Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mayıs '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
751
 

Kızılay aromalı soda işine girmiş!

Kızılay aromalı soda işine girmiş!
 

Bir süredir birkaç TV kanalında Kızılay ‘ın vişne aromalı maden suyu reklamları dönüyor. Dikkatinizi çekmiştir, zira bu aromalı soda sektörü patladı. Patlayacağı birkaç sene öncesinden belliydi. Kanadalı bir firma dan ithal edildi ilk olarak, yanılmıyorsam yaklaşık 10 sene önce. Anormal yüksek fiyatla satılıyordu şişesi. Çok sevmiştim daha ilk içişte. Böyle şeyler yokken, soda ile vişneyi karıştırıp içerdik (bu işe o zaman girmek aklımıza gelseymiş)

İnsanın aklına Kızılay ın bu sektörde ne işi var sorusu geliyor hemen. Zaten maden suyu üretiyordu, ürün çeşitlendirmesine gitmiş diyebilirsiniz. Peki sanki kar odaklı bir kurum gibi, ilk 500 firma ile yarışırcasına dönen reklamlar nedir? Bu reklamların ciddi maliyetleri vardır ve Kızılay kar amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütüdür.

Sivil toplum örgütleri "iktisadi işletme" adı altında kar amaçlı işler yapabilmektedirler. Kızılay bunu daha da ileri götürmüş, mükemmel bir ticari işletme gibi TV reklamına çıkmış, üstelik gazete ilanlarıyla da bayilikler vereceğini duyurmuş.

Benim sade vatandaş olarak kafama takılan, bu iktisadi işletmenin karlarının nereye ve nasıl harcandığının hesabı nasıl veriliyor. Esas amacı toplum kaynaklarını afet zamanlarında yardıma muhtaç insanlara aktarmak ve toplumun afetle mücadele kapasitesinin güçlendirmek olan Kızılay’ın, bu konularla ilgili TV’de yayınlanmış bir sivil toplum bilinçlendirme ve bilgilendirme projesi yürüttüğünü hatırlamıyorum.

Aromalı soda dan kazanılan karların, afet konusunda toplumu bilinçlendirme projelerine aktarılmasını umut ediyoruz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Kurumlarımızı yıpratmayalım" diye bir yorum gelirse sakın şaşırmayın:)). Öncelikle belirteyim ki Kızılay, dernekler kanununa tabi olmakla birlikte bir sivil toplum örgütü değildir. Sivil topluma yönelik bir devlet kurumudur."Milis" bir görünümde olması, bağışlarla ilgili bir konudur. Tıpkı Türk Hava Kurumu gibi. Bu tür kurumlarda her türlü faaliyet vardır. Asıl görevleri haricinde her şeyi yaparlar. Yolsuzluk diz boyudur. Googl'e girerseniz, bu tür kurumların birer arpalık olduğunu siz de görürsünüz. Türkiye'de sendikalar bile sivil toplum örgütü değildir. Acı ama gerçek işte. Selamlar, saygılar:))

Ümit Culduz  
 28.05.2008 14:24
Cevap :
Arpalık olduğu gerçeğini hepimiz biliyoruz, oldukça niş bir alanda ticari faaliyette bulunmasına özellikle dikkat çekmek istedim, birileri bunları araştırmalı, diğer araştırılacak dosyalardan vakit kalırsa tabi.Teşekkürler.  28.05.2008 19:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 274
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1404
Kayıt tarihi
: 12.09.07
 
 

ODTÜ İşletme mezunuyum, felsefe bölümünde master eğitimi aldım, uzun yıllar bankacılık ve finansm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster