Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ekim '12

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
446
 

Koç’ta Koç ve Yolculuk

Koç’ta Koç ve Yolculuk
 

Kamil Koç Otobüsleri A.Ş adına Medya İlişkileri Uzmanı Aysel Çetinkaya’dan davetiyle ekli bir ileti aldım:  “Değerli Basın Mensubu, Kamil Koç Otobüsleri A.Ş.’nin çıkardığı Yolculuk Dergisi Ekim ayında 100. sayısını kutluyor. Yolculuk Dergisi’nin sekiz yıllık birikimimizi yansıttığı “Anlar ve İzler-Türkiye Yollarında” kitabının tanıtımını gerçekleştireceğimiz kokteylimize katılımınızdan onur ve mutluluk duyacağız.  Tarih: 3 Ekim 2012 / Çarşamba Saat: 19.30 Yer: Rahmi M. Koç Müzesi – Hasköy Caddesi No:5 Hasköy İstanbul

*

Haliç’in karaya yansıyan ışıkları eşliğinde orada oldum. İçeri girdiğimde mekânın tarihsel sihri gözüme ve gönlüme yansıdı! Basın masasındaki görevliler, kaydımı aldı ve güler yüzle karşıladılar! Adımı verdiğimde yüzlerindeki gülümseyen değişim fark edildi!

Yolculuk Dergisi’nin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Sema Gülez ile konuştum. Açışı gerçekleştirdiği özlü konuşması nedeniyle kutladım! Görsel Yönetmen ve kitabı fotoğraflayan Sanatçı Faruk Akbaş’ı tanıdım. Yayın kurulu görevlileri ve editörler Berna Çetin Akgün ve Şebnem Türkoğlu ile kısa söyleşimiz oldu. Derginini 100. sayısı nedeniyle başarılarının sürmesini diledim. Yazı göndermemi istediler. Buluşma ortamı doğan her kesimden gelen insanlar; birbirleriyle söyleştiler, tanıştılar ve özlem giderdiler.

Etkinlik sonrası uğurlanırken elimize armağan torbası tutuşturuldu. Yoğun emek ürünü ve uzun uğraş sonunda ortaya çıkan “Anlarve İzler-Türkiye Yollarında” adlı yapıt ve Yolculuk Dergisi sayıları okunmaya ve incelenmeye değer niteliktedir. Emeği geçenleri kutluyor ve başarılar diliyorum.

 ***

Rahmi M. Koç Müzesi

Ayrıca ya da ek olarak; adı geçen görkemli müzeye değgin bilgi aktarma gereğini de duydum. Edindiğim bilgilere göre: Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfıbünyesinde yer alan, Rahmi M. Koç Müzesi,İstanbul‘un Hasköy semtinde, Haliç kıyısında bir sanayi müzesidir. Türkiye’de Sanayi, Ulaşım, Endüstri ve İletişim tarihine adanmış ilk önemli müze olarak İşadamı Rahmi Koç’un desteği ile açılmıştır.


Rahmi M. Koç Müzesi, eski İstanbul‘un merkezinde Haliç Kıyılarında, iki tarihi binaya sahiptir. Endüstriyel arkeolojinin örneği olan bu binalar belki de içerisinde sergilenen endüstriyel objelere ev sahibi olabilecek en uygun mekânlardır. Bu mekânlar; Lengerhane, Tersane ve dış mekân sergi alanı olarak isimlendirilmiştir.

Lengerhane Binası: Sultan III. Ahmet (1703–1730) zamanında kurulmuş olan bu eski Osmanlı Lengerhanesi, şu anda ikinci sınıf tarihi eser kapsamındadır. 12. yüzyıldan kalma bir Bizans binasının temelleri üzerine inşa edilen bina, Sultan III. Selim (1789–1807) zamanında restore edilmiş ve daha sonra Maliye Bakanlığı’nın kontrolüne verilmiştir. Cumhuriyet kurulduktan sonra ise binaya Cibali Tütün Fabrikası sahip olmuştur. Lengerhane Binası’nın çatısı 1984 yılında çıkan bir yangında ciddi hasar görmüş ve bina 1991 yılında Rahmi M. Koç Müzesi ve Kültür Vakfı tarafından satın alınmıştır. Bu bölümdeki en dikkat çekici eserlerden bazıları Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’ne ait araştırma alet ve makineleridir.

Hasköy Tersanesi: Bu tarihi tersane 1861 yılında Osmanlı Deniz Hatları Şirketi, yani Şirket-i Hayriye (günümüzde İDO) tarafından kendi gemilerinin bakım ve onarımını yapmak üzere yapılmıştı. Tersane müzeiçin alındığı zaman 14 adet bina, marangozhane ve kızaklardan oluşmaktaydı. Kamuoyunca çok sevilen, 1938 yılında hizmete giren ve yarım yüzyıldır hizmet veren Kocataş ve Sarıyer gibi ilk yapılan bazı feribotlar bu tersanede imal edilmiştir. Tersane, 1984 yılında Ulaştırma Bakanlığının kontrolüne geçmiştir. 1996 yılında ise Rahmi M. Koç Müzesi ve Kültür Vakfı tarafından satın alınmıştır. Ayrıca Rahmi Koç galerisi de bu bölümde yer almaktadır.

 Dış mekân sergi alanı: Haliç kıyısında bulunan ön avluda etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca bir Douglas DC–3 uçak, TCG Uluçalireis Denizaltı, Vernicos Irini buharlı römorkör ve endüstriyel arkelojik örnekler sergilenmektedir. Bu alanda 130 kişilik konferans salonu, çarşı, tekne ve gemi makineleri de bulunmaktadır.

Sanayi ve ulaşım başta olmak üzere binlerce önemli objeden oluşan müze koleksiyonlarında sergilenen başlıca eserler:

Karayolu Ulaşımı: Müzenin en sevilen bölümü olan bu bölümde karayolu ulaşımının asırlar boyu gösterdiği gelişim ve sunduğu farklı olanaklar; 40’dan fazla otomobil ve ticari araç, 10 motosiklet, kaliteli bir antika bisiklet koleksiyonu ve iki adet önemli buharlı silindir ile ziyaretçilere sunulmaktadır.

Raylı Ulaşım: Müzede ufak dar hat tren modelinden, 76 tonluk Prusya yapımı G10 buharlı lokomotifine, başka bir dar hat lokomotifinden elektrikli tramvaya ve Tünel makinesi ve vagonlarına kadar çok sayıda eser bulunmaktadır.

Denizcilik: Rahmi M. Koç’un özel ilgi alanı olduğundan müzede denizcilikle ilgili eserlere geniş yer verilmiştir. Birçok deniz aracının yanı sıra yüzlerce gemi donatım malzemesinden, dekoratif denizcilik aletlerine kadar birçok eser yer almaktadır.

Havacılık: 20. yüzyıl Türk havacılığı, iki kişilik eğitim uçağından, klasik bir DC–3 ve Mach2+ Lockheed Starfighter’a uzanan eserler yelpazesi ile tanıtılmaktadır. Ayrıca kurtarılmış bir B–24 uçağı gövdesi ve uçak motorlarını da içeren daha ufak objelerden oluşan bir koleksiyon vardır.

Mühendislik: Müzede çalışan modellerden üç pistonlu, dev gemi buhar makinesine kadar geniş çapta mühendislik örnekleri vardır.

 İletişim: Teknolojinin olanaklarıyla gerçekleştirilen modern iletişim koşullarının sağlanmasına kadar geçen süreçte kullanılan iletişim araçları damüzenin önemli koleksiyonlarından biridir.

Bilimsel Aletler: Bilimsel ve pratik sebepler için üretilen birçok farlı alet müzedeki koleksiyonlar arasındadır.

Modeller ve Oyuncaklar: Müzede otomobil, kamyon, gemi, yat, lokomotif ve at arabaları modellerinin yanı sıra sabit çalışan motor modelleri de bulunuyor. Ayrıca oyuncaklardan oluşan zengin ve önemli bir koleksiyon da müzede yerini almıştır.

Bazı sergi ve etkinlikler ile özellikle çocukların eğlenirken öğrenmelerini sağlamak üzere tasarlanan, hafta sonu etkinlikleriyle de ziyaretçilerin hoş vakit geçirmesi için ideal bir mekân sunan müze, çok büyük bir alanda önemli bir kültür mirasını bünyesinde barındırıyor. Restoran, mağaza gibi mekânlarla da çok amaçlı hizmet sunan Rahmi M. Koç Müzesi, eşsiz güzellikteki tarihi eserleri ve etkinlikler ile yeni ziyaretçilerini bekliyor.

Müzeyi ziyaret etmek için daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa web sitesini mutlaka inceleyin… Dünya çapında beğeni kazanan bu müzede neler olduğuna inanamayacaksınız!

 

Adres: Hasköy Cad. No: 5, 34445 – İstanbul
Tel: 0212. 369 66 00 (pbx)
Faks: 0212. 369 66 06
Web : www.rmk-museum.org.tr
Mail : info@rmk-museum.org.tr

 

***

Anlatılmaz, yaşanır! Rahmi M. Koç Müzesi, görülmeye değer! İstanbul’da yaşayanların ve İstanbul’a yolculuk gerçekleştirenlerin görmelerini salık veririm.

                                                                              *

muhsindurucan@hotmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 665
Toplam yorum
: 472
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1371
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster