Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Bulut AbLa'nın Kaleminden :)

http://blog.milliyet.com.tr/handanca

13 Temmuz '11

 
Kategori
Dostluk
Okunma Sayısı
423
 

Koçlar hakkında :)

Koçluk... 

Yeni moda oldu diyeceğim kızacaksınız. Ama yan yana gelsen iki laf edemeyen, bir dertleşme kalk kendi bozuk psikolojisinin sınırlarını saklamaya çalışan insanların seçtiği ikinci bir mesleğin esiri olmak üzereyiz. 

Kimi daha fazla para kazanayım düşüncesiyle bir sertifika, (altın bir bilezik) gözüyle bakarken bazıları bunun aksine kendinde bulduğu anormallikleri danışanlarında ararlar. Neden bu kadar katı düşünüyorsun diye sorarsınız ki bunu bilerek cevaplamak istiyorum; 

Yaşam koçu bir arkadaşımdan örnek verebilirim. O kadar içine kapanık, anti sosyal bir tip olmasına rağmen neden koç oldun sorusuna, -diplomalı işsizim cevabını verdi. 

Gelişen sistem ve kültürlü işsizlik artıkça ek iş kapılarının da artış gösterdiğini fark ettim. Sizce zaten psikologlar işini yaparken sırf size yol göstermek için çabaladığını öne süren bu kendine hayrı olmayan koçlar gerçekten vazgeçilmez olur mu? Cevabınızı ve kişisel tercihlerinizi bilemem ama bana soracak olursanız içinizdeki huzursuzluğu, Kayıplarınızı, dertlerinizi açacağınız ve sizi mutlu edecek cevapları önünüze serecek insanlar olduğuna bu kadar inanmayın. İnanmayın çünkü bir arkadaşınızdan aklı-selim bir büyüğünüzden daha mantıklı şekilde konuşmuyorlar. 

Merak ediyorum, kendinizi yolunu göremeyen hep kaybeden insanlardan olduğunuza inandırdınız mı? 

Yaşam koçlarının genel konuşmalarıdır, ezberlenen Ramiz nutuklarına benzer nutuklar çekip köşesinde oturur ve sizin tepkinizi bekler. "Mutlu olduğunu hisset" , "kendine inan" "çevrendeki insanların hayallerine ulaşmana engel olmalarına izin verme, sen güçlüsün, başarabilirsin" 

bu telkinleri kendinize aynaya bakarak yaptığınızda yarın her şeyi unutup, mutlu bir güne insanlara selam vererek uyanacaksınız. Bunu yaptıysanız tedaviye ihtiyacınız yok, Siz mükemmelsiniz :) 

Bırakın hocam, sırf iki kuruş daha fazla kazanmak uğruna insanların düşüncelerini yobazlaştırıp daha güçsüz kılacak, birine ihtiyaç duyarak yaşayacak duruma getirip, sonrada sen güçlüsün demeyin... İnsanlar gerçekten güçlüyse başkası iyi olacaksın dedi diye iyi olmaz. İyilik sizin içinizden gelir, Yaşam koçunun dudaklarından değil! 

-ben yemem bu numaraları koç'um :) önce aynaya bak ve şunu tekrarla, "ben politikacı olmalıyım" 

Eğer olmazsan hiç koç olamamışsın demektir. Ki olduysan bırak bu boş işleri... 

Selam ve sevgilerimle 

Handan 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Katılıyorum size ve "Bende yemiyorum bu numaraları koç'uuuum" diyorum onlara:)))sevgiler

Nezahat 
 15.07.2011 10:19
Cevap :
sevgi ve saygı benden :) katılmanıza sevindim.  24.07.2011 21:20
 

Hemi de yeni gelmişsin bloğa he! Hem de güzel bir yazıyla. Hoşgelmişsin. :))

Ayrıntıda gezinmek 
 14.07.2011 1:55
Cevap :
hoş buldum:) Eyvallah  14.07.2011 14:08
 

Yazınızın noktasından virgülüne değin katılıyorum. Bir de danışmanlar var. Onları ben, gece evine girecek hırsızı göremeyip de üç beş ay, üç beş yıl sonrasını görebildiğini söyleyen falcılara benzetiyorum biraz da. Ve izninizle yazınızı öneriyorum. :)) En iyisi mi alsınlar evlerinin önüne bir koç, onu besler büyütürken sorunlarını unutur, başka koça ihtiyaç duymazlar. Biraz büyütünce de kesip yiyerek bir kaç aylık et ihtiyacını karşılamış olurlar. Sonra bir kuzu daha alır, büyütür besler koç eder, bu süreç böyle devam eder gider. Gör bakalım sinir stres kalıyor mu? Yünü ve sütü de cabası. :)) Sevgiler, selamlar.

Ayrıntıda gezinmek 
 14.07.2011 1:50
Cevap :
aynen :) bende size katılıyorum. Hiç olmazsa kesilen koçlarda fakir fukaraya dağıtılır da biraz sevaba gireriz :)  14.07.2011 14:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 489
Kayıt tarihi
: 11.07.11
 
 

Bankacılık mezunu olmama rağmen müzik ve edebiyattan asla kopamayan, monoton bir dünyanın kapılarını..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster