Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ocak '13

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
101
 

Klon

Klon
 

Hedefi onikiden vuran bir kitap..Guilfoile, şaşırtmacalı anlatımı ve benzersiz kurgusuyla okuyucuyu ters köşeye yatırıyor.(New York Times)

Klonlama uzmanı Doktor Davis Moore’un on yedi yaşındaki kızı tecavüze uğrayıp acımasızca öldürülür. Olay hakkında soruşturma açılır; ancak bir sonuca varılamaz. Aylar sonra Moore kızının eşyalarını polisten geri alır ve bunların arasında kazayla unutulmuş, içinde katilin DNA’sı bulunan küçük bir şişeye rastlar. Katile ulaşmanın bir yolu olacağını düşünerek aslındaa ne yaptığının çokta bilincinde olmadan bu DNA yı kliniğine gelen hastalardan birine aşılar..

Bir taraftan klonlama karşıtı Tanrının Görünmez Eli örgütünün tetikçisi, bir taraftan genç kadınlara tecavüz edip  öldüren  'hasır adam', bir diğer taraftan internet  üzerinden on line oynanan 'Gölge Evren' oyunu..  Son derece girift kurgusuyla şaşırtıcı diyebileceğimiz bir kitap..

Yazarın okuduğum ilk kitabı olması hasebiyle anlatımı gerçekten farklı. Hatta bazen yazarın kurguyu oluştururken bir bütün olarak ele alamadığı,sanki 'kervan yolda düzülür ' hesabı  karakterlere sonradan olayın gelişimine göre değişik özellikler eklediği izlenimini uyandırdı bende..Ara ara felsefi göndermeleri güzel. Bizi biz yapan genlerimizmidir yoksa yaşadığımız çevremi sorusuna cevap arayan; klonlamanın etik yönü hakkında pozitif ön yargılı diyebileceğim, okunabilir, şaşırtıcı bir kitap.

Yanlız kitabın çevirisi biraz aceleye gelmiş sanırım... Çeviriden çok çeviri taslağına benziyor. Olur olmadık yerlerde parantez içine alınmış cümleler; sanki daha sonra parantez içi ve dışı birleştirilip adam akıllı bir cümle yapılacakmışta şimdilik öyle bırakılmış izlenimi veriyor. Konuya hakim olana kadar okuyucuyu oldukça yoracağı kanaatindeyim.

        

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 25
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 1113
Kayıt tarihi
: 27.08.06
 
 

1978 Ankara dogumluyum.. Kamu yönetimi mezunuyum, aynı zamanda Karaelmas Üniversitesi'nde ögrenciliğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster