Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Haziran '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
721
 

Koçluğun eğitim sektöründeki yeri

Koçluğun eğitim sektöründeki yeri
 

sorunun cevabı bireyin kendisindedir...


Avrupa ülkelerindeki okulların çoğunda “eğitim koçluğu” uygulaması başlatılmıştır. Türkiye’de de bu uygulamanın başlatılması için start verilmiştir. Buradaki amaç; öğrencinin hazırcılıktan kurtulup kendi sorumluluklarını yerine getirmeye ve sorunlarla başa çıkmayı öğrenmelerine yardımcı olmaktır.

Koç, öğrencilerin ihtiyaçlarından yola çıkarak bireysel ya da takım çalışmasıyla okul, sınav stresi, sosyal aktivite, aile iletişimi, mesleki yönelme, zaman yönetimi vb. konularda destek sağlar.

Ezberci ve yetersiz eğitim-öğretim sisteminin eksiklikleri giderilmeye çalışılmaktadır. Öğrencilerin; proje ve performans ödevleriyle araştırma ve yaratıcılık yönlerinin geliştirilmesi, laboratuar çalışmalarıyla öğrenmede aktif hale gelmeleri ve projeksiyonlu görsel eğitim-öğretimle derslerin akılda kalıcılığının artması hedeflenmektedir. Eğitimde drama tekniğiyle de öğrencilerin derste aktif rol alarak daha eğlenceli ve öğrenmesi kolay hale getirilmesi istenilmektedir.

Koçluk neden eğitimde kullanılmalıdır?

Hedef belirlemede ve ona ulaşmada en fazla zorlanan grup öğrencilerdir. Dolayısıyla öğrencilerin hem istedikleri gibi her şeye vakit ayırmaları hem de başarılı olabilmeleri için koçun desteğine ihtiyaçları vardır.

Koç rehber öğretmen değildir.

    Öğrencinin neden ders çalışmadığıyla yada neden ders çalışırken sıkıldığıyla ilgilenmez. Koç öğrencinin sıkılmadan ders çalışmasını nelerin sağlayabileceği ve bunu nasıl yapabileceğiyle ilgilenir. Aynı zamanda anne ve babanın da çocuğuna bir koç olarak nasıl yaklaşabileceklerini gösterir. Böylece daha kuvvetli bir iletişimle ebeveyn ve çocuk arasında güçlü ve farklı bir bağ oluşur. Her iki tarafında sıklıkla tekrarladığı “..... beni anlamıyor” devri yavaş yavaş son bulur.

Öğrencilerin sorumluluklardan kaçındığı, üretkenlikten uzaklaşıp hazırcılığa yöneldiği bu zamanda onların kendi doğrularını ve gerçekten ne istediklerini bulmaları için koç destek sağlamaktadır. Sorunun cevabı bireyin kendisindedir.

Meslek seçiminde de çoğu zaman yanlış verilen kararlar bireyi mutsuzluğa sürükleyebilir. Baskıcı, zorlayıcı, katı, kendi istediğinin olmasını isteyen ebeveynler çocuklarıyla aralarına derin bir uçurum açabilirler. Mesleki yönlendirmede önemli olan kişiye ne yapması gerektiğini söylemek değil ne yapmak istediğini bulmasına yardımcı olmaktır.

Bütün bunlardan dolayı öğrenci, ebeveyn ve öğretmen diyalogunun çok iyi sağlanması gerekmektedir. Koç bu üç ayağı en iyi şekilde koordine edebilecek kişidir.

Koç, ihtiyaç doğrultusunda ayrı ayrı (bireysel olarak) öğrenci, veli ve öğretmenlerle görüşebileceği gibi homojen dağılımlar yaparak bir takım çalışması da yapılabilir. Bütün bunlar seminerlerle de desteklenir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yanlış meslek seçimleri nedeniyle ülke gelişimimizi olumsuz yönde etkilemektedir..örneğin elektrik mühendisliği seven bir öğrenci, iktisat alanında okuyunca ,mezun sonrası verimsiz oluyor hatta mutsuz oluyor..meslek seçimi çok önemli..hala kırsal bölgelerde "çocuğum okula gitsin, kurtuliyim, evde ayakbağı olmasın" şeklinde anlayışlarla adına eğitim denirse, eğitim verilmekte..çocuğun ne istediğini bilebilmesi için önce aile destekli eğitim gerekli..sevgiler

Mehmet Önkibar 
 30.06.2008 15:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 46
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 2185
Kayıt tarihi
: 07.09.06
 
 

1975 doğumlu tipik bir terazi.. Kimine göre bu yıllara bir sürü şey sığdırmış biri; kimine göre..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster