Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
3683
 

Klasik AKP filmi gösterimde; doğru söyleyeni AKP'den kovarlar!...

Klasik AKP filmi gösterimde; doğru söyleyeni AKP'den kovarlar!...
 

Prof. Dr. İdris Bal AKP Kütahya Milletvekili, Cemaate yakın olduğu söyleniyor. Partisi ile dershanelerin kapatılması konusunda ters düşen İdris Bal, kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edildi. Suçu büyük. İdris Bal partisinin görüşlerine ters açıklamalar yapmış, doğru söyleyenin “Müslüman mahallesinde salyangoz satmış” muamelesi gördüğü partiye “demokrat/muhafazakar demokrat” diyen ve hala bu ülkede AKP’nin “demokrasi çıtasını yükselteceğini” iddia edenlerin aklından şüphe etmek lazım!

İdris Bal’ın tek vukuatı dershane konusunda partisinden ayrı düşmesi değil. Gezi direnişi sürecinde ‘iktidarın stratejik hata yaptığını belirtmiş ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanlış bilgilendirilerek olayın tarafı haline getirildiğini’ ifade etmişti. Erdoğan’ın ve“yalakası medyanın”  “Camide içki içtiler” iddiasına “Ben din adamıyım, yalan söyleyemem” diyen müezzini “güvenlik gerekçesi“ ile sürülmüştü. İdris Bal da, Dolmabahçe Bezmialem Valide Sultan Camii müezzini Fuat Yıldırım’ın sürülmesini eleştirmiş, “Bir ülkede medya kontrol altındaysa, o ülke demokratik değildir” demişti.

İdris Bal Gezi süreciyle ilgili hazırladığı raporda, Gezi direnişinden herkesin ders çıkartması gerektiğini belirtmiş,  Gezi direnişine destek veren herkesin “suçlu”, “illegal”, “marjinal” olarak değerlendirmenin yanlış olduğunu ifade etmişti. İdris Bal’ın, partisinin Mısır, Suriye politikalarına dair eleştirileri de arşivlerde.

 

 Erdoğan’ın geçen hafta grup toplantısında  “Korkuyla büyük devlet olunmaz” sözüne twitter’dan karşılık vererek “Korku ile büyük devlet olunamayacağı gibi, hesapsız, plansız, günübirlik küçük hesaplarla büyük devlet olunamaz ancak büyük hatalar yapılır" demiş ve eklemişti: "Korkaklık da, zorbalık da bir hastalıktır. İkisinden de Allah'a sığınmak lazım." Diyen İdris Bal’a, “Erdoğan’ın arkadaşları” tahammül edemedi. İdris Bal ile ilgili şikayetler başbakana iletilir, başbakanda ‘uygun görerek’ Bal’ın disipline verilmesine onay verir. Şimdi AKP’nin İdris Bal’a ilişkin “partiden ihraç kararı” vermesi bekleniyor. 

Prof. Dr.İdris Bal’ın düşünceleri nedeniyle disipline verilerek, partisinden ihraç edilmesine kadar varan süreç AKP’nin  “muhafazakar demokrat” bir siyasi parti olmadığının da teyidi. Koray Çalışkan’ın ifade ettiği gibi AKP uygulamalarıyla ‘mızrak çuvala sığmıyor’  artık AKP’ye “İslamcı parti” demek gerekiyor yüzeysel analizlerin sonuçlarına bakarak, ama diyemiyorum...

 AKP demokrasisinin defosu çok, saymakla bitmez!

AKP’li Meclis Başkan Vekili Sadık Yakut’un “Kız ve erkek öğrencilerin birlikte eğitim yaptırılmasını büyük bir yanlışlık olarak değerlendiriyorum. İnşallah bu yanlışlık önümüzdeki dönem içinde düzeltilecek” sözüne Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Fikri Işık destek verdi.

 Işık, sanki okumanın önünde karma eğitim engelmiş gibi   “Özgürlük alanını genişletmeliyiz, isteyen veli çocuğunu kız, isteyen veli erkek, isteyen veli de karma liseye gönderebilmeli. Burada önemli olan eğitim ve okumak. Okumanın önündeki engelleri kaldırmamız lazım” dedi.

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programının (PISA) sonuçlarına göre en başarılı ülke Finlandiya. Finlandiya eğitim sisteminde ortalama dört saatlik eğitim ile başarıyı getiren etkenleri, bilimsel verileri irdeleyip; çağdaş eğitimin gereklerini yerine getirmek varken karma eğitime karşı çıkma “hödüklüğünü” anlamak mümkün değil. Türkiye ne yazık ki PISA sonuçlarına göre sondan ikinci, en başarısız ülke ise Meksika!

Şimdi tüm önyargılardan kurtulup, AKP’de Prof. Dr.İdris Bal’ı ihraç etmeyi reva gören sağlıksız demokrasi anlayışını, gündemin tepesine yerleşen dershanelerin kapatılması ve karma eğitime karşı çıkılmasını bir düşünün; doğru söyleyeni AKP’den niye kovarlar?

Yanıtı açık, AKP ne muhafazakar, ne demokrat ne de İslamcı! Yukarıda “İslamcı parti de diyemiyorum” derken ifademi açarak bağlayayım. AKP’yi, bir taraftan toplumun dinsel duyarlılıklarını iktidarını sürdürmek için istismar eden diğer taraftan da ülkenin ürettiği zenginliği “üleşme ortaklığı” paydasında kümelenenlerin ittifakı/koalisyonu olarak görüyorum, onun için doğru söyleyeni AKP'den kovarlar, nokta…

 

 

Mesut Selek bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hep akp'de bir kişinin çıkıp başbakanı uyarması lazım, fakat uyarmıyor diyordum. meğerse uyarıyormuş ama dinleyen yokmuş. üstüne bir de cezalandırılmış.

Ahmet Bozca 
 25.11.2013 7:54
Cevap :
Boşuna demiyorum; "Doğru söyleyeni kovarlar" diye...  25.11.2013 15:54
 

akilli dusunme sansin yok yani!

Newyorker 
 22.11.2013 18:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 814
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster