Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ağustos '10

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
401
 

Kız kurusu(2)

Ninemin evi oldukça eski bir yapıydı. Şehit dedem bu evi yıllar önce bir Osmanlı Nazır'ından satın almış ve yeni baştan kırık dökmüştü. Dedemin gayretleri sonucu çevremizdeki evlerden çok farklı çarpık çurpuk bir bina ortaya çıkmıştı.

Yay gibi kıvrılan merdivenlerden terasa çıkılıyordu. Teras dediğimiz yerde köpek kulübelerini andıran küçük küçük odalar bulunuyordu. Bu odaların hepsinin ayrı bir işlevi vardı. Bana kalırsa bütün odalar birer depo vazifesi görüyorlardı. Ivır zıvır evdeki fazlalıkların hepsi bu odalara tıkıştırılmıştı.

Asıl gülünç olan şey şu idi. Ninem yayık ayranı yapılsın diye bu minik odalardan birini buzhaneye çevirmişti. Odaya küçük bir buzdolabı koymuş, büyükçe bir soğutucu taktırmış ve tam orta yere kocaman bir yayık makinası yerleştirmişti. Ninemin bu garip hallerine kimse karışamazdı. Dedem şehit olduktan sonra ninem az buçuk kafayı sıyırmıştı.

Bir örnek vereyim. Ben hariç kimse onu yanağından öpemezdi! İnsanlarla arasına farkedilmeyen gizli duvarlar örmüştü. Bu mesafeli tavrından ötürü insanlar ninemden çok çekinirler ve yanına yaklaşmazlardı. Ben de bu tavrından nasibimi alırdım. Mahallede çok az arkadaşım vardı. Bu duruma çok üzülürdüm.

Kıvrılan merdivenlerden çabuk çabuk yukarı çıktım. Terasa vardığımda güneş tam tepemdeydi. Havada kavurucu bir sıcaklık vardı. Kızgın güneş ortalığı yakıp kavuruyordu. Terasın her yanı arap sabunu kokuyordu. Dört bir tarafında büyük su bidonları duruyordu. Zahide ablanın terası yıkayıp paklamadığı gün olmazdı. Her akşam üstü, mermerden yapılmış rengarenk karoları eski usulde, arap sabunuyla iyice yıkayıp parlatırdı. Hafif tozla karışık arap sabunu kokusuna bayılırdım.

Kavurucu sıcaktan kaçıp minik buzhaneye girdim. İçerisi öyle soğuktu ki adeta parmak uçlarım donmuştu. Ağzımın içinden söylendim.

_Olsun sıcakta pişmekten iyidir.

Söylenerek iş yapmak artık huyum olmuştu.,

_Bu evde bana karşı anlayışın zerresi yok. Olacak iş değil ya! Ayran köpüklü olsunmuş! Hay hay köpürtürüz, neden olmasın hanımcım!

DEVAM EDECEK.......

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 369
Toplam yorum
: 494
Toplam mesaj
: 67
Ort. okunma sayısı
: 1910
Kayıt tarihi
: 11.08.08
 
 

1965 doğumluyum.. İstanbul'da oturuyorum.. Edebiyatla ilgiliyim.. Öykü ve denemelerim var.. Öykül..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster