplarla çocuk büyütme olarak seçtiğimde, içimin çok da rahat olduğunu söyleyemeyeceğim ilk etapta, kimi tereddütlerim vardı elbette. Bir sürü insanla görüşüp fikir almama rağmen (bundan 8 yıl öncesinden bahsediyorum) çok da net bir fikrim olamamıştı,çünkü kitapların anlattığıyla çocuk büyümesine inanan o zamanlar bu kadar da çok insan yoktu .Ama ben size çok net söyleyebilirim ki, kitaplardan çok şey öğrendim, bunları oğlumu büyütürken kullandım ve kesinlikle geri dönüşünü aldım.

Ancak benim demek istediğim, elbetteki önünüze gelen her kitapta anlatılanları doğru kabul edip çocuğunuza uygulamak değil, bir de bir sefer söylemekle robot gibi çocuğunda anında bunu algıladığı da değil. Sabırla çocuğa bir daha bir daha anlatmak her şeyi çok önemli. Kitaplara karşı çıkanların en önemli savı her çocuğun bir olmadığı, aynı şeylerin her çocuğa uygulanamayacağı.Bana göre burada en önemli olan konu, çocuğunuzu tanımak ve kitapta anlatılanın özünü sizin çocuğunuzla aranızdaki iletişime uyarlayarak onunla paylaşmak. Benim kitaplardan öğrendiğim en önemli konulardan biri de çocuğa söylenen “hayır” kelimesinin önemli olduğu. Evde her şeye hayır diyen bir anne olmamak , bunun yanında hayır dediğinizde mutlaka gerekçesini de çocuğa anlatmak çok önemli. Oğlum o kadar küçüktü ki benim onunla konuşmaya ve olayları anlatmaya başladığımda, etrafımdaki büyüklerim “ daha çok küçük boşuna konuşuyorsun, daha seni anlayamaz” diyorlardı. Evin en küçük çocuğu olduğum için oğlumda ailenin en küçük torunuydu ve ben, bana yapılan bu uyarılara ya doğruysa diye endişeler duyuyordum o zamanlar.Oğlum çöpe uzandığında “cıss” veya “ee ee” demek yerine, bunun bir çöp olduğunu ve dokunduğunda mikropların eline geçip onu hasta edebileceğini anlatıyordum defalarca.

Sonucu mu merak ettiniz. Endişelerim boşunaymış, yaşadığım tecrübelere göre ben haklı çıktım tabi ki, bunu da burada paylaşmak anne adaylarının çocuk büyütmedeki uzun yollarında onlara küçücük bir ışık olmak, ne büyük mutlulukmuş. Benim çok yararlandığım kitaplar şunlardı, paylaşmak istedim. Epsilon yayınlarından çıkan “Çocuğunuz büyürken sizi neler bekler” diye üç adet kitap vardır. İlki hamilelikte çocuk gelişimini anlatır, ikincisi doğduğundan bir yaşına kadar çocuğunuzu büyütürken neye takılacaksanız onlarla ilgili bilgi bulacağınız kitaptır, üçüncüsü de iki ve üç yaşındaki gelişmeleri gayet güzel bir şekilde sunar. Bir de Dr.Thomas Gordon’un “ Etkili anababa eğitimi. Aile iletişim dili “ ve “ Çocukta dış disiplin mi? İç disiplin mi? ” kitapları bana rehber olmuştur. Bütün bunların yanında elbette ki Prof.Dr.Atalay Yörükoğlu’ nun “ Çocuk ruh sağlığı ” kitabını da atlayamayacağım.

Çocuklar hepimizin ve bir toplum bilinçli annelerin büyüttüğü çocuklar ile daha ileriye gidebilir. Bütün annelere sevgiler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızın en önemli bölümü, okunan bilgilerin çocuğa göre uyarlanması kısmıdır. Ayrıca ebeveynin çocuğunun özelliklerini bilerek davranmasıda önemlidir. Hasan YILMAZ Hocamızın Lütfen Anne Babacım bU Kitabı Okur musunuz? kitabı çocukla olan iletişim konusunda iyi bir kitaptır.

cetuşa 
 26.08.2008 13:50
Cevap :
Merhaba, değerli katkınız için teşekkür ederim. Yazdığım ilk yazılardan biriydi, yorumunuzla yeniden okudum, vesile olduğunuz için de teşekkürler. Aslında temel mesela bana göre, bireylerin kendini tanıması. Ancak o zaman çocuğunu tanır ve çocuğuna göre davranabilir...  26.08.2008 15:07
 

Bence de kitaplar okunmalı çocuk yetiştirilirken. Bildiğimiz şeylerle bile karşılaşsak, teyit etmiş oluyoruz ve içimiz rahat ediyor. Ben de bir iki kitap önerebilirim. Prof. Dr. Haluk Yavuzer'in Çocuğunuzun ilk 6 yılı, Steve Biddulph'un Mutlu çocuk yetiştirmenin sırları. Sevgiyle kalın.

Gülün içinden 
 08.01.2007 14:22
Cevap :
Merhaba; Yorumunuz ve katkınız için teşekkür ederim.S.Biddulph'un kitabını bilmiyordum bir kitap daha kattınız dağarcığıma:)Paylaşılan bilgi çiğ gibi büyür.Sevgi ve selamlarımı gönderiyorum gül kokusunda.  08.01.2007 14:45
 

Çoğumuz, Jean jack rousso’nun, çocuk eğitimi ile ilgili yazdığı ve sonrasında meşhur olan “Emile” adlı eserini biliriz. Yazarının “Böyle bir eser yazmamla birlikte iki erkek çocuğumu yeteri kadar eğitemedim.” İfadesini kullandığını ileri sürerler. Bilgi ayrı şey, uygulama ayrı şeydir. O anlatılır. Elbette kitaplar bizim yollarımızı aydınlatır, onlarla yaşamımızı daha kaliteli ve kolay hale getirebilir, kendimizi geliştirebiliriz. Bunları inkâr etmek mümkün değildir. Bunlarla birlikte, çocuklarımızı, yaşam yolculuğuna, arzu edilen niteliklerle donatarak hazırlamamız; Ailesinin deneyimine, çevresinden alacağı değerlere, eğitimi ile doğru orantıda olacaktır. Sizlerinde bildiği gibi, çocuklar için iki değer çok önemlidir; Güzel örnek olmak, kişiliklerine değer vermek, konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederim. Saygılarımla.

Canmehmet 
 02.01.2007 13:27
Cevap :
Merhaba; Bilgi birikiminizle verdiğiniz destek için teşekkür ederim evet bahsettiğiniz kitabı biliyorum değerli bir kaynak.Aslında çocuk eğitiminde sizin düşüncelerinize yakındır benim düşüncelerimde,ben sadece bir yönüyle gündeme getirdim yazımda konuyu, insanlar kitaplara güvensinler istedim.Yoksa elbetteki hayatı uygulamalar ve tecrübeler yönlendirir.Bir de okuduklarımızı sadece anlatıp,uygulamada farklı davranıyorsak bir anlamı yok zaten.Teşekkür ederim yorumunuz için.İyi bayramlar ve mutlu yıllar.  03.01.2007 9:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 351
Toplam mesaj
: 95
Ort. okunma sayısı
: 1301
Kayıt tarihi
: 27.12.06
 
 

Her daim doğa ile yaşayan biriyim.. Çünkü işim doğa ile iç içe olduğu gibi evimizde de doğa ile bera..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster