Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Nisan '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
241
 

KKTC’ye, farklı bir bakış

Sinan Adıgüzel, Sanatçı – Arş. Yazar

FARKLI BİR BAKIŞ

namesinan@hotmail.com

KKTC’yi daha önce ziyaret etme şansınız oldu mu bilinmez ama benim methini, birçok kez işittiğim, bu güzelim adayı, bizzat gelip kendi gözlerinizle görmenizi, özellikle tavsiye ederim.

Birçok açıdan, eşsiz bir güzelliğe sahip, bu eşsiz adayı, gezip tanıdıkça, insan hergün biraz daha, bu adaya hayran kalmaktadır.

Önceliklle bu adada, birçok faklı milletten ve inançtan, insanın birarada bulunmakta olduğunu, belirtmeden geçmeyeceğim. Ve yine birbirini kıskandıracak nitelikte ki, Üniversiteleri ve buralara eğitim amaçlı gelmiş öğrencilerin, buralara kattığı farklı renk ve zenginlikte, gerçekten görülmeye değer.

Bu adada ki, yaşam biçimi, tam da, Avrupa ülkelerini kıskandıracak, niteliktedir. Ve zannediyorum, bu ülkenin kendine kıstas aldığı yaşam starndartı da, deyim yerindeyse tamda, bu çağdaş medeniyet düzeyidir.

Bu ülke insanı, inancını, gerçektende, neredeyse Laikliğin gerçek esaslarına, yaraşır bir tarzda, rahatça ve kendine has yaşamaktadır. Tabi birbirinden farklı, birçok dini misyonerin, buralara müdahele amacı da, gözlerden kaçamayacak bir gerçeklik gibidir.

Bu arada, buraları tanıdıkça öğreniyoruz ki, buranın insanlarının birçoğu, (yaklaşık %70 i) 1571’li yıllarda, buralara sürgün edilmiş, Alevi kesimden müteşekil. Ve bu gerçeği de, yakaladıktan sonra, daha iyi anlamlandırıyoruz, buralar da, Ehlibeyt ve On İki İmam isimlerinin, bu kadar sıklıkla kullanılmasını. Ve yine buralardaki, Ehlibeyt sevdalısı erler ve o ermişlerin yatırlarını.

Ama buralarda, ekonomik düzey, biraz daha iyice olduğundan, buraların yerli halkı, sanki biraz daha, bu saydığımız inançsal tarihin, hiç farkında bile, değilmiş gibi durmaktadır.

Yine bu güzelim adanın, eşsiz turistik zenginliği de, zaten hemen hemen herkesin malumu olduğundan, bu konuyu direkt geçiyorum.

Ve işte yine bu adanın, derin bir tarih ve kültür yüklü oluşu da, gerçekten insanı sarhoş edici, niteliktedir.

Sonuç olarak, deyim yerindeyse, bu yeryüzü cennetinin, saydığım ve daha saymadığım, birbirinden eşsiz güzeliklerini, bir süre daha tanıyıp, bu eşsiz havayı, biraz daha solumak niyetindeyim..

Darısı sizlere olsun...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 64
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 427
Kayıt tarihi
: 20.04.10
 
 

Sinan Adıgüzel, sanatçı yazar, 08.10.1977 tarihinde Adıyaman’da dünyaya gelmiştir. İlköğre..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster