Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Nisan '19

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
57
 

Kitaplarla Dostluğum

Kitaplar, insanın en sadık dostudur. Tıpkı sadık bir sevgili gibidir onlar. Siz onları zaman zaman ihmal etseniz de onlar size hiçbir zaman darılmazlar. Ne zaman gitseniz yanlarına hemen sunarlar en güzel, en özel bilgilerini. Bu özellikleri onları her zaman mükemmel bir dost yapmıştır benim gözümde. O yüzden çok eskiye dayanır benim kitaplarla dostluğum. Bunu daha iyi anlamak için ilkokul yıllarına gitmemiz gerekecek sanırım.
 
Okumayı yeni yeni öğrendiğim günleri henüz yeni geçmiştik. İçimde okumaya dair büyük bir merak vardı. Elime ne geçse açar hemen okurdum. Okuduğum kitapların içeriği benim için hiç önemli değildi. Bu bazen tarihi konulu bir kitap, bazen ders kitabı, bazen de bir hikaye olurdu. Okuma hevesimi daha o zamanlar keşfeden öğretmenlerim beni elllerinden geldiği kadar destekliyor, yeni kitaplarla tanışmamı sağlıyorlardı. Ama benim gibi okumaya aç bir kitap kurduna bir süre sonra onlar da yeterli gelmeyecekti. Ben de çareyi arkadaşlarımdan kitap satın almakta bulmuştum. Tam hatırlamıyorum ama ya üçüncü sınıf ya da dördüncü sınıf olacağım ilk kitabı aldığım zaman. Arkadaşım Oğuz'dan aldığım ilk kitabı, Kemalettin Tuğcu'nun Güngörmüşler'ini, asla unutamam. Babamın verdiği 100 bin lira harçlığımın tamamını ona vermiştim. Elimde param kalmadığı için biraz üzüldüm ama bir kitabım olduğu için çok sevinmiştim. 
 
Kitaplarla olan dostluğum ilk satın alma girişiminden sonra katlanarak arttı. Yaşım büyüdükçe daha bilinçlendim ve üstelik okuduğum kitaplara sahip olma arzusu uyandı içimde. Ortaokul, lise ve üniversite yıllarında bu hep devam etti. Artık hem okuyor hem de kütüphaneme koyacağım diyerek yeni kitaplar satın alıyordum. Üniversiteyi bitirip öğretmen olarak çalışmaya başladığımda bine yakın kitabım vardı. Üstelik bu kitapların hepsini okumuş, sonra da satın almıştım. Güzelim kitaplara sahip olduğum için o kadar mutluyum ki, şimdi, ne zaman canım sıkılsa açar bir iki satır okur, huzur bulmaya çalışırım. Onların bambaşka bir dünyası var ve bu dünya beni her zaman cezbediyor. Diğer bir deyişle insanlarda bulamadığım sıcaklığı onlarda buluyorum, bu da beni kitaplara daha da yaklaştırıyor. iyi ki kitaplar var, iyi ki onlar benim dostum. Lütfen siz de kitaplarla dostluğunuzu en yakın zamanda gözden geçirin. Çünkü onların dostluğunu kazanmak size çok şey kazandıracaktır. Bundan asla şüphe etmeyin.
 
24.04.2019/ Nazilli

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 40
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 85
Kayıt tarihi
: 03.01.19
 
 

5 Nisan 1991 Aydın Sultanhisar doğumluyum. İlköğrenimi köyde tamamladım. Sonraki yıllar eğitim iç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster
 
 
 
Toplam blog
: 40
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 85
Kayıt tarihi
: 03.01.19
 
 

5 Nisan 1991 Aydın Sultanhisar doğumluyum. İlköğrenimi köyde tamamladım. Sonraki yıllar eğitim iç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster