Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Nisan '12

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
446
 

Kocaeli’nde ekolojik yaşam çiftliği kurulacak…

Kocaeli’nde ekolojik yaşam çiftliği kurulacak…
 

15.04.2012

Her şey bir hayalle başladı. Sonra projeye dönüştü. Bu proje; değerli genç büyüklerimize ve onların mutluluğuna yepyeni bir kapı açtığı için çok anlamlıydı. Dünya Yaşlılık Derneği, Tarım Federasyonu ve İLESAM  işbirliğinde yapılacak olan Ekolojik Yaşam Çiftlikleri projesi için Koceli’ne gidiyoruz. Genç Kocelililer Derneği tanıtımın organizasyonunu başarılı bir şekilde keyifle yapıyor. Yönetimde yer alan Pınar Atabay kelimenin tam anlamıyla gerçek bir gönüllü, dernek olarak bütün ayrıntıları en ince detayına kadar düşünmüşler. Bize büyülü saatler yaşatıyorlar. Tabi bu özverili çalışmalara Kartepe Acısu beldesinin eşsiz manzarası eşlik ediyor.

Muharrem Sırdar Bey, bu projenin uygulanması amacıyla arazinin bir kısmını bu proje için kullanılabileceğini söylüyor. Sırdar diyor ki “projeye sıcak bakmamın sebebi büyüklerimizin rahatı, huzuru ve onlara olan sorumluluğumuzun yanı sıra Kartepe kaymakamımız ve belediye başkanımızın desteklerinin olmasının da çok büyük önemi var. Önce Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı bize kapılarını açıyor. Nezaket dolu karşılamalarının yanı sıra ‘ekolojik yaşam çiftliği projesinin’ yapılacağı araziyi gezmek üzere ekibe eşlik ediyor.

*          *             *

Saatler hızla ilerliyor, araziye baktıktan sonra daha önce organize edilmiş olan SEKA parka geliyoruz. Hazırlanan enfes yemekler deniz manzarası eşliğinde yeniliyor. Bu gün burada lale festivali varmış ekip olarak lalelere bakmaktan kendimizi alamıyoruz.

Konferansın açılış konuşmasını Ayhan Varol yapıyor. Mükemmel ev sahipliğinin yanı sıra, dernek olarak yaşlılara olan duyarlılıklarını anlatıyor. Denizyıldızı hikâyesi salondaki konukların kuvvetli alkışlarına neden oluyor.

Dünya Yaşlılık Derneği Kurucu Başkanı Umut Çınar, bu projenin önemini anlatırken, bundan sonra yapacakları projelerin de altını çiziyor. 29 Eylül’de Belek’te yapılacak olan “Uluslar arası Geleneksel Zamanı Tersine Kuranlar” Ödül Töreninde gerçek temelleri atıp o videoyu sizlere izletmek en büyük arzumuz olacak. Dedi.

Konferansa katılan konuşmacıları ilgiyle dinleyip destek olacaklarını ifade eden Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, yaptığı konuşmasında destek olacaklarını ifade ederek  bizleri mutlu ediyor.

Beyaz TV’den Sedat Yazıcıoğlu anlattığı anekdotlarla gecenin havasını değiştiriyor. Yazıcıoğlu, çok güzel bir söz söylüyor “hayat bir gündür o da bu gündür.”

Tarım Federasyonu Başkanı projenin ayrıntılarını anlatarak dinleyicileri bilgilendirdi. Genç Büyükler bizlerin Ata’ları; Onları betonarme bir yapının içinde kaderleriyle baş başa, bir gelenim olacak mı diye yorgun ve puslu gözleri kapıda, ölümlerini bekleyen bu mutsuz insanları olarak görmemezlikten gelemeyiz. Onları hak ettiği düzeyde yaşlı ve kimsesiz insanların daha huzurlu bir ortamda sıkılmadan yaşayabilecekleri, Ekolojik tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yapıldığı bir çiftlik ortamında isterlerse bu faaliyetlere katılabilecekleri, günlük yaşamlarında gereksinim duyacakları sosyal etkileşim için hazırlanan her türlü olanaklardan yararlanabilecekleri çevre ve insanlarla yalnızlık çekmeden bir arada yaşayabilecekleri bir ortamda yaşatma arzusu projenin ana temasını oluşturuyor.

En önemlisi de kimsesiz çocukların yaz aylarında bu çiftliklerde, genç büyüklerle bir araya gelerek can yoldaşı olmaları. Kimsesiz çocuklara tecrübelerini aktarmaları ve bir çok sosyal etkinliği beraber yürütmeleri. Bahçede doğa ile iç içe ektiklerini biçen, gücü yettiğince hayata katılan genç büyükler zamanı güzel ve keyifli geçirebileceklerdir.

Konferansa katılan konuşmacılar ve katılımcılar; AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Dünya Yaşlılar Derneği Kurucu Başkanı Umut Çınar, Başbakanlık Müşaviri Saadetin Kılıç, Tarım Federasyonu Genel Başkanı Hakan Yüksel, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Emel Ceylan Balcıoğlu, Tarım Federasyonu Genel Sekreteri Ercan Akpınar, İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdullah Öztürk, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nermin Tol, Huzurevi Derneği Başkanı Olcay Ilıcalı ve çok sayıda davetli geceyi onurlandırdı.

Konferans oldukça renkli geçti. Şiirli, anekdotlu, GDO hakkında bilgi ve projenin ayrıntıları yani her şey vardı desek doğru bir ifade olur.  Konferansta Temsili olarak kesilen projenin kurdelası umuyoruz böyle bir yaşam çiftliğinde kesilir.

e-mail:belginturan@gmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 431
Toplam yorum
: 65
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 495
Kayıt tarihi
: 04.02.09
 
 

Lisansını Anadolu Üniversitesi/ İşletme Bölümü ve Anadolu Üniversitesi/ Sosyoloji Bölümlerinde “O..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster