Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1133
 

Kleptomani Hırsızlık Hastalığıdır

Kleptomani Hırsızlık Hastalığıdır
 

Dere kenarında ev yaparım, sel vurup götürse ağlarım. Suç ve kusur selin değil, dere kenarında ev yapanındır.  

Elbette suçun büyüğü hırsızındır. Lakin İşyeri, alışveriş merkezleri, ev ve araç sahiplerinin de suçu vardır. Öncelikle dikkatli ve özenli değiliz, boş veri severiz.

Hırsız zaten arakçı, yüzsüz, vicdansız, merhametsiz, arsız ve ayarsız biridir. Mağdur olanların ise dikkatsizlik ve özensizlikleri hırsıza davetiyedir.    

Hırsızlık bir hastalıktır:

Kleptomani genel anlamda hırsızlık hastalığıdır. Kleptomani ruh sağlığının bozulması sonucu oluşmaktadır.

İhtiyacı olmaksızın patolojik çalma dürtüsüne verilen isimdir. Dayanılmaz bir ruhsal dürtüyle, kişinin hırsızlık yapma gereksinimi duyması ile beliren bir hastalık.

Hırsız tarafından çalınan eşyanın değerinin hiçbir önemi yoktur. Çünkü asıl amaç ruhu tatmin etmektir. Yani amaç hırsızlık yapmaktır. Çaldıkları eşyaların işlerine yarayıp yaramadığının da önemi yoktur.

Hırsız kişisel gereksinme ve parasal değere önem vermeksizin nesneleri çalmaya yönelik dürtülere karşı gelemez. Kleptomani hastalığı yaklaşık 200 yıl öncesinde Matthey tarafından tanımlanmıştır.

Hırsız, hırsızlık yapmadığı zaman hırsızın kanı beyne hücum eder. Çalma dürtüsü meydana gelir.

Genellikle çocukluk yıllarında baskı gören kişilerde görülmektedir. Aslında temelde hastalar hırsızlık yaparak cesaretini kanıtlamak istemektedirler.

Hırsızlık hastaları herhangi bir eşya çaldıklarında büyük bir mutluluk duyarlar. Hırsızlar, hırsızlık yaptıkça kendilerini daha rahat hissederler. Örneğin bir misafirlikte çaldıkları küçük bir oyuncak hastalarda önemlidir.

 Kleptomani hırsızlığının cinsiyete göre dağılımı:

Yapılan araştırmalara göre kleptomani (hırsızlık hastalığı) kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Dünya üzerindeki yaşanmış olaylar sonucu elde edilen veriler analiz edildiğinde çıkan orana göre,  KADIN   %77,  ERKEK  %23

Bu oranın kadınlarda fazla olmasının birçok nedeni vardır. Kadınların daha çok psikiyatrik yardıma ihtiyaç duyması bunlardan biridir. Kadınlar ruhsal yapılarından dolayı içlerine gelen bu dürtüyü uygulamaya daha uygundur.

Erkekler bu durum daha çok saldırganlık yoluyla atlatılabilmektedir. Kleptomani genellikle ergenlik döneminde başlayan bir hastalıktır. Hırsızlık hastaları genellikle çaldıkları nesneleri satın alabilecek güçtedirler.

Çaldıkları nesneleri genellikle birisine hediye verir, saklar ya da gizlice yerine koyar. Hırsızlık yaparken yakalandığı takdirde üzüntü ve utanç duymaktadır.

Ancak serbest bırakıldığında kısa zaman sonra tekrar eşya çalmaktadır. Çaldığı zaman ise doyum sağlamaktadır. Üzüntü ve doyum arasında giden ruh hali bir türlü düzelememektedir.

Kleptomani hastalığın tedavisi psikanaliz yolu ile gerçekleşmektedir. Geçmişte yapmış olduğu hırsızlıklar tespit edilmekte ve gösterilmektedir. Bu alışkanlığı bırakması konusunda telkinler almaktadır.

Kleptomani hırsızlığı haricindeki hırsızlıkta ise uzmanlık gerekir ki bunlar uzman ekip olarak çalışan hırsızlardır.

Ekip ve uzman hırsızlar çalacakları eşyaları satacak müşterileri önceden bulurlar. Hırsızlık malını alanlar ise “ Hırsızlık malını bilerek satın alan” suçlulardır.   

Bunlar alışveriş merkezleri ve kuyumcu hırsızlarıdır. Bunların özellikle demir kesen makasları çok iyi kullanmaları gerekir. Bu hırsızlar ekip olarak çalışırlar.

Ayrıca hırsızlık yapacakları yerlerdeki Mobese ve güvenlik kameralarına görünmeme konusunda uzman olmaları şartı aranır. Bu hırsızlar uzman olarak çalışırlar.  .

Tek başına çalışan hırsızlar:

Bunlar ev dükkân ve araçlarda oto teyp hırsızlığı yaparlar ki tek başına çalışırlar. Bunlar özellikle demir levye aletini iyi kullanırlar.

Birde etkili ve yetkili hırsızlar var ki onlar da helâlı, haramı bilmezler, yetimi, öksüzü tanımazlar.

 Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Okunmaya değerbir yazı sayın Mehmet Burakgazi...Hırsızların eli, kolu kesilmelidir...Bence böyle bir yasa çıkarılmalıdır...

Abdülkadir Güler 
 08.02.2018 10:22
Cevap :
Kıymetli Abdülkadir Güler;Hırsızlar arsız, ayarsız ve tamiri imkansız yaratıklardır.Yaptıkları maalesef yanlarına kar kalıyor.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  10.02.2018 12:28
 

Kleptomani hastası ile yıllar öncesinde tanıştım, o bir öğrenci, ailesi zengin, çiftlikleri ve bu çiftlikte çalışan seksen marabaları vardı. L.B. isimli bu öğrencinin bir şüphe üzerine dolabında yapılan aramada sekiz adet birbirinden farklı güzellikte tırnak makasları ve saç tokaları bulunmuştu. İhtiyacı da yoktu zira cüzdanında çok sayıda zamanın en büyük banknotları hep olurdu. Hastalık denildi konu kapatıldı, esenlikler dilerim kardeşime selamlarımla...

Yurdagül Alkan 
 05.01.2018 15:27
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan: Bazı insanlarda çalma dürtüsü ekmekten, sudan daha önce zuhur edermiş.Bunların hiç bir şeye ihtiyaçları olmadığı halde çalmakla mutlu olurlarmış.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  07.01.2018 11:25
 

Yine hiç duymadığım bir konu, yazarım nereden buluyorsun bunlar.Yazıyı ilgiyle okudum.

Kerim Korkut 
 25.12.2017 17:46
Cevap :
Kıymetli Kerim Korkut : Kleptomani ruh sağlığı ile ilgili. Kişide kısa süreli çalma dürtüsü meydana getirirmiş,hastalığı çok zor geçermiş. Böyle hasta hırsızlar haricindeki hırsızlar ise ekip ve uzman olarak çalışmaktadırlar.Önce çalacakları eşyaları,sonra onları satacakları kişileri tespit edip pazarlık yapıldıktan sonra hırsızlık eylemini başlatıyorlar.Toplum olarak bizlerin de dikkatli ve özenli olmamız gerekiyor.Saygılar sunuyorum.Hep sağlığınızı, daima mutluluğunuzu diliyorum.  25.12.2017 23:06
 

Mehmet Bey merhaba, kleptomani bir adrenalin ve heyecan hastalığı olsa gerek ... Selamlar

Kadri KANPAK 
 24.12.2017 22:58
Cevap :
Kıymetli Kadri Kanpak : Adrenalin böbrek hastalığı kleptomani ise dayanılmaz bir ruhsal dürtüyle, kişinin hırsızlık yapma gereksinimi duyması ile beliren hastalık.Ruhsal dürtü hastalığı olunca heyecan hastalığı da denebilir. Her neyse hırsızlık artık haram ticaretin en kolay yolu olmuş. Bu ticareti kolaylaştırmamak için toplumun daha duyarlı, daha dikkatli olması ve hırsıza davetiye çıkarmamaları gerekiyor.Saygılar sunuyorum.Hep sağlıkla, daima mutlulukla yaşamanızı diliyorum.   25.12.2017 8:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2084
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster