Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Haziran '18

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
165
 

Kıvrak

Kıvrak
 

Yedi sekiz yaşlarımdayım. 
Mevsim kış.
Her tarafta nereden baksan bir metreye yakın kar var. Yaklaşık yetmişe yakın keçimiz var. Keçilerimizin karnını doyurmak için keçi çobanı sürüyü toplayıp karşı dağa götürüyor. Karı ‘’Hedik’’ler ile tepeleyerek çığır açıyor sıra ile dizilen keçi sürüsü çobanı peşinden takip ediyor. Dağa yetişince çoban elindeki nacak (küçük balta) ile dalları kesip yeşil yapraklarını keçiler büyük bir keyifle yiyorlar. İkindi vaktinden sonrada dönüşe geçiyorlar tek sıralı saf düzeninde geliyorlar. 
 
Bizim mahalle suyun karşısında olduğu için keçilerimizin eve gelmesi çok uzun sürüyor, ya da başka evlerin önündeki karın üzerine serpiştirilen otları yemek için farklı yerlerde takılıp kalıyorlar.
 
Bana verilen vazifede çoban keçileri getirince gidip haylaz keçileri eve getirmek.
Günlerden de ‘’Kurban Bayramı Arefesi’’
Babamın Göksun halk pazarından aldığı kahverengi fitilli kadife pantolonu giydim. Üzerine de V yaka kalın el örmesi kazağım iki elim cebimde arkadaşlarıma sözde göstere göstere gidiyorum.
 
Her zaman olduğu gibi etrafıma bakarak yerde sertleşip üzeri parıldayan karın üzerinde evlerin damında oynayan çocuklara bakarak yürürken;
Karın üzerindeki kırıntı otların üzerinde kıvrılıp yatan ‘’Kıvrak’’ isimli dişi köpeğin üzerine basmamla hırlayan köpekten, korku içinde ayağımı çekmemle birlikte arka popomun kaba yerine ısırması bir oldu.
 
Ben korkudan ileriye hamle yaptıkça ‘’Kıvrak’’ Bayramlık kahverengi pantolonumu dişleri ile aşağıya kadar yırttı. Bağırıyorum iki gözüm iki çeşme. Hemen yakın bir evden koşarak gelen ‘’Zazuv’’ Nene aman oğlum gel hele deyip beni evlerine götürüp köpeğin ısırdığı Popomu ispirto ile temizlemek istedi. 
 
Utandığımdan açtırmıyorum popomu. Bir taraftan da kadife pantolonum yırtıldı ben şimdi Bayramda ne giyeceğim diye feryat etsem de zorla bağırtarak ispirto ile temizlediler köpeğin ısırdığı yeri.
 
Anacığım kadife pantolonumu bir güzel el makinesi ile altına parça koyup yamasa da hiç severek giyemedim pantolonu.
 
‘’Boşuna dememişler kuyruğuna basmayacaksın hiçbir canlının’’
Geldiğimiz şu günlerde günlük rutin yürüyüşlerimizde köpek barınaklarının dolu olmasından kaynaklı serbest bırakılan başı, boş köpeklerle karşılaşıyoruz. Belirli periyotlarla sokaklarımızı işgal ediyorlar. Bazı köpekler gerçekten eğitilmiş evcil köpekler. 
 
Yürürken bize eşlik ediyorlar. Hemen benimle göz teması kuruyorlar. Sanki benimle konuşmak istercesine. Sevimli bir yüz ifadesi ile şefkat ve minnet dolu bakışları insanı gülümsetiyorlar. Hele bir siyah köpek var sitemizin bahçesine gelene kadar eşlik edip dönüp gülümseyen bir yüz ifadesi ile bakıyor, bende ona teşekkür edip ayrılıyoruz. Bazı geceler sabahlara kadar canhıraş havlamaları bile müzik gibi geliyor bana. 
 
Son günlerde sosyal medyadan takip ettiğimiz köpeklere veya sokak hayvanlarına yapılan eziyeti üzüntü ile takip ediyoruz. İnsanlarımızın içindeki insan sevgisinin neredeyse yok olduğu günümüzde tüm canlılara gereken hassasiyeti göstermeleri dileğimle tüm insanlara sevgiler gönderiyorum… 18.06.2018 Adil Bozkurt 
 
ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 74
Toplam yorum
: 183
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 414
Kayıt tarihi
: 10.11.17
 
 

 ÖNSÖZ: Ben ne uyak bilirim ne bir kafiye/ Yarım asırlık ömrüm geçti nafile/ İçimden geçenler hep..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster