Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mayıs '19

 
Kategori
Fotoğraf
Okunma Sayısı
103
 

Kızıl Ötesi Fotoğrafçılığı

Kızılötesi fotoğrafçılığında  kullanılan sensör ya da film kızılötesi (KÖ) ışınlarına hassastır. Burada kastedilen  yakın KÖ ışınlardır. Uzak olanları ancak termal görüntülemelerle kaydedilebilir. Fotoğrafçılıkta kaydedilen ışık dalga boyları ise tahminen 400-700 nm arasında bulunmaktadır. Dalgaboyu 400 nm altında kalan ışık morötesi (ultraviyole), 700 nm üzerinde olanı ise kızılötesi (infraruj) adını alır.

Analog kamera ile yapılan KÖ çekimlerde KÖ ’ye hassas film yanı sıra filtreler de kullanılır. Filtre kullanılmasının nedeni ise KÖ filminin gözle görünen ışığa da hassas olmasıdır. KÖ filtreleri kullanıldıklarında KÖ’ye özgü görüntüler elde edilir. Görüntülerde elde edilen bu etkiye, bu yöntemi icat eden kişiye atfen “Wood Etkisi” adı verilmiştir

Açıklamalar:Wood Etkisi=Kızılötesi (KÖ) Wood Etkisinin oluştuğu KÖ fotoğraf.

KÖ fotoğraflarının üretimi 1900 yıllarının başında teknolojinin gelişimiyle mümkün olmuştur. Daha önce kullanılan gümüş halid emülsiyonları, KÖ dalga boylarındaki ışığı kaydedememekteydi. Robert W. Wood’un 1910 yılında geliştirdiği fotoğrafik baskı yöntemiyle ilk KÖ fotoğrafların basılmaları olanaklı olmuştur. Geliştirdiği deneysel filmi uzun pozlamak suretiyle manzara fotoğraflarında KÖ etkisi yaratmayı başarmıştır. Bu yöntem daha sonra özellikle hava fotoğrafçılığı ve astronomide kullanılmıştır.  1930’lı yılların sonlarına doğru popülaritesi giderek artmış ve 30’un üzerinde KÖ filmi üretilmiştir. Sinema sanayisi ise gece etkisi yaratması nedeniyle o yıllarda KÖ filmini sıkça kullanmıştır. 1940’larda ise savunma sanayisinde havadan kamuflaj tespiti amacıyla KÖ fotoğrafları kullanılmıştır. 1960’lı yıllarda ise psychedelic rock müziği tarafından keşfedilen KÖ fotoğrafları, birçok ünlü rock grubunun albüm kapaklarını süslemiştir.

Dijital fotoğraf makinelerinde bulunan sensörler ise KÖ ışığına çok duyarlıdırlar.  KÖ ışığının netlemeye olumsuz etkisi,  görüntü keskinliğini azaltması, kırmızı renk kanalını aşırı doygunlaştırması ve bazı tekstil dokularının görsel geçirgenliğini arttırması nedeniyle üreticiler tarafından fotoğraf makinesi sensörlerine KÖ engelleyicileri eklenmiştir. KÖ engelleyicisi olmayan makineler özel kullanıma ve izne tabi olarak üretilmekte ve satışa sunulmaktadır.

Sensörde bulunan engelleyici KÖ katmanı, doğrudan KÖ fotoğrafı çekimi için engel oluşturur. Filtre dahi kullanılsa uzun pozlamalar ( ort.30 saniye) gerektirir ve elde edilen görüntülerde gürültü ve hareket netsizliği bulunur. Ayrıca KÖ fotoğrafçılığı için üretilmemiş lenslerle çekilen fotoğrafların ortalarında sıcak noktalar oluşur (Şekil 3). Filtre kullanımının ise dijital fotoğraf makinelerinde otomatik netlemeyi olumsuz etkilemesi olasıdır. Otomatik netlemede kullanılan KÖ ışınları filtre tarafından soğrulur ve hedefe ulaşamalarına engel olur. Bu nedenle KÖ fotoğraf çekimi amaçlı netlemelerde manuel netleme önerilir.

Açıklama: Diyafram kısıldıkça leke büyür.

Dijital fotoğraf makinesi sensörlerinin, lenslerin vb. koşulların sorunlarını aşmak için, doğrudan KÖ çekimi yapmak için tasarımlanmış fotoğraf makineleri bulunur. Bu tür makinelerde KÖ engelleyici  katman bulunmaz sensörlerinde. Görünen ışığı engelleyen bir filtre bulunur üzerinde. Filtre aynanın arkasında bulunduğu için bakaç ile gerçek görüntü alınır. Otomatik netleme çalışır, ancak yine de netlemede sapmalar olabilir, çünkü görünen ile görülmeyen ışıkların kırılmaları farklı olur.

Buraya kadar anlatılanlar fotoğraf makinesi sensörü ya da film üzerinde gerçek bir KÖ fotoğrafı oluşturma ile ilgili eylemleri kapsamaktaydı. KÖ fotoğrafına benzer efektler elde etmek için ise çekim sonrası görüntü işleme yöntemleri bulunur. Elde edilen bu görüntüler otantik olmasalar da benzeri görsel etkiler yaratır. Bu konuda farklı fotoğrafçılar tarafından muhtelif yöntemler tarif edilmiştir. 

Sonuç olarak, KÖ fotoğrafçılığı bilimsel ve ticari alanlarda, hatta sanat eserlerinin incelenmelerinde kullanılan bir fotoğraf tekniği olmakla birlikte, amatör fotoğrafçılık ile uğraşanlar arasında da ilgiyle kullanılan bir fotoğraf tekniğidir. Analog fotoğraf makinesi ya da bu amaç için üretilen fotoğraf makineleri ile bu KÖ fotoğrafları üretilebilmek mümkündür, ancak artık yaygınlaşan fotoğraf işleme yazılımları ile de benzeri görüntüler elde etmek olasıdır. KÖ fotoğrafı üretiminde hangi yöntemin seçileceği tamamıyla fotoğrafseverin tercih ve zevkine bağlıdır.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 33
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 40
Kayıt tarihi
: 25.03.19
 
 

Prof. Dr. Hakan YAMAN,ANFAD (Antalya Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), Sille Sanat Sarayı, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster