Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Nisan '07

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
22172
 

Koala / Tembel ayı

Koala / Tembel ayı
 

Küresel ısınma ile gelen doğal felaketler, bazı canlı türlerin yok olmasını tehdit ediyor.

Bu gün kuraklık, ormanların çok çabuk yanmasına neden olabiliyor. Bunun en belirli olarak görüldügü bölgelerden biri de Avusturalya'da ki Okaliptüs / Sıtma ağaçları. Haziran-Temmuz ayları arasında, mor renkli çiçekler açan büyük ağaçlar.
Türkiye' ye Dalaman’da bir çiftlik kuran Mısır Hidivi Abbas Hilmi Paşa tarafından, süs ağacı olarak sokulmuştu. Halk arasında sıtma ve kinin ağacı olarak da tanınmaktadır. İlerde ki günlerde daha geniş olarak bu ağacı tanıtmaya çalışacağım.

Ana vatanı Avusturalya olan bu ağacın bir parçası olan Koala 'tembel ayı' memelisinden bahs edeceğim.
Bu gün kırmızı listeye geçen, nesli tükenmek ile karşı karşıya gelen bu sevimli hayvanlar.
Kuraklıklarla başlıyan; büyük yangınlar yaşam alanları olan Okaliptüs ormanlarının yok olması, bilinçsizce tarım ve inşa alanı için kesilmeleri en büyük faktörlerden biri olarak görülmektedir.

Koala' lar günlerinin 20 saatini uyku ile geçiren, geri kalan zamanlarını ise Okaliptüs ağaçlarının yapraklarını yemekle geçiren sevimli bir memelidir. Seneler evvelinde de yok olma tehlikesi ile kalan Koala'lar bu şekilde popilasyon da gerilemesi devam ettiği taktirde 7 sene sonra onları ancak kitap sayfaların da görebileceğiz. Yapılan izlenimler karşısında ' Chlamydien 'adlı cinsel hastalık onların yok olmaya doğru hız kazandırmaktadır.

Zoolog'ların raporların da, bir zamanlar bilinsizce kürkleri için avlanan bu kücük ayılar tamamen yok olma eşiğinden dönmüşlerdi. Hayatta kalan az miktar da koala tekrar yetiştirilmeye başlanmış. Alınan neticeler de yumurtaları olmıyan veya döförme olmuş türler ortaya çıkmıştır. Bu türlerden gelen neslin de, diğer faktörler karşısında yok olma yolundadır. Bu gün kıtada yaşıyan hayvanların 100 bin veya milyon olarak tahmin edilse bile bu durum karşısında kırmızı alarm 7 sene olarak noktalanmaktadır.
Saygılarla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 271
Toplam yorum
: 97
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 1247
Kayıt tarihi
: 20.02.07
 
 

Bütün canlıları seven, kendi penceresinden yaşamı anlamaya çalışan, onlardan bir şeyler öğrenmek ist..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster