Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Aralık '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
804
 

Koca Çınar, Türk Sanat Müziğinin ustası "Adnan Şenses " babayı kaybetmişiz. Yok inanmam !

Koca Çınar, Türk Sanat Müziğinin ustası "Adnan Şenses " babayı kaybetmişiz. Yok inanmam !
 

" Tacettin Saraç Naco ' ya ait kendi yazar'lık, şair'lik felsefi kaleminden. Vitamin gibi, zamanın vitamini " Tacettin Saraç Naco ' eserleri...


Ve sizde inanmayın haa !

Yahu nasıl olur yaa, bir koca çınar nasıl vefat etti dersiniz yaa ! ... Tv ajanslarına kızdım, tweet atan insanlara kızdım.

Önce hmm dedim, sonra yok inanmam dedim; kendi kendime ilk ' Adnan Şenses " baba, " Adnan Şenses " abimin vefat etti diye, tv'lerde, internet  twitter mesajlarında duyduğumda...

Bu bir şakadır desem, sonrada kendime dedim, dur yaa ! Hiç tv ajansları şakadan böyle haber verirler mi !... Bu bir usta, bu bir duayen, bu bir koca çınar. Bu " Adnan Şenses " baba yahu dedim kendime. Bu ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti' halkının Adnan Şenses abisi dedim...Tv'lerde ajanslar, tweet mesajları, gazeteler bir sanat değerimizi tedavi gördüğü özel Memorial İstanbul-Şişli hastanesinde 78 yaşında 3 yıl boyunca mide kanseri nedeni tedavi görmüş, mide kanseri bütün vücuda yayılmış olup, genel solunum yetmezliğinden usta Sanatçı'yı kaybettik-vefat etmiştir deseler de, duyduğumda yine yok inanmam dedim. Ve birdenbire bi acayiplik içinde halsiz-bitkin oldum. Yok yok ustam dedim, bu ne büyük bir üzüntü yaa. Bir yıldız daha kaydı diyeceğim ama, diyemeyeceğim çünkü. Yaşayan efsanelere vefat etti, öldü diyemem ben." Adnan Şenses " abim benim yanımda hep yaşayan bir efsane olarak kalacaktır. Türk halkınında benim dediğim gibi, koca koskoca efsaneyi gelecek nesillere de anlatacaklar ve anlatmayla bitmeyen güzel şarkıların, gelecek nesillerin dillerinde, yüreklerinde taht edecek tüm eserlerin ve beyefendi insanlığıyla. Buna tüm kalbimle zaten inanıyorum hep.

"Saçları neden beyazlamıştı " kimbilir ? Kaybetmişiz bee " Adnan Şenses " babayı. Bir duayeni, bir büyük Müzik adamını. Çok özelsin be " Adnan Şenses " baba, " Adnan Şenses " abimiz. Ama Allah için bedeni aramızda yok sadece. Çok iyi sevgi dolu-güzel büyük yürekli bir insan oluşu, güzel sahneleri, güzel usta sesi-yorumuyla şarkı eserleri, Türk sanat camiasının ve Türkiye'nin çok değerli bir ismi, Allah rahmet eylesin nur içinde yat uyu öyleyse. Tüm Sanat camiasının ve sevenlerinin başı sağolsun.

Hey " Adnan Şenses " baba hey hey, off off. Müziğin ile rakı sofralarını süsleyen, rakı sofralarına tad-lezzet verip mükemmelleştiren güzel koca çınar. Meyhaneler bu gece, yarın gece ve artık her gece elveda etti diye, diyemeyeceğim. Çünkü tüm güfte-şarkılarını yine dinleyeceğiz her yerde.

İşte o eserlerinden :

"Bir daha yıkılırsam,
Kimse tutmaz elimden,
Bırak kendi halime,
Ayırma kadehimden..."

Güzel kalpli, güzel yorumuyla, güzel sesiyle, güzel şarkılarıyla, güzel insan, her zaman beyefendi idi; zarif bir Sanatçı idi. Türk Sanat Müziğinin bir tanesi, tek tanesi " Adnan Şenses " baba, " Adnan Şenses " abimiz...

Nereye gidiyorsun bee efsane insan.

Sen ne yapıyorsun bize bee 2013 hayırsız yıl ! Bu kadar mı hayırsız olur ya bu 2013 yılı yaa ! Ammada fena baş belası bir yıl bu 2013. Off ya, off yaa...

Sen hayırsız 2013, " Müslüm Gürses " babayıda aldın elimizden yedin. Ama yedirmeyiz...

Sen ne gözü doymaz bir senesin bee 2013." Sadece " Müslüm Gürses' baba değil, Ferdi Özbeğen, Mehmet Ali Birand, Savaş Ay ve daha nice değerli abi babaları yedin yedin, aldın elimizden. Ama bu abi babaları da yedirmeyiz sana 2013.

Sen 2013 yılının son darbesi " Adnan Şenses " baba, " Adnan Şenses " abim. 2013 yılı tam bir yaprak dökümü. Türk Sanat Müziğinin en önemli üstadı " Adnan Şenses " baba, " Adnan Şenses " abim.

" Adnan Şenses " babadan bizlere eşsiz eserler, özgün yorumu ve adam gibi adamlığı, saygın-örnek bir Sanatçı olarak ölümsüz bir efsane kişiliği gönüllerimizde hep yaşayacaktır. Hey Türk Musikisinin usta yorumcu ustası, beste ve güftelerin bi lezzet bi lezzet. Az evvelde dediğim gibi, sen ölmedin ki, sen yüreğimizdesin, gelecek nesiller dahi seni görmedikleri halde seni sevecekler; örnek Sanatçı'lığın gelecek nesillerin dünyasında da yaşayan efsane olarak, yok bu insan, bu Sanatçı nasıl ölebilir diye, saygın-örnek bir Sanatçı olarak hep anılmaya devam edileceksin. " Adnan Şenses " baba, " Adnan Şenses " abim.

25 Aralık 2013 Çarşamba akşamı Türkiye saati 20 : 30 'da " Tv'lerde vefatını duyduğumuz gece, " Usta Türk Müzik camiasının " Kralı Orhan Gencebay " baba-abimiz, o an hastahane kapısında ayrılmadı. Ve daha başka değerli ünlü Sanatçı'larda hastahane kapısında " Adnan Şenses " baba, " Adnan Şenses " abimizin bu kötü haberini duyduklarından, yüzlerindeki üzüntü-yas' lı hallerinden belliydi."

Aynen o, 25 Aralık 2013 Çarşamba gecesi, İmparator ' İbrahim Tatlıses ' abimizde o an itibariyle twitter'da üzüntüsünü tweet mesajlarında yazıyordu. " İmparator " İbrahim Tatlıses' abimizin tweet mesajlarını okuduğum o dakikalarda, gözlerim tekrar yaşlandı, sen bari çok yaşa bee İmparator ' İbrahim Tatlıses ' abim; dedim. İmparator ' İbrahim Tatlıses ' abimizin tweet mesajları beni bir daha, bir daha perişan bitkin-halsiz koydu. İmparator ' İbrahim Tatlıses' abimiz bir tweet mesajında diyor ki : İbrahim Tatlıses abi, kendisi hastahane de acil-yoğun bakımda iken, " Adnan Şenses " baba, tepsilerle börek getirip hastahane'deki benim için içerde ve dışarıda bekleyen eş-dost ve sevenlerime dağıtmış. İmparator ' İbrahim Tatlıses' daha devam ediyor sözlerine; "Adnan Şenses " baba-abimize. Ve diyor ki : Ben sana senin gibi davranamadım; beni affet; rahatsızlığıma ver; inşallah hakkını helal etmiştir " Adnan Şenses " abimiz.

Vefat gecesi 25 Aralık 2013 Çarşamba gecesi ölüm haberini aldıktan sonra, Türkiye'mizin Kral Tv'si " Adnan Şenses " baba için özel olarak, " Kral Tv de " Adnan Şenses " baba'nın Klipleri hep yayınlandı. Zaten dertli üzgünüz-beter halde bitkiniz dedik. Kral Tv de " Adnan Şenses " babanın Kliplerini de seyrederkene içimiz kıpır kıpır,  gözlerimizdeki yaşlar daha da durmadı; daha da üzüldük. Üzgünüz- yas' lıyız.

Öteki daha çok acılı dakikalar hele 27 Aralık 2013 Cuma günü ki Cenaze merasiminden " Adnan Şenses " baba-abimiz'in hayat arkadaşı, eşi-karısının tabutuna sarılıpda : Ciğerimi, canımı kaybettim; yüreğim gitti deyişi. Bu dakikalar yürekleri yaktı adeta. Ve aynı gün birçok ünlü, sanat camiasından arkadaşlarının tabutuna omuz atmaları tabiki gözlerden kaçmadı. Daha çok iki misli ve üç, dört, beş misli çok acılı dakikalar idi; o anlar.

" Adnan Şenses " babanın, büyük isteği sahnede ölmekmiş. Çünkü tam 57 yılını Sanata adamış bir Sanatçı. Herşey Allah'ın dediği ile olur, bu dileğin gerçek olmadı bee. "

Elveda " şarkısının kıymetini şimdi anlıyoruz be " Adnan Şenses " baba,

"Bende birgün öleceğim,

Meçhullere gideceğim,

Ama sizi seveceğim,

Elveda Elveda..."

Zaten Türk Sanat Müziğinden hariç, hem Arabesk Müziği, kimi zaman hem Türk Halk Müziği, ve kimi zaman da Roman havası;  her telden, her havadan sesine, yorumuna, sahne kalitesine hayranız hep. Hayran olurduk hep. Allah'ın verdiği kendine özgü bir beceri usta bir Sanatçı " Adnan Şenses " baba-abimiz. İlerleyen yaşına rağmen, hiçbir zaman Müziğin olduğu her yerde Playback okumayan, hep canlı şarkı okuyan bir kalite, bir efsane " Adnan Şenses " baba-abimiz.

Hani unutulmayan unutulmaz şarkılarından birkaç tanesi :
- Neden saçların beyazlamış,
- Doldur be Meyhaneci,

Daha nice birbirinden güzel şarkılarıyla :

" Dokunmayın bana rahat bırakın,

Kendi hayatımı yaşayacağım,

Beni terkedipde giden zalimi,

Vallahi Billahi unutacağım..."

****   ****   ****   ****   ****    **** 

Bu güncel yazı- tümüyle üstad Müzik yapımcısı - prodüktör, Şair-Yazar, Güftekar, Bestekar olan " Tacettin Saraç Naco ' ya ait kendi yazar'lık, şair'lik felsefi kaleminden. Vitamin gibi, zamanın vitamini ' Tacettin Saraç Naco ' eserleri...Tüm telif hakları ' Tacettin Saraç Naco ' ya aittir. ( Almanya / Köln - 27 Aralık 2013 Cuma ) ....

twitter.com/tacettinsarac   .........

instagram.com/tacettinsarac   .......

www.facebook.com/tacettinsaracnaco     ......... Fan page - like me / beğen ' paylaşım platformu sitesi .........

www.nacomusic.com

tacettinsaracnaco.blogspot.com

" Naco Music Tacettin Saraç Production ' Plak Şirketi ' ... Bir " Tacettin Saraç Naco ' kuruluşudur.

****   ****   ****   ****   ****   ****
  

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 67
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 678
Kayıt tarihi
: 27.01.13
 
 

Ben kimim ? Müzik Yapımcısı-Prodüktör. İstanbul Müzik camiasında ve Avrupa/ Almanya´da kendi Plak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster