Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Aralık '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
651
 

Kıyamet tarihi ertelendi, birileri bizle dalga geçmiş…

Kıyamet tarihi ertelendi, birileri bizle dalga geçmiş…
 

21 Aralık yaklaşıyor ya, bütün dünyada bir kıyamet senaryosudur gidiyor. Suni gündem imalatçıları her halde yeterince bu konudan nemalandılar. Televizyon dizileri, sinema filmleri yapıldı.

Din kitaplarında kıyametin tarihi hakkında kimsenin kesin bilgisi olamayacağı yazıyor olsa da insanların o kitaplara da çok fazla itibar etmedikleri ortaya çıktı. Gerilim, heyecanlı bir bekleyiş giderek bazıları üzerinde olumsuz sağlık durumları ortaya çıkarmaya başladı.

Oysa kıyamet göreceli bir kavram değil mi? Mesela bana göre benim ölüm günüm kıyametimdir. Bizim komşu kızı Şukufe’ye göre sevgilisinin onu terk ettiği gündür. Galatasaray’lılar için 11 Aralık akşamı ikinci veya üçüncü dereceden bir kıyamet değil miydi?

Oysa Dünya 21 Aralık’ta kıyamet kopup kopmayacağını tartışırken, Mayalar ise başka görüşte. Bu tarihte takvimlerine göre bir çağın sona ereceğine inanan Mayaların torunları kutlamalara başladı. Neyse, biz benim gibi sıradan insanları bırakıp bilim adamlarına kulak verelim.

“Mayalar, ardında birden fazla takvim bıraktı. Orta Amerika'da yaşayan bu eski uygarlık aynı anda üç takvim kullanıyordu.

İlk takvim “Haab” olarak adlandırılıyor ve bugün kullandığımız takvim sistemiyle benzerlik taşıyor. Mayalar, 365 günden oluşan bir yılı 18 aya bölüyor, böylece her ay 20 günden oluşuyordu. Ancak bu 20 günlük ayların toplamı 360 ettiğinden buna bir de 5 artık gün ekleniyordu.

KIYAMET İDDİALARININ KAYNAĞI ÜÇÜNCÜSÜ

Üçüncü takvim şu anda kıyamet iddialarının ortaya çıkmasına yol açan takvim. Burada zaman gün, hafta ya da aylara ayrılmıyor. Bu takvim M.Ö. 1 Ağustos 3114'te başlıyor. Bu uzun dönemli takvim, zamanı 394 yıllık periyotlara bölüyor ve bunlar “baktun” olarak adlandırılıyor. 13 rakamı, Mayalar için kutsal bir sayı ve 13'üncü baktun da 21 Aralık 2012 tarihinde sona eriyor. Ancak takvim sona erse de zaman devam ediyor.

Sınır Bilimler Hakkında Bilimsel Araştırmalar Derneği'nden Bernd Harder, “Bizim takvimimiz de bu yıl 31 Aralık'ta sona eriyor ve ertesi gün yine aylarda başa dönülüyor. Maya takviminde de durum aynen böyle. Sadece periyotlar daha uzun” şeklinde konuşuyor.”

İşte durum böyle. Aslında kimileri için bu haberler iyi olmuyor. Kendilerine yeni kıyamet arayacaklar.

İzmir 2012-12-12

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Osman Bey. Emperyalizmin işine gelen bur söylemdi. Gerçekle ilgisi yoktu. Bizlerde laf ola torba dola diye yazdık. Selamlar...

Mesut KARİP 
 17.12.2012 15:04
Cevap :
Merhaba Mesut bey, Ne gariptir ki birçok kişi de inanıyor. Saygı ve selamlar...  17.12.2012 18:11
 

Epey bir zamandır belirsizliklerin, karmaşa ve düzensizliklerin yanısıra değer yitimlerinin de hızla arttığı, yerine yenilerinin aynı etkinlikte konulamadığı (kaygan zeminlerin egemenliğindeki) bir dönemdeyiz. Böylesi bir ortamın bireylerde yarattığı şaşkınlıktan istifade -'Animizm' benzeri- yeni bir din daha yaratma meraklısı bir kıyamet senaryosuna karşı gerçekçi, sağduyulu ve samimi bir değerlendirme yapmışsınız. Kutlarım. Benim kaygım dünyaya (insanlığa yakışmayan) yeni bir şekil verme gayretindeki aç gözlü-emperyal güçlerin ve ticari çevrelerin bu işten menfaat sağlamaları. Ya da onu (madem böylesi güçlü bir inanış oldu) üstüne yatalım, küçük küçük, seri ve suni (yapay) bazı felaketlerle pekiştirelim demeleri korkusu... Saygı ve selamlarımla...

Ersin Kabaoglu 
 15.12.2012 11:24
Cevap :
Merhaba Ersin bey, Aynen düşündüğünüz gibi düşüneceklerdir de. Dünyada insanın insanca yaşamasını engellemek adına o kadar çok işlem yapılıyor ki, bu gündemlerden halkın sıkılıp isyan etmesini önleyecek böyle suni gündemler bir çoğu için can simididir. Saygı ve selamlar...  15.12.2012 13:01
 

Merhaba; Kıyametin kopmayacağı ertelendiği ön görüsü, kopacağından çok daha sevindirici tabii ve bunu bize mujdelediğiniz için size çok teşekkürler :))

Nizamettin BİBER 
 13.12.2012 9:29
Cevap :
Merhaba, Kendi kıyametimiz içinde yaşadığımızın farkında bile değiliz. Saygı ve selamlar...  13.12.2012 17:20
 

Yaşasın, bu durumda kıyamet yok yani...Yeni kıyametler başlatılana kadar...:) Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 12.12.2012 23:32
Cevap :
Merhaba, Şu insanlar ne garip. Kıyametin içinde yaşıyoruz, hala kıyamet sözü ediyoruz. Saygı ve selamlar...  13.12.2012 1:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1676
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster