Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Şubat '17

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
267
 

Kitaplar arasında: Fethiye Yazıları'nı okurken

Kitaplar arasında: Fethiye Yazıları'nı okurken
 

Kitaplar Arasında: Fethiye Yazıları'nı okurken


Yazarlarımızdan zaman zaman çeşitli gazete, dergi ve kitaplar alıyorum. Geçenlerde posta kutumu açtığımdan birkaç dergi ve yerel gazetenin arasında “FETHİYE YAZILARI” adını taşıyan bir kitap pat diye öneme düştü. Bu kitabı değerli eğitimci yazar arkadaşım, daha doğrusu kadim dostum Ünal Şöhret Dirlik gönderiyordu. Ü.Ş Dirlik her kitabı çıktığında ilk alanlar arasında ben varım diyebilirim. Öncelikle sevgili dostum, çalışkan ve üretken meslektaşım Ünal Şöhret Dirlik’e teşekkür ediyorum.

Yazımda “ çalışkan ve üretken “diyorum. Söz olsun, yağdanlık olsun diye söylemiyorum. Ü.Şöhret Dirlik bir eğitimci yazar olarak bugüne değin 35 yakın kitaba imza atmış, Anadolu’da yayımlanan yüzlerce dergi, gazete ve seçkilerde yazılarıyla devamlı olarak görünmektedir. Hakkında Üniversiteler tarafından tezler hazırlanmış ve Fethiye’de adı bir halk kütüphanesine verilmiştir. Uzun yıllardan beri Fethiye kültürüne de hizmet veriyor. Sadece Fethiye ile ilgli en 15 eseri vardır. Fethiye Fethiye, Fethiye Folkloru, Fethiye Manileri, Fethiye’de Ramazan ve Bayram Manileri, Fethiye’de Bazı İnanışlar, Dualar ve İlençler,Güneyli Şiirler ve Beş-kaza ( dergi ) Fethiye ilgili yapıtlarından bazılarıdır.

Sayın Ü.Ş.Dirlik’in bana imzalı olarak armağan ettiği kitaba dönmek istiyorum. Kitap Fethiye sanatımıza ve kültürümüze hizmet eden FETAV Kültür Derneği tarafından hazırlanmış ve yayınlanmıştır. 1. Baskı 2016, Fethiye’de basılmıştır. Tertemiz, albenisi olan bir kapak ve baskısı olup, 176 sayadan ibarettir. Kitabı Recai Şahin ve Ünal Şöhret Dirlik tarafından hazırlanmıştır. FETAV komisyonunda adı geçenleri anmak istiyorum. Ünal Şöhret Dirlik, Recai Şahin, Birdal Can Tüfekçi, Cahit Yargıcı. Dilek Dinçer, Işıl Dikici, Muzaffer Aydın, Neriman Şal, Sadettin Yalçın, ve Timur Fidan yer alıyor.Bu isimlerin de Fethiye kültürüne ve sanatına büyük hizmetleri vardır. Bunu da unutmamak lazımdır.

Kitabın giriş bölümünde Fethiye Kaymakamı Ekrem ÇALIK, Hasan KARAKAŞ, Fethiye Belediye Başkanı Behçet SAATÇI, Recai ŞAHİN, Ünal Şöhret DİRLİK ve FETAV yönetim Kurulu Başkanı Dilek DİNÇER’i yazıları yer alıyor. Bunlardan başka kitapta 46 yazarın resimleri, özgeçmişleri ve yazılarına yer vermişlerdir. Bunlardan bir kısmını Anadolu basınında dergi, gazete ve seçkilerde şiir ve yazılarını okuduğum kişilerden bazılarıdır. Bunların çoğu Fethiyeli’dir Özellikle Fethiye / İNCİRKÖY’den olanların adlarını çizdim. Bunlar gerçekten dikkatimi çekti. İncirköy’den olanların adlarını yazıyorum: Ünal Şöhret Dirlik, Revai Şahin, Birdal Can Tüfekçi, M.Cahit Beğenç, Muzaffer Aydın, Nefise Ökdem, Numan Dirlik ve Sadettin Yalçın görünüyor. Bunların hepsi İncirköy’den yetişenlerdir. Demek ki İncirköy bir kültür merkezidir.

Bunlardan başka Yazılarıyla yer alanların bir kısmını yazıyorum: Ahmet Günday,Ali Erdemli,A.İlhan Özdilek, Aziz Çetinkaya, Behçet Saatçı, Cahit Yargıcı, Coşkun Karabulut, Muhsin Durucan, Dilek Dinçer, Hiçran Balaban, Ümmügülsüm Çelik, Mustafa Kaşıkçı, Nurettin Göztepe, Sabri Kuşkonmaz, Şükran Akannaç ve Yüksel Demirel kitapta yer alan yazarlardan bazılarıdır. Bunlardan bır kısmı bugün yok aramızda onları da rahmetle anıyorum. Gittiler ve bir daha geri dönmediler. Bu evreni beğenmediler galiba. Mekanları gülgülstan olsun…

FETAV kültür derneğ yararlı bir hizmette bulunmuşlardır. Bu eserin basımında bazı kurum ve kuruluşların da katkıları olmuştur. Onlara da bir teşekkür yazıları yer alıyor. Sanatımıza ve kültürümüze değer verenlere selam olsun. Bu saygın kişilere de ben de teşekkür ediyorum. Sanatımız ve kültürümüz adına bu çaba alkışlanmalıdır.

Böyle bir yapıtı Türk kültürüne ve Türk edebiyatına kazandıkları için Sayın eğitimci yazar Recai Şahin ve unutulmayan dost Ünal Şöhret Dirlik’e bir kez daha teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Tüm yazarların öykülerinden söz etmeği çok isterdim. Yazımı kitapta yer alan ve çokm beğendiğim M.Cahit Beğenç’in “LAF EBESİ “ adlı yazısında yer alan birkaç cümlesini ile sözlerimi bağlamak istiyorum.

İki kem, küm edelim,bir hoşça vakit geçirelim “ dedik.Lafın yavan biteni, dumanı eğri tüteni, horozun erken öteni,yokuşta özengiyi yiyince “ hık” diyen at, kocasından er yatıp geç kalkan avrat,söz tutmayan evlat,bu bir mihnettir çek yat,, çok yat, “ derdi babacığım. Gözünü aç, ağzını açma,büyüğün önünden geçme, köpeğin önünden kaçma, her verileni alma, her verileni içme,alış verişte azdan başla, rençber olursan tarlayı üçle, malın varsa dışta, kışla, işin varsa iyi işle, işin yoksa köpek taşla, derdi babacığım.

Bunlardan başka rahmetli Cahit Beğenç’in kitapta yer alan ve altını çizdiğim başka sözleri de vardır. Devam ediyorum bu güzelim sözlere. Not almaya değerdir bu sözler:”soyunu,sopunu bilmediklerinle gezip tozma, Ötenkinin,berikinin kuyusu kazma,kendinden zayıf olanı ezme, ağaca dayanma bükülür, adama güvenme yıkılır, kart kedi fındık faresini arar, çağıldaklı karılara pek çakılıp kalma,temizini al,semizine pek tamah etme, bir topan et bin ayıp örter derlerse de,kemiğe yakın et daha tatlı olur, bunu aklından çıkarma” … Bunlar ata sözleri gibi geçmişten günümüze dek gelen altın sözlerdir. Yazarını M. Cahit BeğenÇ’i bir kez daha rahmetle anıyorum. Bu değerli eseri de bizlere kazandın FEİTAV mensuplarına da teşekkürler ediyorum.

Meraklı için: Fetav / Fethiye. Tel: 0252.612336

 

Abdülkadir GÜLER

25.Şubat 32017- SÖKE 

NAHİDE ÇELEBİ, Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Abdülkadir,Verdiğin örnekte anlatım akıcı ve yalın.Halk deyişlerini çağıştırıyor."FETHEV" yazarlarını daha yakından tanımak isterim.Esenlikler dilerim.

Hüseyin Başdoğan 
 15.03.2017 20:07
Cevap :
Merhaba sevgili Hüseyin Ağabeyim, değerli yorumunuza teşekkürler. Fethiye'den Ünal Şöhret Dirlik P.K. 5- Fethiye / MUĞLA / ile haberleşmenizi diliyorum. Selamlar...  15.03.2017 23:21
 

Sizden bu güzellikleri, değerli kalemleri ve eserlerini öğrenmek ne güzel Abdülkadir Hocam. Ünal Şöhret Bey ve yazınızda söz ettiğiniz tüm yazarlar için ne söylesek az olur, emekleri kıymetlidir elbette. Siz de vefalı gönlünüzle ve kaleminizle edebiyata gönül vermişsiniz, sizden okuyup öğreneceklerimiz çoktur elbette, teşekkürler bu güzel yazılarınız için. Sevgi ve selamlarımla.

Nermin Ayduran 
 04.03.2017 11:37
Cevap :
İyi akşamlar Nermin Hanım, bu kitaptan elimde fazla olsaydı inanın hemen postalardan. Ü.Ş. Dirlik P.K. 5 - Fethiye / Muğla, yazınız, yeter.... ÜnaL bey gönderirler, Bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Değerli yorumunuza teşekkürler. Sağ olunuz , var olunuz. Selamlar.  04.03.2017 21:00
 

Zihin kaleminize sağlık. Güzel ülkemizin güzel insanları ve yerleri çoktur. Bir gün Başımı alıp gezebilirim inşallah. Olmazsa buna da şükür; Abdülkadir Beyler sağ olsunlar. Onlar yazar ben okurum.

Muharrem Soyek 
 27.02.2017 12:12
Cevap :
Merhaba Muharrem Bey, sırtındaki çocuğun gözlerinden öpüyorum. Allah bağışlasın. Dedeler böyledir işti, İnşallah buraları görmek size de nasip olur bir gün. Ben yine de yazmaya devam edeceğim. Yeter ki sizler okuyunuz. Yakında sizi Kırşehir'e götüreceğim. Orada Aşık Paşa, Ahi evran, Hacı Bektaş-ı Veli, bozkırın tezenesi Neşet Ertaş,Muharrem Ertaş, Şemsi Yastıman, Ali Çekiç , Ali Baytok ve Vahit Bulut gibi şairler vardır. İlginize sonsuz teşekkürler Muharrem Bey aziz dostum. Sağ olunuz, var olunuz. Selam ve sağlık dileklerimle...  27.02.2017 13:09
 

Sayın Hocam Fetav'da Sayın Ünal Şöhret Dirlik Hocam ve bahsettiğiniz yazarlarla çalıştım hepsi ile sohbetlerimiz oldu.Aramızdan ayrılanlara Allah rahmet eylesin.Selam sevgi ve saygılarımla.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 26.02.2017 9:23
Cevap :
Merhaba Nahide Hanım Hocam, Ünal Şöhret'i ve recai Şahin' i ve tüm FETAVlıları tanımanıza sevindim. Fethiyle deniziyle güzel ve koca bir kültür merkezidir. Değerli yorumunuza teşekkürler. Yüreğinize sağlık. Selamlar.b..  26.02.2017 11:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2072
Toplam yorum
: 4465
Toplam mesaj
: 223
Ort. okunma sayısı
: 822
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bitir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster