Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mayıs '16

 
Kategori
Yolculuk
Okunma Sayısı
302
 

Kleptoman bayanla Amerika yolculuğu

Kleptoman bayanla Amerika yolculuğu
 

kleptoman hastası(görsel netten)


Hey gidi günler hey İki kez Amerika’ya gittim her gidişimde ne olaylarla karşılaştım. Kızım ve oğlum ayrı tarihlerde mastır ve doktora yaptılar. Kızım Washington’da Amerikan Üniversitesinde oğlum da New York’ta Fairleigh Dickinson üniversitesinde. Onların sayesinde ben de Washington ve New York’u gördüm. Washington yolculuğumdaki bir olayı anlatacağım.

Washington’a biletim bir ay önce alındı, Lufthansa Hava yollarına ait güzel Bir uçakla uçtum. Kızımın arkadaşının annesi lisan bilmediği için birlikte seyahat etmemizi rica ettiler. Birlikte yolculuk edeceğimiz bayan çok zengindi, o da oğlunu görmeye gidiyordu. Lufthansa Almanya’nın Hamburg kentinde bir gece ara verdi ve bize o gece kalmamız için Lüks bir otel gösterdiler. Bayanla aynı odada kaldık. Sabah otelden ayrılırken oteldeki çok güzel havlu ve kristal vazoları çantasına yerleştirdi. Şaşırdım ve : “Ne yapıyorsunuz buraya ait eşyayı nasıl alırsınız, bu hırsızlık olur” dedim. Bayan gayet pişkin : “Biz dünyayı gezdik hatıra olarak alıyorum” dedi. Sinirlendim şayet aldıklarınızı geri bırakmazsanız sizinle yolculuk yapmam yerimi değiştiririm ve inince oğlunuza söylerim “dedim. Çalınan eşyaları yerine koydu.

Bir gün Newyork’da yine birlikte alışverişe gittik, giysilerin arasında yürürken bir mayonun etiketini söküp attı mayoyu çantasına attı. Hemen müdahale ettim mayoyu yerine koydurdum etiketi de üstüne tutturduk. Türkiye’de arkadaşları toplantılarda o bayanın gittiği evlerden çeşitli basit şeyler çaldığını ve onun kleptoman olduğunu belirttiler.

Kleptomani bildiğimiz hırsızlıktan önemli farkı var. Hırsızlar kazanç elde etmek için çalarlar, hâlbuki Kleptomanlar zengin insanlardır aldıkları malı ödeyecek paraları vardır bazen çaldıkları eşya çok basit maddi değeri fazla olmayan şeyler olabilir. Ama kişi içindeki çalma dürtüsüne karşı koyamaz bir nevi kontrol bozukluğudur. Dönüşte 10 valiz dolusu alışveriş yaptığını öğrendim. (15 KG üstündeki eşya için ayrıca dolar olarak para ödemesi gerekir.)

Dönüş yolculuğumu o bayanla yapmadım zira başımı belaya sokup strese girmeye gerek yok..  Bu tip insanların tedavi olmaları gerekir, tedavi psikanaliz yolu ile gerçekleşmektedir. Geçmişte yapmış olduğu hırsızlıklar tespit edilmekte ve gösterilmektedir. Bu alışkanlığı bırakması için telkinler yapılmakta. Kleptomanlar hasta olduklarını kabul etmemektedir. Bu durumda aile hastanın güzel bir dille uyarısını yapmalı, gururunu incitmeden uzaman hekime götürülmesi gerekir.

NAHİDE ÇELEBİ

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok tatlısınız;) Bayılıyorum size..Öpüyorum sizi Nahide Hanım..

Selda Çakmak 
 02.10.2016 0:15
Cevap :
Seldacığım, canım benim ben de sizi çok teşekkür ederim. Amerika'da çok anılarım oldu kayda değer.Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.Sevgilerimle öptüm.NAHİDE ÇELEBİ  02.10.2016 12:46
 

Böyle bir hastalık durumu içinde olmak zor bu gibi insanlarla yaşamak da zor hocam.Ama Sayın Ata Kemal Bey'in dediği gibi şimdilerde durum farlı.SEVGİLERİMLE.

Şennur Köseli 
 25.05.2016 12:11
Cevap :
Canım Kardeşim değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Kleptoman hastalarının sorunları çocukluktan gelen bir durum tedavi olmaları gerekir. Sevgilerimle öptüm.NAHİDE  25.05.2016 17:50
 

Biyerde, çalıyor ama çalışıyorlar... Şaka şaka! Allah şifa versin. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 25.05.2016 9:31
Cevap :
Sayın Cengiz! Şakaların arkasında gerçekler gizli olmasın. Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  25.05.2016 17:51
 

Valla devir öyle bir devir ki namusluya, dürüste, helal süt emmişe dünya dar! Artık hırsızlıklar gizli yapılmıyor hocam, aleni çalınıyor ve hırsız da yanaklarından öpülüyor. Sabır ve selametle.

Ata Kemal Şahin 
 24.05.2016 15:09
Cevap :
Sevgili Ata Kardeşim! Aradan çok uzun zaman geçti evet şimdi hırsızlar baş tacı kim hırlı kim hırsız bilinmiyor, bilinse dahi üstü örtülüyor.Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Sevgiler selamlar gözlerinizden öperim.NAHİDE ÇELEBİ  24.05.2016 17:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1968
Toplam yorum
: 12048
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1034
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster