Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ekim '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
704
 

Kobani, Bağımsız Kürdistan ve BOP

Kobani, Bağımsız Kürdistan ve BOP
 

Kasım 2013 tarihinde; PKK'nın Suriye'deki kolu olan PYD'nin silahlı gücü YPG'nin sözcüsü Redur Xelil, Suriye’deki mücadelelerinde, kendilerini savunmak için 45 bin militanlarının bulunduğunu iddia ederek, PKK ve PJAK'ın silahlı güçlerine ihtiyaç duymadıklarını söylemişti.

Yaklaşık bir yol sonra, 2014 Ekim ayına geldiğimizde, işin (Işidin) o kadar kolay olmadığı gözüküyor. Geçen yıl ortada Işid tehdidi yoktu, ama şimdi durum farklı.

Kürtçe Kobanê veya Kobanî – Kubanlı, arapça adıyla Ayn el-Arab ( ????????,), bugün büyük bir tehdit altında: Tehdidin adı IŞİD !

Ayn el-Arap, Suriye'nin Halep İli'nin İlçesi olan şehirdir. 54.681 kişilik bir nüfusa sahiptir. Ayn el-Arap'ta, nüfusun çoğunluğunu Kürtler oluşturmaktadır. Aynı zamanda kentte önemli oranda Türkmen (%5), Arap (%5) ve Ermeni (%1) de yaşamaktadır.

Geçen yıl 45 bin olan PYD militanının sayısının, bu sene daha fazla olması beklenir. PYD nin muhtemel silahları hafif silahlar tabir edilen türden küçük çaplı silahlar, roketatarlar ve uçaksavarlardır. Ağır silahlarının yetersiz olmasının bir dezavantaj olduğu muhakkak. Ancak Işidin yaptığını yapamayan YPG, dolayısıyla Kobani, bugün bunun bedelini ödemekte.

Olayın bir başka yönü ise bölgedeki diğer Kürt grupların etkisizliği…

Amerika’nın Büyük Orta Doğu Projesi’nin bir parçası ve başrol oyuncularından oluşan Kürtler, projedeki “Bağımsız Kürdistan” (gerçekte; “Büyük İsrail”) oluşumunun dışında mı kalacaklar?

Bağımsız Kürdistan düşüncesi pompalanarak büyüyen Kürt gençler ve militanlar Kobani’de neden yok? Var ise neden etkili değiller?

HDP Eş başkanı Selahattin Demirtaş; “Kobani’de PKK ve YPG’nin birlikte mücadele ediyor” dese de, bu konudaki desteğin ölçüsünü bizler bilemiyoruz.

Başta HDP Eş başkanı Selahattin Demirtaş olmak üzere, Türkiye’de yaşayan HDP tarafları Kobani için Hükumeti eyleme geçmemekle suçlarken, PKK ve uzantıları eforlarını ve çabalarını neden Kobani’de değil de, yurdun dört bir yanında yağmalama ve terör uygulayarak gösteriyorlar?

Kobani o kadar önemli ise, neden o Molotof kokteyllerinin hedefi, Işid’in tankları ve zırhlı araçları değil de halkın, halkların belediye otobüsleri ve masum vatandaşların (içinde Kürt esnafın işyerleri de mevcut) muhtelif iş yerleri, bankalar, binalar, doğrudan vatandaşın kendisi…?

Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı sürecindeki tutumu, tavırları, konuşmaları, yaklaşımları nerede?

Es kaza Cumhurbaşkanı seçilseydi Türkiye Cumhuriyeti’ni örgütü gibi mi yönetecekti?

Işid’e karşı PKK’nın daha ağır silahlarla silahlandırılması düşüncesinin sonuçlarının ise korkunç sonuçlar doğuracağı muhakkak. Eylül ayı başında Demirtaş’ın Hükumet’ten böyle bir isteği de olmuştu. Bir de son bir hafta içinde yaşadığımız olaylara bakın…Ne diyelim, “Görünen köy kılavuz istemez”.

Sonuç: Bir Amerika projesi olan “Büyük Kürdistan” bana göre Kobani’de son buldu. Ortadoğu'da projelerini sürekli revize eden ABD'nin, bu alandaki revizyonu şimdiden başlamış olsa gerek...

Sağlıklı ve mutlu günler dileğimle.

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 136
Toplam yorum
: 118
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 2705
Kayıt tarihi
: 20.03.11
 
 

Duyarlı olduğum konularda; düşündüklerimi, bildiklerimi ve birikimlerimi paylaşmak üzere burada b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster