Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mayıs '07

 
Kategori
Astroloji
Okunma Sayısı
7889
 

Kızılderili astrolojisi (Şifa çemberi)

Kızılderili astrolojisi (Şifa çemberi)
 

Başlarken ;

Şifa çemberi, tüm dünyayı içeren bir çemberdir. Bu çemberin çevresinde gezinen bir kişi onun sınırları içinde ve dışında sayısız mucizeyle karşılaşabilir, en olağanüstü şeye ulaşabilir ve kendini tanıyabilir.
Kızılderililer bu büyülü çembere saygı duyar ondan öğrendiklerini anımsamak için günlük yaşamlarında sık sık başvururlardı. Onlar insan yaşamını doğum-ölüm-yeniden doğumdan oluşan bir çember olarak görürler. Değişen ( zamanlarda ) yaşlarda enerjilerinin akışını sağlamak ve kendilerini değiştirebilmek için kendi yaşamlarının çemberlerini tanımayı ve kutlamayı bilirlerdi. Yaşamın ve zamanın kandolaşımı ilerlerken değişen mevsimler gibi varlıklarının değişik dönemlerinden geçeceklerini anlarlardı.

Şifa Çemberi'nin özü değişimdir. Bu çemberi iyi anlamak için hep onun üstünde yüründüğünü düşünmek yeter.

Belirli bir noktada çembere girilir. Girdiği yer, insana belli güçler, yetenekler ve sorumluluklar verir. Başlangıç noktası insanın doğduğu ay tarafından belirlenir. İnsan yalnızca kendi ayında, kendi toteminde ve kendi unsurunda takılıp kalırsa, sonunda zorunlu olarak katılaşır ve hareketsiz kalır. Hareketsizlik gelişimin durması ve çemberin bütünlüğünün yadsınması demektir. Bu da yaşam gücünün ırmağını yalnızca kendi varlığıyla sınırlamak anlamına gelir.

Çemberin çevresinde gezinirken, insan içinden geçtiği değişik ayları, totemleri, bitkileri ve unsurları tanımalı ve öğrenmelidir. Böylece yaşamı sürekli akar ve değişir ve yaşam gücü yüreğinin derinliklerinde durmaksızın çarpar. İnsanlar çemberin belli bir noktasında edindikleri güçlü ve güçsüz yanları daima taşımak zorunda değildirler.

Çember üzerinde ilerleyip başka bir yere gelerek, gereksindikleri gücü kazanmaya çalışmalıdırlar. Çemberdeki her nokta yaşamı zenginleştirecek ve genişletecek yeni bir şey getirecektir.

Not : Kızılderililerde burçlar : Şifa Çemberi; orijinal adıyla " The Medicine Wheel :Earth Astrology " 1984 Sungur Yayınları tarafından Türkçeye aktarılan kitaptan derlenmiştir.Bu ilginç kitap ne yazık ki tükenmiş yenisi yayınlanmamıştır.
Fotograf : http://www.nativearts.8m.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Mine hanım, Bloguma yazmanız dolayısıyle ben de "sizi tanımak" şansına eriştim. Böyle bir platformda buluşmak çok hoş. Sizden öğreneceğim pek çok şey olduğunu da bloğunuza şöyle bir göz atınca anlamış bulunuyorum. İrbatımızın devamını dilerim. Saygılarımla

Çiğdem ALTINÖZ 
 21.05.2007 13:12
Cevap :
Sevgili Çiğdem, söylediklerin çok hoş ama biz bu alemde ayni anda hem öğrenci hem de öğretmeniz. Hepimizin birbirinden öğrenebileceği ve öğretebileceği şeyler var. Mail adresini aldım en kısa zamanda cevap vereceğim.  21.05.2007 22:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 183
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 2230
Kayıt tarihi
: 26.07.06
 
 

 Hacettepe Üniversitesi'nde Psikoloji okudu. İ.Ü. Gazetecilik mezunudur. Öğrencilik yıllarında İn..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster