Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Şubat '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
386
 

Koçharyan’dan rest...

Koçharyan’dan rest...
 

Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçharyan, Fransa ziyareti öncesinde bir Fransız gazetesine verdiği mülakatta, Türkiyenin sözde soykırımı yalanlarını tarafsız tarihçilerden oluşacak bir komisyon tarafından incelenmesi teklifini kabul etmedi.

Gazetenin, Türkiyenin teklifinin ikili ilişkilerin düzeltilmesi için iyi bir fırsat olacagını hatırlatması üzreine, Koçharyan ikili ilişkileri tarihçiler değil, siyasetçiler düzeltir cevabını verdi.

Koçharyan , tarihi değerlendirme veya yargılamanın siyasilerce değil, tarihçiler tarafından yapılır gerçeğini kabul etmeyen zihniyetle, ilmi gerçekleri inkar edip meydan okudu.

Türkiyenin onca iyi niyetli yaklaşımı karşısında, Ermenistanın açık tavrına ragmen Fransa, İsviçre, Arjantin ve Hollanda gibi daha bir çok ülkenin parlementolarında kabul edilen soykırımını inkar yasalarının hangi siyasi amaça yönelik olduğu apaçık ortada. Kendi tarihiyle yüzleşmekten çekinen bir ülkeye sağlanan, şimdilik siyasi görüntüsü olan bu desteğin, geleçekte askeri desteğe dönmeyeceği garantisini kim verebilir ve nasıl itimat edebiliriz.

Sadece Ruslardan sagladığı destekle, Azerbaycan topraklarını işgal eden Ermenistanın işgalini kabul etmesede, Azerilerin yardım talebine karşılık veremeyen Türkiyenin gücünden çekinilmediği alenen belli. Ruslar Ermenistana her türlü desteği verirken, savaşta yaralıları taışımak için bir helikopter dahi vermeyen Türkiye'yi, Ermenistan tanımıyor mu?...

Türkiyeye yönelik her hangi bir mecera girişiminin nasıl sonuçlanacağını çok iyi bilen Ermenistan, şimdilik uluslar arası camianın siyasi desteğini yeterli bulmakta.

Türkiye haklı olduğu bir davada, sürekli kendini savunma duygusuyla hareket eder, ABD, Soykırım Yasasını kabul ederse , yargı dahil her türlü çareye başvurmayı düşünüyoruz. Bu konuda hazırlık yapıyoruz" gibi hukuken tazminat yolunu açacak yanlış tutum ve siyasetten kaçınmalıdır.

"Dışişleri Bakanlığınca, Ermeni Soykırımı iddialarına karşı Uluslararası yargıya başvurmaya hazırlanıldığı, hatta buna CHP nin de destek verdiği" haber edilmekte idi. (Milliyet gazetesi 15.11.2006) Bu defa, 04.02.2007 tarihinde, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün ABD ziyareti öncesinde konu yine gündeme getirildi.

Uluslar arası hukuk kurallarını bilen Avukat Gülseren S. AYTAŞ’ın ikaz eden bir yazısında oldugu gibi Türkiye, Ermenilere toprak ve tazminat talebi yolunu açacak çok vahim bir hatanın eşiğindedir! Bu konu, Sn. İlter Türkmen (Hürriyet Gazetesi 19.11.2006) dışında kimse tarafından ele alınmadı ve Türk Halkı aydınlatılmadı, anlamak mümkün değil.

Türkiye Uluslararası yargıya (Uluslararası Tahkim veya Adalet Divanı) başvurursa, Ermenistan'a, Türkiye'den tazminat, mülklerin iadesi ve toprak talebinde bulunma yolu açılmış olur.

1) 9.12.1948 tarihli BM Soykırım Sözleşmesi, 13.maddesi gereğince 12.01.1951 tarihinde yürürlüğe girmiştir ve 1951 tarihinden sonraki olaylara uygulanabilmektedir . Dolayısıyla Ermeniler, halihazırda Türkiye'den toprak, malların iadesi ve tazminat talebinde bulunamazlar. Bu durum, Türkiye için hukuki bir teminattır.

Türkiye'nin, 1915 yılına ait olayların esası hakkında karar talep edebilmesi için, bu hukuki teminattan vazgeçmesi ve BM Soykırım Sözleşmesi hükümlerinin geriye dönük uygulanabileceğ ini kabul etmesi gerekmektedir.

Bu halde, Ermenistan'a, Türkiye'den toprak, mülklerinin iadesi ve tazminat isteme yolu açılmış olacaktır.

Oysa, Ermeniler, BM Soykırım Sözleşmesinin geriye dönük uygulanması için bugüne kadar çeşitli girişimlerde bulunmuşlar, sonuç alamamışlardır.

2)Türkiye'nin Uluslararası Yargıya başvurması, hukuken bir "Menfi Tespit Davasıdır." Türkiye, olmayan bir durumun olmadığını ispatlamak zorunda kalacaktır. İspat yükü, iddia sahibi olan Türkiye'dedir. İddiasını kesin olarak ispatlayamazsa, "Soykırım olduğu varsayılacaktır. "

Bu durum, muğlak ve haysiyet kırıcı bir çözüm yoludur, kabul edilemez.

3) Kaldı ki, 1. Dünya Savaşından sonra İstanbul Fransızlar ve İngilizlerce işgal altında iken, Ermeni propagandalarını haklı çıkarmak amacıyla haksız soruşturmalar ve yargılamalar yapılmış, haksız idam kararları verilmiş, Türkler İngilizler tarafından Malta Adasına sürülmüştür. Sonuçta, "soykırım diye bir şey olmadığı için", soykırım yaptığımıza ilişkin bir tespit veya mahkeme kararı elde edememişlerdir.

4) Pek çok devletin, Türkiye'nin gıyabında hüküm verdiği ve infaz ettiği mâlumdur. Niyet, talep ve karar bellidir. Türkiye'yi sanık sandalyesine oturtup yargılamayı başarabilselerdi, bunu bugüne kadar yapacaklarından zerre kadar kuşku duyulmamalıdır.

Ben, Türk Halkının içinden gelmekle gurur duyan bir hukukçu olarak, bu çok vahim ve bariz hataya düşülmemesi gerektiği hususunu, kamuoyunun bilgilenmesi ümidiyle bilgilerinize önemle sunarım.

Avukat hanım Gülseren S. Aytaş’ın açıklamalrını okuduktan sonra, Ermenistan devlet Başkanı Koçharyan’ın hangi amaçla Türkiye’nin teklifini kabul etmediği anlaşılmaktadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ermenilerin genel dusuncesi bu onlar isin siyasal boyutu ile alakadar degil hatta isin sebini bile bilmiyorlar sadece kulaktan duyma bilgiler. Benim edindigim intibaa eger tc kabul ederse tazminat parasi aliriz.!!!!! Olmiyan olayin olmiyan tazminatindan medet ummak!!!! Saglikla

Newyorker 
 26.02.2007 8:06
Cevap :
Aslına bakarsanız Emeryalistlerin böl, parçala ve yönet stratejilerinin yavaş yavaş hayata geçirme uygulamaya koyma çabasıdır yaşadıklarımız. Türkiyenin stratejik konumundan dem vurur fakat, nedense o konumu risk eden faktörleri ve tehlikeyi sezerek önlem almaktan aciz kalırız. Türkiye Irak, Ermenistan ve daha bir çok konuda, dış politikada sınıfta kalmıştır. Batı AB gibi oluşumlarla sınırlarını kaldırıken, Doğuyu parçalayan yeni yeni haritalar çizilmekte. Şehir devletçikleri oluşturulmak istenmekte. İlgi ve alakanıza teşekkir ederim. Saygılarımla...  26.02.2007 15:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 65
Toplam yorum
: 50
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 2844
Kayıt tarihi
: 21.06.06
 
 

Sosyal Bilimler Fakültesi Sosyoloji bölümü  terk. Hollanda'da ikamet etmekte. Hollanda'da ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster