Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Eylül '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
 

Kızlar tecavüzden nasıl kurtulur?

Kızlar tecavüzden nasıl kurtulur?
 

Kaynak:İnternet


"Hadi bakalım, akıllı külot mu üretildi yoksa" diye sevinmeyin, yok öyle bir şey, peşinen söyleyeyim!

 

Gerçi, geçenlerde çocuk tacizlerini önlemek amacıyla üretilmiş bir giysiden söz ediliyordu, lakin tabi ki kendini korumaya muktedir olmayıp da aynı zamanda derdini de anlatamayanlar için düşünülmüş bir üretimdi, hoş, bizim gibi ülkelerden siparişler de yağmış olabilir, büyük bedenler üzerinde de çalışın lütfen diyerek de, adamlar obez çocuk patlaması olduğunu sanmışlardır!

 

Neyse…

 

Yine yeni bir haber, Fransa’da yaşayan bir Türk aile tatile geliyor, on altı yaşındaki kızları da burada bir genç ile tanışıyor.

 

Aile günübirlik bir geziye gittiğinde kız katılmayıp tanıştığı genç ile buluşuyor…

 

Sonrası malum, tecavüz!

 

Şimdi soruyorum size: Bu genç kız biri ile tanıştığını ve onunla birkaç saat vakit geçirmek istediğini söyleseydi ailesine, tecavüze uğrar mıydı?

 

Ihh! Bence uğramazdı!

 

Neden biliyor musunuz, ailesinden korkan kızlar kurban olarak seçiliyor!

 

Bu kadar basit!

 

Tahminen epey bir mesajlaşmışlardır; tecavüzcü gencimiz kim bilir ne hoş mesajlar yazmıştır, buluşmak için ne kadar cicili bicili baskı yapmıştır…

 

Kızımız da genç, yüreği pıt pıt atarak çıt çıt yazmıştır: “Annemler bilmem ne günü gidecekler, bir bahane bulur burada kalırım, o zaman buluşabiliriz anca”!

 

Hah işte!

 

Niyeti kötü olanlar için oltada yem!

 

Tekrar soruyorum: Annemlerden izin alayım, buluşuruz deseydi, buluşmaya korkmadan gitseydi bu adam kendinde o cesareti bulabilir miydi?

 

Cıkss! Bulamazdı!..

 

Bir soru daha o zaman: Kız ailesine söylese, aile de gelsin buradan alsın dese, bir-iki hal hatırdan sonra “İyi eğlenceler” demiş olsaydı, niyeti bozuk olan bir, bilemedin iki saat içinde teslim eder miydi kızı evine, ailesine; ıhhh, iş çıkmaz bundan diye?

 

******

 

Mesele aslında pek bir basittir de, zor olan tarafı zihniyet!..

 

******

 

En çözemediğim meselelerden biri de: Her bir anne ve baba genç olmadılar mı hayatlarında? O gençlik ateşi ile diyeyim ben, aslında ahh o hormonlar, ne hayaller kurmadılar, ne onmaz aşklara tutulmadılar mı?

 

Ne komşu çocukları, ne sinema sanatçıları, okul aşkları falan…

 

Sonradan komik geldiğinden mi yok sayarlar, utanırlar da olmamış gibi davranırlar bilemiyorum ama ne hikmetse kendi yaşadıklarını ille de çocuklarına yaşatmama gibi anlamsız bir çaba içerisine girerler!

 

Oysa döngü aynen devam etmektedir, onların çocukları da o mesafeleri katledecektir…

 

Bu kadar basit!

 

Böyle basit bir gerçeği kabul etmek neden bu kadar zor?

 

******

 

“Sana güveniyorum” denilen hiçbir kız çocuğu bu güveni kötüye kullanmaz; şuradan biliyorum ki “Sana doğru ve yanlışları gösterdiğimi sanıyorum. Büyüdün ve artık çocuk zamanlarındaki gibi takip etmem imkansız. Ancak ben sana güveniyorum ve bu güveni istismar etmeyeceğini biliyorum” demişti annem, hiç unutmuyorum, sevgilim de oldu, diskoya da gittim, yeri geldi sarhoş da oldum ama hep o sorumluluğu taşıdım!

 

Bir de, arkadaş gibi davranan anneme her birini zaten anlattım.

 

Bu yüzden ayrı bir takdir ederim annemi, ne yalan söylememize zemin hazırladı, ne de gençliğimizi yaşamamıza engel oldu!

 

Akıllı kadındır, ömrü sağlıkla uzun olsun, sağladığı arkadaşlık güveniyle aslında bizden hep haberdar oldu!

 

“Güveniyorum” diyerek de otokontrolümüzü sağladı…

 

Tekrar soruyorum: Bu durumda biri bana tecavüz eder miydi?

 

******

Tecavüze meyilli kişiler özgüveni eksik, ailesi tarafından kollanmayan, yeterli ilgi ve şefkat görmeyen; üstelik de ailesinden korkan kişileri hedef alırlar!

 

Bu kadar basittir!

 

******

 

İstediğiniz kadar kapalı kapılar ardına saklayın, karma olduğu için liseye falan da göndermeyin isterseniz, yani demem o ki ne yaparsanız yapın döngü aynen devam ediyor!

 

Kabul edip de, kendi gençliğinizi hatırlamanız, hatırlayıp da çocuklarınıza aynı hakları elinizle sağlamanız pek mi zordur?

 

Üstelik, sunacağınız ufacık anlayış ve özgürlük onların yürek ve bedenlerinin hoyratça tacizlerine, hatta hunharca ölümlerine engel olacaktır!

 

******

Velhasıl, akıllı külot bu yüzden bebek tacizlerine yönelik üretilmiş, derdini anlatamayan, tepkisini koyamayan insan yavruları için…

 

Yetişkin olanların böyle bir ihtiyacı olabileceği düşünülmemiş; zira yetişkinlerin akıl, kişilik ve donanım olarak da yetişmiş olması gerektiği düşünülmüş!

 

******

Bize fazla gelir diyenleri duyar gibiyim; o zaman da tecavüzler için “Cık, cık… Ne hallere geldik!” deme lüksüne sahip değillerdir diye düşünmekteyim!

 

Deniliyor ki: “İdam geri gelsin”, “Hadım edilsin”…

 

Yok efendi, önce sen kızını insan gibi yetiştirme sorumluluğunu üstüne alacaksın!

 

Oğluna da “Ohh, aslan oğlum, söyle bakalım kaç hatun götürdün” demeyeceksin!

 

Bir bunları yap bakalım, hala devam ediyorsa tecavüz suçu, ancak o zaman diğer alternatifleri talep edersin!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben konuya biraç başka açıdan bakacağım. Akıllı kilot yerine kızlarda zaten kızlık zarı var yaşadışı birleşmeyi turnusol kağıdı gibi ortaya koyacak. Bu akıllı kilottan daha doğal ve daha caydırıcıdır. Ancak bu da toplumumuzda çözüm olamadı. Kızlık zarının sağlam olduğunun evlilikte aranması çağdışı gibi görülmeye başlandı. Sorun bizim beynimizde. İnsanlar eğitilmeden bu sorun çözülemez. Tplumumuzun bu konudaki düşüncesi sakat. Erkek bu işi yapınca elinin kiri oluyor ama kazara kadın yaparsa eteğimin kiri diyemiyor. Bence iffet ve namus konusu yalnızca kadınları ilgilendirmez. erkeğin de iffetsizi, namussuzu olur. hem dezorba olur. Zorla bu işi yapar namussuzlar, iffetsizler. Benim inancıma göre erkekler de kadınlar kadar bu yaptıkları uatnç verici eylemden ötürü toplumdan dışlanırlarsa anca o zaman sorun çözülebilir. Yalnızca kadını günah günah keçisi yaparak bu toplumsal sorunu çözemezsiniz. Daha bu duygusal eğitim ergenlikten başlamalı.

schoolmaster 
 06.09.2010 13:33
 

Selam, yazdiklarinizi cok begendim. Fakat tecavüz sadece kiz cocuklarina güven asilamakla, dogru egitim vermekle ilgili bir konu degil. Tabi en önemli faftörlerden birini cok güzel aciklamissiniz.

Fadime Polat 
 05.09.2010 13:03
 

tecavüzün sebebi kızların özgüvenli yetiştirilmemesi yani.Tecavüz edenin yetiştirilme tarzı ve bulunduğu ortam çok daha önemli değil mi? Olayları çok basit bir açıdan değerlendiriyorsunuz.Selamlarımla.

müge a. 
 05.09.2010 11:36
 

Konu ayrıntılarıyla çok güzel ele alınmış. Bence toplumumuzda bu işi erkek yapınca aileye bir övünç kaynağı, kız yapınca da bir rezalet oluyor. Birinci neden bu felaketlerin. İkincisi ise bekar erkek ve bayan ateşle barut gibidir. Aralarına patlamayı önleyecek belirli bir mesafe bırakmaları gerekir. Ateşle barutu aynı yere yalnızca bırakırsanız olacağı budur. Arkadaşlıklarda da kırmızı çizgileri aşmamak gerektirdiyorum.

schoolmaster 
 05.09.2010 5:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1269
Toplam yorum
: 4372
Toplam mesaj
: 226
Ort. okunma sayısı
: 1332
Kayıt tarihi
: 18.09.07
 
 

İzmir, 1963 doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce bölümü mezunuyum ve özel bir şirkette ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster