Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Temmuz '08

 
Kategori
Şiir
Okunma Sayısı
300
 

Kitaplar arasında

Aşkına sürgün

Ünal Şöhret Dirlik

“Aşkına Sürgün’ü” epeydir bekliyordum. Birdal Can Tüfekçi şiirsiz duramaz, hele iki yılda bir kitap yayınlayamazsa çok üzülür. Yazdığı şiirlerde her yıl bir kitabı doldurup taşacak kadar oluyor. Bu kitabı okuyunca şairin sözcükleri dizginlediğini, onlara gem vurup, daha bir güzel şiirlere yöneldiğini göreceksiniz. Dinletilerde, imza günlerinde ve şiir şölenlerinde okuduğu şiirler onun iç dünyasını yansıtmaktadır.

O sevdalarını, unutulmuşluklarını, hiç çekinmeden anlatır. Şiire gönül vermiş bir şiir anadır o. İki yıl üstüste Dalaman Belediyesinin şiir dinletilerinin düzenlenmesinde rol oynamış, dinletilerin sunuculuğunu bizzat üstlenmiştir. EGAY-DER’ in özendirme ödülünü, ardından, Kütahya’da “ATEŞTE AÇAN ÇİÇEKLER “ Şiir yarışmasında jüri özel ödülünü, ardından Salihli mansiyon ödülünü kazandı. 29-9-2005 günü Honaz’ da Gerçekleştirilen EGAY-DER Şiir etkinliğinde de jüri özel ödülüne layık görülmüştür.

Yakın çevredeki etkinliklerde hep o vardır. Köyceğiz şiir dinletisinde, Ortaca’ da ki şiir gecesinde, Fethiye’de ki etkinliklerin hepsinde görev alır. Fetav Kültür Komisyonunun düzenlediği şiir dinletilerinde, imza günlerinde her zaman hazır ve nazırdır. Benim Kanal F'deki (Kanal Fethiye) haftalık Kültür ve Sanat programlarımın çoğunda yer alır, şiirler okur. Saz ustası Hasan Yücel programda varsa türküler de söyler. Kısacası çok yönlü bir sanatçıdır. Hiçbir kitabı bir önceki yıl yayınladığı şiirleri aratmamıştır. Yani devamlı kendini yenileyen, okuyan bir kişiliğe sahiptir.

Bazı kitaplarını taksitle bastırdığına da tanık oldum. Şiirin sıkıntısını çekerken kitap yayınlama sıkıntısı da beraberinde gelmiştir. O bütün olumsuzlukları yenerek şiirden kopmamaya çalışmaktadır. Kısacası şiire büyük emek harcamakta ve sevdalı şiirler söylemektedir.

Ben ona çağımızın Kadın Karacaoğlan’ı diyorum. Ayağında çarığı yok elinde sazı yok ama, gönlü şiirlerle dopdolu, güzel şiirlerle geliyor şiir dünyasına. Sözcüklerin hakkını vererek, her yeni kitapta biraz daha gelişerek, okuyarak daha doğrusu...

Birdal Can Tüfekçi’yi candan kutluyorum.

Başarılarının devamını diliyorum.

Nice güzel kitaplara diyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 264
Toplam yorum
: 157
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 273
Kayıt tarihi
: 25.06.08
 
 

1952 Fethiye/MUĞLA doğumluyum. Yaklaşık 36 yıldır şiir, çocuk şiiri , masal ve hikaye dallarında ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster