Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ocak '10

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
1884
 

Kocaoğlu Gökçek'ten Ders Almış Olmalı

Kocaoğlu Gökçek'ten Ders Almış Olmalı
 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz KOCAOĞLU


Şu Melih Gökçek’in Ankaralılar’dan nasıl bu kadar yüksek oranda oy aldığını her zaman kendi kendime sorar dururum. Ankara’da yaşayan ve Melih Gökçek’i yaptıkları konusunda olumsuz eleştirmeyen bir kişiye bile rastlamadım. Eleştirenlerden çoğu Melih Gökçek’e tamamen karşı olduklarını beyan ediyorlar. Onca yapılan ve Gökçek hakkında söylenenlere rağmen adam ciddi anlamda oy alarak bilmem kaçıncı kez belediye başkanı oldu.

Toplu ulaşıma zam yaptıktan hemen sonra hakkında açılan dava sonuçlanınca vatandaşla dalga geçer gibi ulaşıma 1 kuruş indirim yapmıştı. Bir belediye başkanına ne derece yakışan bir davranıştı Ankaralılar daha iyi bilirler.

***

İzmir’de efsane olarak kabul edilen rahmetli Ahmet Piriştina’nın ardından “tombaladan” belediye başkanı olan Aziz Kocaoğlu belediye meclisinin oylarıyla geldiği görevinin ilk dönemini tamamladıktan sonra bu kez İzmirlilerin oylarıyla (%56) büyükşehir belediye başkanı seçilmişti. Ahmet Piriştina’dan bile yüksek oyla seçilmesini halkın kendini sevmesine bağlayan Kocaoğlu İzmirlilerin AKP tepkisi sebebiyle oylarının artmış olacağını aklına bile getirmedi. Gövde gösterisi şeklinde her istediğini yapmaya başladı.

Seçimlerin hemen ardından kendi partisinin iptal davası açtığı üniversite öğrencilerine verilen burslar kesildi, suya, otopark ücretlerine ve toplu ulaşıma ciddi anlamda zamlar geldi.

İzmirlilere layık bir başkan anca bunları yapabilirdi.

Her seferinde kendisine güzelce “laf sokan” hükümet üyelerinin hiçbirine bir gün olup çıkıp da bir tek kelime söz söyleyemeyen Aziz Kocaoğlu İzmirlilerin kendine verdiği görevi adeta katletti.

Seçimlerin ardından zam yaptığı su fiyatları mahkeme kararı ile eski haline döndürüldü. Otopark ücretlerine yapılan zam da sağduyulu vatandaşların hukuk mücadelesi ile geri alındı.

Toplu ulaşım fiyatlarına yapılan zam son yerel seçimde “Birlikte Başaracağız Platformu” adına bağımsız İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Av. Arif Ali Cangı ve arkadaşlarının hukuk mücadelesi ile geri alındı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi mahkeme kararına uyarak eski toplu ulaşım ücretlerini bir gün uyguladı. Bir günlük sürenin ardından ulaşıma bir kez daha zam yapılarak adeta İzmirlilerle dalga geçildi. Bu medeni cesareti bir hükümet üyesine sesi çıkmayan ve İzmirlilerden %56’lık oy alarak göreve gelen Aziz Kocaoğlu nasıl bulmuştu orası ayrı bir tartışma konusu.

Ancak birkaç tane İzmirli gazeteci dışında bu dalga geçmeyi yazılarına yansıtmayan tüm gazetecilere yazıklar olsun.

Aziz Kocaoğlu’nun bekçiliğini yapıp köşeleri zapteden gazeteci arkadaşların ne yapmaya çalıştığını bilinçli vatandaşlar çok iyi bir şekilde takip ediyor ve biliyor.

Melih Gökçek ile olan düelloda sesi çıkmayan Aziz Kocaoğlu’nun kendini göreve getiren İzmirlilere adeta zulüm yapması bir sonraki seçimlerde koltuğunu ne derece etkiler bilemem ama İzmir’i çiftliğe çevirdiğini söyleyebilirim.

Akıl sahibi, biraz eleştirel düşünen ve sorgulayan İzmirlilere seslenerek diyorum ki Melih Gökçek’ten siyasi manevra dersleri alan Aziz Kocaoğlu’na karşı İzmirlilerin sesini biraz olsun yükseltmek gerekiyor.

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU

Abtokmakoglu@gmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Belediyelerin gelirlerinin %33 kesildiği ve hükümetin belediyelerinin el altından ya da üstünden beslendiği, İzmir'e gelince aba altında sopa gösterildiği bir ortamda yaptığınız bu eleştirileri haksız buluyorum. Bence eleştirilmesi gereken bu yardımları alıpta hala ulaşıma zam yapan diğer belediyeler. Kocaoğlu gibi bir başkan dürüstlük ve ilkeli siyaset timsali birisi ne büyük şanstır ki İzmir'e gelmiştir. Şayet başka bir başkan olsaydı Vay İzmir'in haline. Son olarak işin iç yüzünü bilmeden sallamak en kolay şeydir. Yazarken daha dikkatli ve yerine ulaşan bir yazı yazmak en güzelidir.

Isa Tolga HELVACIGÜL 
 06.01.2010 12:47
Cevap :
Yorum yazmak medeni bir iştir. Medeni bir yorumun içerisinde "sallamak" abes kaçmaktadır.  07.01.2010 18:19
 

Sanırım aynı programı aynı anda seyredip farklı algılamışız. Aziz Bey Melih Gökçek ile katıldığı programa gerekli tüm belgeler ile gitmiş, sorulan her soruya gerekli ve yeterli cevapları vermiştir. Meyve veren ağaç taşlanır demişler. Siz ki İzmir Büyük Şehir Belediyesi Başkanı olarak karşılaşılabilecek bürokratik engellerin neler olduğunu biliyor musunuz? Bu şehirde Aziz Bey' in yerine geçmek için tüm kongre, fuar ve dergilerde yapılan çalışmaları verilen rant kavgalarını biliyor musunuz? Ki bu insanlar İzmir' de bulundukları yüksek mevkilerde ileride bunu da başarıcaklar. Ama umarım başaramazlar. Metro çalışmalarını belediye kendi üzerine aldı. Sizce bu çalışma belediyeye gelen herhangi bir ödenek yokken nereden karşılanacak? Tabii ki halk olarak bizlerden. İzmir'imizi karşıt görüşlerle ikiye ayırmaya çalışan bu insanlar daha farklı bir hizmet mi sunucak sanıyorsunuz. Zaten İzmir' in yarısı onların? Şirketleri, kardeş kuruluşları, heryerdeki adamları.. gibi gibi gibi. Sevgiler

Shawnodese 
 05.01.2010 11:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 430
Toplam yorum
: 738
Toplam mesaj
: 99
Ort. okunma sayısı
: 2144
Kayıt tarihi
: 18.06.07
 
 

20 Nisan 1989'da İzmir'de doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini Karşıyaka'da tamamladı. 20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster