Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '15

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1039
 

Kızılderili katliamı ! (Gizli kahramanlar)

Kızılderili katliamı ! (Gizli kahramanlar)
 

Tarihin Gizli Kahramanları
 
Tarihten birçok kahraman geldi geçti, bazıları unutuldu bazıları ise hatırlandı. Bazıları unutulmayı haketti bazıları ise hatırlanmayı..
 
Kızılderililer yaşam yeri olarak dağlar, ağaçlar, çimenler kısaca doğayla iç içe olan her yerde yaşamayı bildiler. Son yıllara doğru Amerika ve Meksika çevresinde iyice yoğunlaşmışlardı ancak bundan rahatsız olan birileri vardı. Bu birilerini Kızılderililer, "Mavi Ceketliler" olarak adlandırmışlardı. Bunlar Amerika, Meksika ve İspanyol askerleriydi. Alınan emirlere göre Kızılderililer yok edilmeliydi ancak doğuştan özgür ruhlu olan Kızılderilileri yenmek çantada keklik olmayacaktı. Tarih boyunca bağımsızlığı uğruna savaşlar verdi Kızılderililer, büyük liderler çıkardılar Oturan Boğa, Kızıl Bulut, Şef Joseph gibi ama aralarında biri vardı ki bunların sonuncusu ve en kuvvetlisi oldu. Damarlarındaki Kızılderili kanı ve özgürlük savaşı onu son apache savaşçısı yapmıştı. O Geronimo'ydu. Fakat o bile bu acımasızca oyuna dayanamadı ve işkence edilerek öldürüldü.
                                    
KATLİAM !
 
Kızılderililer filmlerde gösterilenler aksine yıllarca barış içerisinde yaşamışlardır. Ta ki Amerika'nın kızılderilileri yok etme politikası başa gelene kadar. Beyaz olarak siyahlara kin ve nefret duyan Amerikanlar Kızılderilileri yok etmek için bir çok yola başvurmuşlardır.
Tarihin en büyük katliamı olarak gösterilen Hitler'in yahudi katliamından, çok daha acımasız olan bu soykırım ise çok geri planda kalmıştır. Çünkü bu katliam bir ırkı tamamen yok etmiştir !
20 milyonun üzerinde Kızılderili çeşitli işkencelere, tecavüzlere, hastalığa, açlığa  ve sürgüne maruz bırakılarak hunharca katledilmiştir. İlk biyolojik silahlar Kızılderililer üstünde kullanılmıştır. Kızılderililere güya yardım olarak dağıtılan battaniyelere çiçek mikrobu bulaştırılarak çok sayıda Kızılderilinin acımasızca öldürülmesi sağlanmıştır. En önemli geçim kaynakları olan bizonları, toptan öldürmeleride bu katliamın değişik yöntemlerinden biridir. Hatta Amerikan hükümeti her Kızılderili kafatası için 5 dolar gibi bir kampanya başlatıp, soyun tükenmesini hızlandırmıştır. 1886'da son özgür Kızılderili Apaçi reisi Geronimo'nun esir düşmesi ve 1890'daki Yaralı Diz Katliamı ile ırk artık tükenmiştir. Halen Amerika civarında 700 bin kadar asimile edilmiş Kızılderili son derece zor şartlar altında yaşamaktadır.
 
"Her şeyi açıkça bildikleri halde şimdi diyorlar ki, ben kötü biriymişim. Hatta oradakilerin en kötüsüymüşüm. Ben ne yaptım ki? Ağaçların gölgesinde ailemle birlikte yaşayıp gidiyordum."(Geronimo)
 
Son olarak Amerika'nın El Kaide lideri Usame Bin Ladin'i yakalama operasyonuna "Geronimo Harekatı" isminin  koyması Kızılderililer tarafından büyük tepkiyle karşılandı. Üstelik Ladin'i "Geronimo" diye tanımlayıp, öldüğünde ise "Geronimo öldü" diye haberi duyurmuşlardır. Bu haber Kızılderilileri ayağa kaldırdı çünkü ; Geronimo 19.yüzyılda soylarının kurumasına karşı mücadele etmiş bir efsanevi liderdir. Kızılderili halkı hala Obama'dan bir özür beklemektedir, ama Amerika Hükümeti'nin böyle bir niyeti olduğu hiç düşünülmüyor...
 
 
UMUT KARADAŞ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 28
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 6977
Kayıt tarihi
: 06.08.14
 
 

Bilgi Güçtür ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster