Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Aralık '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2714
 

Kıyamet beşlisi/Amerika, Rusya, İran, Türkiye, İsrail; 3. dünya savaşı bu ülkeler yüzünden çıkacak

Kıyamet beşlisi/Amerika, Rusya, İran, Türkiye, İsrail; 3. dünya savaşı bu ülkeler yüzünden çıkacak
 

Dünyanın diğer ülkelerine hiç bakmayın bile… Yeşil gezegende mahşerin beş atlısı bu beş ülke. Adamın kı… ında don yok, Putin’e bağırıyor. Böyle insanlar yaşamayı bilmiyor ama ölmeyi ve öldürmeyi bilir.

Avrupa’nın idealistleri gitti yeni kıtaya, okyanusları aşarak. Ve o idealistler şimdi o koca kıtaya da sığmıyorlar; dünyayı istiyorlar. Avrupa’nın 1,5 katı büyüklüğünde ülkeleri var. 150 milyon nüfusla koca Asya’nın yarısına sığmıyorlar. Tutturmuşlar bir sıcak denizler… Tamam o zaman değişelim ülkeleri; Rusya’yı bize verin biz Türkiye’yi size verelim.

Bunlar böyle koca koca ülkelere sığmıyorlarsa dünya siyasetindeki durumları normal karşılanamaz. Her ülkenin gizli amaçları olabilir ama bu ülkeler amaçlarını pratiğe de döküyorlar. Özgürlükler ülkesi Amerika’ya boşuna “Sam Amca, Yankee, Coni “ isimleri verilmiyor. Kuzeyimizdeki soğuk ülkenin soğuk insanları ise sahip olduğu silah ve askeri güç ile dünyayı korkutuyor. İsrail’in ne olduğunu zaten dünya biliyor. Etrafındaki Müslüman ülkelerle yaşadığı güvenlik sorunları nedeniyle askeri güç haline geldi deniliyor ama hiç inandırıcı değil. Bu yapılanma güvenliğin ötesinde amaçlar için. Zaten “Siyonizm” diye dillendirilen bir gizli vizyondan da bahsediliyor.

Peki, İran ve Türkiye neden bu beşli guruba giriyor? İran’ın böyle bir ülke olmasının nedeni insanlarının yapısı. Artı buna aşırı dinciliği de ekliyorsun. Sanki bütün dünya İran’a düşman. Halk her gün sokaklarda. Dünyayı takmıyor, başına buyruk.  Tıpkı diğerleri gibi büyük devlet heveslisi. Süper güç olmak istiyor. Komşularında el bombası yok kendisi atom bombası yapıyor. Molla meydan okuyor, bütün İran destekliyor. Pers kültürünün yansıması desek. Ama daha çok İslam fanatizmi gibi. Barışçı bir ülke olarak algılanması mümkün değil. Dahası dünyanın geleceği için tehlikeli bir ülke.

Atatürk’ün “Yurtta sulh cihanda sulh” sözü Türkiye akla gelince insanları gülümsetiyor.  100 yıl önce dedeleri kelle kesiyordu. 100 yılda nasıl değişsinler. Cumhuriyet ancak cumhuriyete inananları değiştirdi. Daha yeni, başımızdaki “Osmanlıya dönelim” diyor. Sayesinde “Barbar” olarak anıldığımız Ottoman Empire’yi hatırladıkça halen insanlar titriyorlar. Cumhuriyet yönetimleri ya da ona yakın yönetimlerce yönetildiğimiz için 90 yıldır savaş görmüyoruz ama yine de savaşılan her yerde varız; Kore’de, Kıbrıs’ta, Afganistan’da, Somali’de… Yani biz savaşmadan duramayız. Ülkenin yarısı her an savaşa hazır. Savaş tezkereleri meclisten jet hızıyla geçiyor. Türkiye Amerika gibi güçlü bir ülke olsaydı kim bilir neler yapardı. Ben kendi ülkem olduğu halde Türkiye’den korkuyorum. Genetik olarak zaten kavgacı bir milletiz. Bir de buna dincilik ve milliyetçilik eklenince gerisini düşün artık.

Bunların hiçbirinin normal barışçı bir ülke haline gelmesi mümkün değil. İnsanlık  (dünya, BM) bu ülkeleri kontrol altında tutmalı.  Dedik ya bu emperyalist siyasi durum bu ülkelerin kendi halklarının yapısından kaynaklanıyor. Ve kendilerine uygun kişiler tarafından da yönetilince tehlikeli birer ülke haline geliyorlar. Açık ve net konuşuyorum bu ülkeler saldırgan.  Ve eğer bir üçüncü dünya savaşı başlayacaksa bu beş ülke yüzünden başlayacak. Şimdi şu anda birbirlerine düşmüş durumdalar. Bu daha kötü. Keşke kendi aralarında iyi olsalar da diğer ülkelerle düşman olsalar. Zira onların birbirleriyle çatışmasından Allah göstermesin üçüncü dünya savaşı çıkabilir!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çıkacaksa üçüncü dünya savaşının ortadoğuda çıkacağı kesin gibi:(

Kadri KANPAK 
 27.12.2015 23:03
Cevap :
Diyarbakır'dan not yollamışsınız...İbretle okudum.Ancak burada savaş yok ama bizim evin Diyarbakır'dan pek farkı yok. Yani sen bana teselli edecek şeyler yaz. Orası yanıyorsa bizim burası kül olmuş. Yoksa biliyorsun hemencecik cevap verirdim. Hep de böyle oluyor ya!  29.12.2015 20:38
 

"Böyle insanlar yaşamayı bilmiyor ama ölmeyi ve öldürmeyi bilir"... Atasözü gibi bir söz... Bu tespitinizden dolayı kutlarım. Üzerinde kitap yazılacak, inceleme yapılacak bir tespit! Demek, önce, insanlara yaşamak öğretilecek. Türkiye'nin saldırgan olduğunu kabul etmiyorum. Bunu savunma refleksiyle söylemiyorum. Devleti, devlet geleneğini bir nebze tanıdığım için söylüyorum. Birkaç yöneticinin saldırgan görünüşünü bütün bir devlete mal etmemek lâzım. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 26.12.2015 21:02
Cevap :
Türkiye'nin saldırgan olduğunu kabul etmiyorsunuz demek.  29.12.2015 20:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5648
Toplam yorum
: 14301
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 642
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster