Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Eylül '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
457
 

Kızılay kan ağlıyor!

Kızılay kan ağlıyor!
 

Türk Kızılay’ından yapılan açıklamaya göre Kızılay'ın elindeki kan stoğu alarm veriyor. Şu anda Türkiye'de en az 13 bin ünite kan olması gerekirken, toplam kan stoğu 5 bin 366.

Sıkıntı özellikle üç büyük ilde yaşanıyormuş. İstanbul'da 481 ünite kan var, olması gereken rakam ise bin 500.

Kızılay Orta Anadolu Kan Merkezi Bölge Müdürü Dr. Erkan Ergen, "Ankara'nın kan ihtiyacı 300 ünite kan. Şu anda stoğumuzda 100 ünite kan var. Eğer hastanelerden 300 ünite kan talebi gelirse bunu karşılayamayız" demiş.

Ergen, "Artık sadece gündüz değil, gecede kan bağışı çalışmaları sürecek. Gece 24.00'ye kadar kan alınacak" diye konuşmuş.

Görünenlere göre durum vahim. Fakat Kızılay son yıllarda yaptığı uygulamalarla birçok kesimden önemli olumsuz tepkiler gördü.

Kızılay Onur Günü’nün ilk kez kutlandığı bir gecede önce Ahmet Necdet Sezer’e sunulan ancak cumhurbaşkanının ben bu tür ödülleri almıyorum diyerek geri çevirdiği “Kızılay Üstün İnsani Hizmet Nişanı” Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a törenle verilmişti.

Ne var bunda diyenler olabilir…

Ödül verilmesi güzel manidar olabilirdi. Unutanlar için Recep Tayyip Erdoğan’a takılan bu nişanın değeri tam 54 bin YTL idi! Sultan Abdülaziz döneminden esintiler taşıyan bu ödülü Ahmet Necdet Sezer’in kibarca geri çevirmesini kutlayan olmamıştı. Ama Erdoğan’ın Kızılay Başkanı Tekin Küçükali’nin elinden aldığı ödülü herkes kutladı.

Başbakan Erdoğan ödül töreninde yaptığı konuşmada “Adının başında insani hizmet ifadesi taşıyan bir ödülü almak benim için gururdur. Ben bu ödülü aziz milletim için kabul ediyorum” demişti.

Aziz milletinin bir ferdi olarak benim adıma böyle bir ödül almasını şahsım adına kınamıştım.

Ödülün adı çok güzel, ancak bu kadar abartılı bir ödüle ne gerek var. 54 bin YTL yerine simgesel bir nişan hazırlanamaz mıydı?

Gelelim asıl konuya, asli görevi insanlara hizmet etme, yardımlarda bulunma, acil durumlarda kan temin etmek olan Kızılay bu pahalı hediyeyi nerden aldı?

Kurumun gelirlerinin büyük çoğunluğunu oluşturan bağışlardan!

Ben bir daha Kızılay’a bağış yapar mıyım?

Yapsam bile Recep Tayyip Erdoğan’a bağışlarla takılan nişan aklıma gelir, acaba bu bağışın ne kadarı kime takılan ödüle gidecek diye…

Kan verir miyim?

Vermek istesem bile düşünürüm…

Halkı askerlikten soğutmakla ilgili bir yasa vardı. Askerlik sistemini eleştirenleri mahkemeye veriyorlardı. Beni de “Halkı Kızılay’dan soğutmak” sebebiyle mahkemeye verirlerse şaşırmam.

Siz ne yaparsınız bilmem, ama Kızılay’a bağış ararken başarılar diliyorum!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Etmeyin bağış değil söğüş gibi kaynakları var Kızılay'ın. Arabası olanlar bilir muayenelerde ilk yardım çantasının Kızılay olması istenir. Değilse 25 YTL'cik verilerek alınması istenir. Saygılar.

Eşit Ağırlık 
 05.09.2008 9:05
Cevap :
İçler acısı halimize bir örnek daha, teşekkürler...  05.09.2008 14:32
 

Her kızılay şubesine, merkez yönetim kuruluna gidecek bir fettullahçı hırsız sokulması sağlandı... Bizim mahkememiz devam ediyor ancak Türkiye şu anda hukukla yönetilmiyor... kızılay'a herhangi bir şey yapar mıyım? İnsan hayatı önemlidir ve Kan bağışı haricinde bir şey benden alamazlar... Sevgiyle...

Barış 
 04.09.2008 10:21
Cevap :
Aynı şeyi savunuyorum saygılar.  04.09.2008 13:51
 

Ben bu konuyu başka bir şekilde ele aldım.Sayfamda bir bakarsanız konuya bakışınız belki değişebilir.Değişmesede canınız sağolsun.

Ahmet AYDIN 
 02.09.2008 19:36
Cevap :
İnceleyeceğim... Teşekkürler ilginiz için.  03.09.2008 0:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 430
Toplam yorum
: 738
Toplam mesaj
: 99
Ort. okunma sayısı
: 2143
Kayıt tarihi
: 18.06.07
 
 

20 Nisan 1989'da İzmir'de doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini Karşıyaka'da tamamladı. 20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster