Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ağustos '10

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
445
 

Kız kurusu-3 (Belma evden mi kaçıyor?)

_Bu kız yakında mahallenin erkeklerini kapımıza toplarsa hiç şaşmam vallahi hanımım!! Ortalıkda şıllık kaynıyor zaten!

_Hımmm...Evet evet ortalık kaynıyor, kazan gibi, kazan....

Ne kaynıyordu? Nerede kaynıyordu? Bunları bilemeden elimdeki bir maşrapa dolusu ayranı ninemin önündeki sehpanın üstüne koydum.Ninem Zahide ablanın konuşmalarından hiçbir şey anlamıyordu.O yüzdende onun söylediklerini bozuk plak gibi tekrar edip duruyordu...

_ Şıllıklar kazanda kaynıyor..ortalıkda dolu kazan ..kazanlar dolu...kaynıyor...

_ Yaaa!! hanımım erkek milletine bir kuyruk salladın mı yeter zaten!!

_ Yeter değil mi? hımmm..yeter tabiii!! Kuyruğu sallayınca kediler toplanır! Kazanlarda kediler kaynar! Kazan kaynar .....

Ninemin kafası iyice karışmıştı. Zahide ablanın bütün sözlerini karman çorman edip tekrarlıyordu.Zaten hep söylerdim ben.Kadının söylediklerinden ninem bir anlam çıkaramıyordu.Bu durum hep böyleydi.Fakat her zaman anlarmış gibi yapar ve kafa sallardı.Ve tabiri caizse yiğitliğe laf ettirmemek için Zahide ablaya gösteriş olsun diye ahkam keserdi.

_Yukarıda saatlerce ne oyalandın kız!! Yoksa birine mi bakıyorsun heeee? Söyle bakıyor musun yoksa! Kedi kuyruk mu salladı sana? heeee!! Ne kaynıyor yukarda kız!! ne kaynıyor? Sen mi koydun o kazanları? heeee!! söyle bakiiim.....

Ninemin zaten azıcık aklı vardı. Zahide abla sayesinde o da uçup gitmişti. Durmaksızın saçmalıyordu.Zahide abla ninemin sözlerini hiç duymuyoır gibiydi. Çenebaz kadın kaldığı yerden devam etti.

_Hanımım dişi kuyruk sallamazsa erkek peşine düşmez bilirsiniz! Bir düştümü de peşini bırakmaz! Ayyy!! ne yaparız hanımım milleti aleme rezil edecek bu kız bizi!! Yakında toplanır erkekler kapımıza!!

_Toplanır değil mi? Evet evet kediler taplanacak!! Kız kuyruk sallayınca ortalık kaynar!! Kediler erkeklerin başına toplanır!! Kapımız kaynar.......

Hep böyle oluyordu zaten. Zahide abla tek taraflı bir dialog sürdürüyordu..Ninemin söylediklerini hiç dinlemeden kendi laflarının etrafında dolanıp dururdu.Bu saçma sapan konuya son noktayı koyan gene Zahide abla olurdu.

_ Hanımım bir hafta sokağa çıkmasın!! Çıkmasın kız sokağa!! Aklı başına gelir!! Erkeğe bakmak neymiş görsün işte....

Bu defa öyle çok kızdım ki Zahide ablanın suratına'' sinsi kadın'' der gibi dik dik baktım.Fakat ninemin kafası çoktan uçup gitmişti! Kafasını toplayamıyordu ki bana ceza versin!

_Kedileri kovalama kız!! Kuyruğundan tutma!! Kaynatma kazanları.....

Zahide abla ortalığı karıştırma görevini tamamlamış gibi yerinden kalkıp maşrapadaki ayranı aliminyum çanaklara boşalttı. Sonunda o da ninemin kafasının karıştığını anlamıştı. Sanırım sinsilik işine biraz ara vermeye karar vermişti.Az önce hiçbir şey olmamış gibi ninemle ikisi karşılıklı oturup köpüklü yapılmış soğuk ayranlarını hüplettiler. Havadan sudan konuşmaya başladılar. Ninemin çeyizi nasıl muhteşemmiş de hepsi nasıl yanıp kül olmuş da...Çok kısa bir zaman diliminde beni unutup gitmişlerdi.Zaten bu evde yaşayıp yaşamadığımdan pek emin değildi. O akşam ilk kez istenmediğim ve bana değer verilmeyen bu evden kaçıp gitmeyi düşündüm. Ninemin değnek dayakları beni canımdan usandırmıştı.Üstelik her bir yanım morarmış ve sızım sızım sızlıyordu. Evet kaçıp kurtulmalıydım bu çileden.

DEVAM EDECEK.......

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 369
Toplam yorum
: 494
Toplam mesaj
: 67
Ort. okunma sayısı
: 1925
Kayıt tarihi
: 11.08.08
 
 

1965 doğumluyum.. İstanbul'da oturuyorum.. Edebiyatla ilgiliyim.. Öykü ve denemelerim var.. Öykül..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster