Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Haziran '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
367
 

Kıvam önemlidir

Kıvam önemlidir
 

Kıvam çok önemlidir. Zaten ustalık da yapılan işte kıvamı tutturabilmektir. Başbakanımızın en önemli yanılgısı ve de noksanlığı kıvamı bir türlü tutturamaması. Tabi bir de iç politikayla dış politikayı birbirine karıştırması. Ne yazık ki Türkiye’de konuşurken çok da fazla düşünmeye ihtiyaç yoktur. Özellikle bizi yönetenler o ana ve karşılarındaki kitlelerin o anki havasına göre esip gürleyebilirler. Daha sonra bu söylediklerinin tam tersine icraatlar da yapabilirler. Yine ağızlarından çıkan sözler pot kırmanın da ötesinde kişi ve toplulukları yaralayabilir, ama önemli değildir. Çünkü bu sözlerden yaralananlar zaten ilke olarak karşı taraftırlar. Yoksa o liderin ve o partinin taraftarı ne söylenirse söylensin alınmaz, gücenmez. Bu nedenle de, geçmişten günümüze üst üste şaşırtıcı gaflar yapan nice başbakanlarımız olmuştur. Hatta bazı başbakanlarımızın bu gafları üzerine haklarında fıkralar bile uydurulup söylenmiştir. Bir güzel tarafları o başbakanlar bu türlü ironiye hoşgörüyle bakabilecek bir olgunluğa sahiplerdi.

Yazının başında “kıvam” dedik. Bir şeyi tam kararında tutabilmek. En iyi ve en uygun hale getirebilmek.

Başbakanımız özellikle son iki yıldır bu kıvamı tutturmaktan çok uzak. Herkesle ve her kurumla kavgalı olmakta bir sakınca görmüyor. Kendi düşüncesinde olmayanları ötekiler olarak kabul edip en ağır eleştirileri getiriyor da, kendisine yapılan eleştirilerde en sert tepkiyi vermekte tereddüt etmiyor.

Dedim ya, bizler alıştık. Adına demokrasi de desek, seçilmişlerin bu dediğim dedikçi anlayışını ve toplumsal dinamiklerin devre dışı bırakılmasını yadırgamıyoruz. Ama Türkiye’nin dışına çıkınca durum böyle değil elbette. Oralarda insanlar bizim kadar unutkan da değiller, bizim kadar tahammüllü de değiller. Bu nedenle de ülkeyi yönetenlerin hiç olmazsa dış politikada dikkatli olmaları, her zaman dillerinden düşürmedikleri istişareye önem vermeleri, öfkeyle ve duygularla değil, akıl ve mantıkla hareket etmeleri gerekir.

İşte Başbakanımız buyurdular:

“Hamas terörist bir örgüt değildir.”

Bu konuda, bu yöndeki bir tespiti bir başka ülke yöneticisinden duydunuz mu? İslam ülkelerinden, hatta Arap ülkelerinden duydunuz mu?

Amaçları ve gerekçeleri ne olursa olsun, kadın, çocuk, yaşlı demeden rast gele hedefler seçerek öldürücü eylemler yapan bir örgüt nasıl terörist olmaz?

Bu cümle Sayın Başbakan tarafından kullanılmadan önce bu konunun uzmanları olan değerli hariciyecilerimizle istişare yapılmış mıdır? Onları bırakınız, acaba Dış İşleri Bakanımızın bu konuda görüşü alınmış mıdır?

Bütün samimiyetimle ifade edeyim ki, hiç sanmıyorum. Çünkü Tayyip Bey dış politikayı iç politika yöntemleriyle sürdürmeyi ve günlük politikalar oluşturmayı seviyor. Genellikle kendi doğrularında ısrar eden, hatalı bile olsalar bu ısrarlarını sürdüren bir yapısı olduğundan sanırım bu tartışmalar daha uzun bir süre devam edecektir. Yani daha uzun bir süre işsizlik, aşsızlık, can alan terör, üretememe sıkıntısı gibi memleketin hayati önem arz eden gündemine uzak kalacağız.

Son söz; bütün bunlara rağmen acaba atılan bu taşlar ürkütülen kuşa değer mi? Hamas nedeniyle ve de Gazze davasına savaşı bile göze alarak sahip çıkmaya çalışmak bizi Orta Doğu’da sevilen bir müttefik ve güvenilen bir dost yapmış mıdır?

Hamas Türkiye’nin arabuluculuk teklifini kesin bir ifadeyle geri çevirip arabulucu olarak tercihlerinin kendilerine İsrail ile birlikte ambargo uygulayan Mısır olduğunu açıkça ifade etti. Yani bir anlamda bize “herkes yerini bilsin, haddini aşmasın” mesajı veriyorlar.

Acaba mesajı alabildik mi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 114
Toplam yorum
: 116
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 536
Kayıt tarihi
: 18.11.09
 
 

Emekli öğretmenim. Üç yıldır Söke Ekspres gazetesinde günlük yazılar yazıyorum. 2008 Yılında röpo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster