Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Necip Köni - Adana / TR

http://blog.milliyet.com.tr/necipkoni

02 Haziran '11

 
Kategori
Yurtdışından Bildiriyorum
Okunma Sayısı
970
 

Kızıldeniz

Kızıldeniz
 

Kunfida “ AL QUNFUDAH “ şehiri - SUUDİ ARABİSTAN KRALLIĞI


Merhabalar, sevgili arkadaşlar ve dostlar,  

 

Yine, geçen bir Cuma günü bulunduğum MAJARDAH kentinden, KIZILDENİZ kıyısında bulunan “ AL QUNFUDAH” kentine gizemli bir seyahat yaptım. Burada KIZILDENİZ’ in ihtişamını ve muhteşemliğini bizzat izleyip, sizlere hem KIZILDENİZ’ i ve hemde Kunfida “ AL QUNFUDAH “ şehiri ile ilgili çekebildiğim fotoğrafları sergilemek istiyorum. Ayrıca da bu bölge ile ilgili olarakda kısa özet bilgileri aşağıda görüşlerinizi sunuyorum. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Afrika kıtası ile Arabistan yarımadası arasında bulunan ve Kuzey-Batıdan, Güney-Doğuya doğru uzanan büyük bir iç deniz olan KIZILDENİZ’ in aşağı yukarı çok kimselerce bilinen İngilizce adı “ THE RED SEA “ Arapça adı ise – “ AL BAHR AL AHMAR “ dır. 

 


 

 


 

 


 

 


 

 


 

 


 

 

Genellikle denizlerde %o 25 - 35 olan tuzluluk oranı, buharlaşma nedeniyle astropikal bölgelerde ve kısmen kapalı havzalarda artar, bu nedenle iç deniz olan Akdeniz'de tuzluluk oranı %o 33 - 40, ancak daha güneydeki Kızıldeniz'de ise bu oran %o 55.’ lerin üstündedir. 

 

 

Kızıldeniz, Dünya’nın en tuzlu ve en sıcak denizlerinden biri olduğu için, burada deniz mahsullerinin en çok çeşitli ve cinsleri mevcuttur. Kızıldeniz'in isminin, mevsimlik olarak su yüzeyine yakın kısımda ortaya çıkan kırmızı renkli bir bakteriden ya da etrafındaki kıyılarda yer alan mineral bakımından zengin kızıl renkli dağlardan doğmuş olabileceği tahmin edilen bazı düşüncelerdendir. Kızıldeniz Balıkları içinde en önemlilerinden bir çeşidi ise “ Balina Köpekbalığı / Whale Shark “ Dünyanın en büyük köpekbalığıdır. 18 m.' ye kadar uzayabilir. Yüzeye yakın yüzerek küçük balıklar ve kabuklularla beslenir. Tehlikeli bir balık türü değildir. 
Geleneksel öğretilerden biliyoruz ki: Hz Musa firavundan kaçarken Kızıldeniz'in kıyısına kadar gelir ve gidecek yolları kalmayan ve yakalanacaklarını anlıyan Hz. Musa'nın bir mucize göstererek asasıyla Kızıldeniz'i ikiye ayırmasının, Hz. Musa ve kendine inanan müminlerle birlikte firavun ve ordusundan kaçarak dinî inançlara dayanan bir olaydır. Sembolik anlatımla Kızıldeniz'in kenarına kadar gelmiş, sonra Allah'ın emriyle asasını Kızıldeniz'e yöneltip, denizi ikiye ayıran ve müminleri ile birlikte karşı yakaya geçtikten sonra, Kızıldeniz'in tekrar kapanıp, onları takip eden firavun ordusu Kızıldeniz'in içinde kalarak, boğuldukları da rivayet edilir.
 

KIZILDENİZ' deki çeşitli deniz ürünlerinden olan balık cinslerini Kunfida “ AL QUNFUDAH “ balık pazarında günlük ve taze olarak bulmak oldukça kolaydır.
 


Sizlere çok uzaklardan sevgiler, selamlar ve saygılar sunarım efendim...
 

NECİP KÖNİ - Kunfida “ AL QUNFUDAH “ / K.S.A. 

 

 


 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sharm-el Sheikh ve Hurghada'ya gittim birkaç kez. Nasıl bir deniz zenginliği olduğunu biliyorum. Sahi, o sıcakta uzun kollu gömlekle nasıl duruyorsunuz Necip Bey:) Herhalde 35 dereceden aşağı değildir. İşlerinizde kolaylıklar diliyorum. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 03.06.2011 20:32
Cevap :
Merhabalar...Sevgili dostum ATA KEMAL beyciğim...! :-)) İnanırmısınız, önceleri kısa kollu gömlek giyiyordum... Ancak çok sıcaklardan ziyade GÜNEŞ'den etkilenmemek içinde mümkün olduğunca uzun kollu, fakat ince kumaşdan yapılmış gömlekleri giymeyi tercih ettim..:-)) Elbetde kafamda da kasket eksik değildi mecburen.. :-)) Balıklara gelince gerçekten çok güzel ve bizim paramızla da çok ucuz..Örneğin balığına göre KG = 2,5-TL den 15-TL ye kadar deniz ürünleri mevcut... Araplar çok enteresan İSTAKOZ , KARİDES , KALAMAR (Mürekkep balığı), MİDYE olarak ürünlere pek rağbet etmiyorlar..Belkide GÜNAHDIR.. :-))) Ne de olsa (M.S.-622) takılıp, kalmışlar... :-)) Yakında TÜRKİYE'ye döneceğim.. Size çok uzaklardan sonsuz sevgiler ve selamlar... Yorumunuz için çok teşekkür ederim... NECİP KÖNİ - MAJARDAH / K.S.A.  03.06.2011 22:33
 

Sayın Köni, 1) Neden fotoğraflarda vasıta yok, insan kalabalıkları yok? 2) Deniz kenarları neden çöl gibi, Hiç yeşillik yok. Vahalar bile daha yeşildir. Hem de çölün ortasında. 3) Nüfus çok mu az, ya da hava çok sıcak insanlar dışarıya çıkmıyorlar mı? 4) Tüm fotoğraflarda bir hüzün var. Neden acaba? Dini istibdat tüm yaşamı karartmış gibi.Güzel dinimizi ne hale getirmişler. Yazık çok yazık.Tanrı güzellikleri kendi yansıması olarak ifade etmiş. O halde güzelin peşinde koşmak gerekirken ARAPLAR KAPANMIŞ, KAPATMIŞ, herşeyi karartmışlar. Yani Tanrımızın istediğinin tam tersini yapmışlar.Resimler bende bu duyguları uyandırdı.Sorularım inşallah sizi rahatsız etmez. Saygılarımla.

yılmaz çetingöz 
 03.06.2011 11:12
Cevap :
Merhabalar...Pek muhterem sevgili YILMAZ beyciğim..! Hayır hayır kesinlikle rahatsız olmam..Zira çok güzel noktalara değinmişsiniz... Gerçektende fotoğraflardaki pozlardan bir sessizlik, bir hüzün havası sezinleniyor.. Bence sebebine gelince.. 1* Dini baskı (5-Vakit Namaz zamanı) herkesler dükkanlarını kapatıp, camiye gitmek zorundalar.. 2* Hava ve iklim koşulları çok sıcak ve zor.. 3* Geçen yazımdada belirtmiştim.. Kadının sosyal yaşamda kesinlikle yeri yok.Bu nedenle şehir ve çarşılar bomboş. 4* Burası bambaşka bir Dünya sisteminde (Yaşanılacak bir yeri yok)..5* Tamamen düşünce ve felsefeleri (M.S.-622) yılına odaklanmış. (Değiştirme imkanı (%-0.00) Tahmin ediyorum kafanıza takılan soruları bir ölçüde cevaplandırabildim inşallah...Dünya'da ibadetin zorla ve polis gücü ile yapıldığı tek bir ülke burası.. GÖZÜNÜ SEVEYİM memleketim TÜRKİYE'min.. :-) Özellikle yazılarımı belgesel olarak (Fotoğraflı) yazıyorum ki, sizlerde burayı bir nebze yaşayınız. Çok Teşekkür ederim. NK- MAJARDAH  03.06.2011 11:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 298
Toplam yorum
: 2320
Toplam mesaj
: 392
Ort. okunma sayısı
: 8333
Kayıt tarihi
: 07.06.07
 
 

Necip KÖNİ - İnşaat Mühendisi olup, güzel sanatlar onun bir hobisidir. Resim yapmak (karakalem çalış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster