Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mayıs '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
3181
 

Klişeler klişeler ah şu can sıkıcı klişeler

Klişeler klişeler ah şu can sıkıcı klişeler
 

Klişeler klişeler ah şu can sıkıcı klişeler

Yok mu milletimizde söyleyecek yeni şeyler!

Her mevzua bir şiirle destek verme klişesini yerine getirdikten sonra milletçe şu klişe hastalığımız üzerine konuşalım isterim. Dikkat ettiniz mi bilmem, konuşurken etrafımızdakiler, medyamız, yani hepimiz örneğine binlerce kez tanık olduğumuz klişe bir ifadeye muhakkak rastlarız.

Örnek mi, isterseniz başlayalım:

Spor ve özellikle futbol dünyası, klişenin tillahının üretildiği münbit bir kaynaktır.

Örneğin bir futbol karşılaşmasını güneşli bir sonbaharda ya da kışta seyrediyorsak spikerin klişesi hazırdır:”Yazda kalma bir gün”. Sanki kışın güneş açması için yazdan saklanmış salamura bir güne ihtiyaç varmış gibi.

Her futbolcu maçtan sonra “önümüze bakacağız” der, “puan ya da puanlar” kazanılmak istenir, “çıkış yakalamak” umulur, “kazanmak için maça çıkılır”. Sanki şikeciler dışında yenilmek için maça çıkanlar varmış gibi.

Ligde kolay maç yoktur, her takım her takımı yenebilecek güçtedir, haaakem haklarını yemiştir. Top yuvarlaktır, rakip daha çok istemiştir, futbolun adaleti yoktur. Ha bir de bitmez tükenmez bir “bize karşı komplolar kuruluyor” klişesini de unutmayalım.

Şehit cenazelerinde anlamlı iki söz söylemekten aciz yetkililerin klişesini hepimiz biliyoruz. “Kanları yerde kalmayacak”. Aynı yetkililerin “birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde”, “Türkiye’nin jeopolitik önemi”, “Asya ile Avrupa arasında köprü”, “kahraman milletimiz”, “Edirne'den Hakkâri'ye” “ Pırıl pırıl bir gençlik geliyor” vb. klişeleri ile siyaset ve bürokrasi dünyası klişe kullanımında futbol dünyasının hemen arkasından gelir.

Eğer savaş, felaket gibi sıkıntılı bir durumda çocuklar eğleniyorsa haber editörümüzün klişesi hazırdır:”Çocuk her yerde çocuk” Evet çocuk her yerde büyük ihtimalle çocuk sevgili editör. Keşke sen de artık bu durumu kabullensen.

Bir kaza olur, kaza bin bir çeşittir ama basında klişesi tektir. “Ortalık savaş alanına döndü” Belki dönmemiştir yahu sadece kazadır bi sabret. Eğer kazalar bayramda olmuşsa “ortalık kan gölüne dönmüştür”. Kazada ölü varsa dert etmeyin, zaten “Allah sevdiği kullarını yanına alırmış”. Ama kazadan kurtulduysa bile kazazede klişeden kurtulamaz, “Verilmiş sadakanız varmış”

“Sahil güvenlik dizsinin güzel ve seksi yıldızı Pamela Anderson” klişesi –ki benim en iğrendiğim klişe olmuştur uzun yıllar- dizinin bitiminden yıllar sonra bile hala devam ediyor, kadın artık 50 yaşına geldi ama ne gam? Durmak yok yola devam. Ya da şöyle soralım gazatacılara, kardeşim yeter millette ayar bırakmadınız, tehlikenin farkında mısınız?

Mizah sanatçıları "gülmekten kırar geçirir", kış günü güzel bir görüntü varsa "içimizi ısıtır". Olay anı kameraya çekilmişse olay "saniye saniye görüntülemiştir". Kavgada "yumruklar havada uçuşur".

Asfalt eğer yeni yapılmışsa “kaymak gibi, ” dir, ve arabada “yağ gibi akar”. Çok güneşli, sıcak bir günse aynı asfalt “yumurtayı koy pişsin” kıvamındadır.

Çocuk bekleyen anne-babalar için değişmez klişe: “sağlıklı olsun kız erkek fark etmez”. Sanki fark etse ne olacaksa. Bebeğe cinsiyet değiştirme ameliyatı mı yapacaksın be adam!

Hava durumu klişelerini de unutmayalım: Bi kar yağsa mikroplar kırılır, bu sene çok ıscak olucak, bırak yağsın abi barajlar dolar.

Zahmetsiz kazancın klişesi ceptedir: “Amaaan daş atıp da kolun mu ağrıdı”. Birilerinden yardım almakta sıkıntı yaşanıyorsa o zamanki klişemiz: “Dınnaan varsa başını gaşı”

Ünlülerimiz “seviyeli bir ilişki”, “güzel bir aşk” yaşarlar. Eğer ne tür müzikler dinledikleri sorulursa cevapları hazırdır: “kulağa hoş gelen, duygulara hitap eden, her türlü müziği dinlerim”

Bu klişeler şimdilik aklıma gelenler. Ama sanmayın ki bu kadar. Klişe yakalama konusundaki eylemlerim devam edecek. “Esen kalın” (Al bi klişe daha.)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 2555
Kayıt tarihi
: 23.11.08
 
 

1999'dan bugüne ulusal bir radyo kanalında yapımcı olarak çalışmaktayım. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster