Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '19

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
82
 

Koçun Varlığı

İnsan olarak hepimizin bazı dönemlerindeilişki, aile ve iş ilişkilerinde çıkamadığı durumlar olabiliyor.

Gün içinde birden çok uyarıcıya bağlı olarak algısal farklılıklar yaşayabiliyoruz. Yaşam alanımıza ve tarzımıza bağlı olarak stres, kaygı ve negatif duygular gibi etkenler çözüm yolunda karar almamızı etkileyebiliyor.

Çoğumuzun da bu gibi durumlarda rahatlamak adına bir arkadaş veya yakınımız ile sohbet ederek rahatlamaya çalıştığı anıları vardır. Bakıldığında iyi bir şey gibi gelen bu anlar aslında çoğu zaman bir aktivite etkisinin ilerisine geçmiyor.

Bu gibi durumlarda kendimize sormamız gereken şey; duymak istediğimizi bir başkasından işitip destek almak mı yoksa söyleyemediklerimizin varlığı mı?

"Hayatta en acıklı şey, bir insanın problemin kendinden kaynaklandığını görememesidir." Carl Gustav Jung

Ülkemizde son yıllarda bilinirliği artarak yükselişe geçen 'koçluk' profesyonel meslek olarak kabul görülmeye başlamıştır.

Yapılan birçok koçluk çalışmasının analizinde, koçluk alan kişilerin hayatındaki sıkıntılara karşı yeni bir pencereden bakabilmesini sağladığı görülmektedir. Bununla beraber özgüvenin tazelenmesine bağlı olarak ikili ilişkilerde de iyileşme görülmektedir.

Dolayısı ile koçluk kişilere daha fazla alan yaratarak karar vermesini sağlıyor. Koç, bireyi bütün ve eksiksiz görmektedir. Herhangi bir yönlendirme yapmadığı gibi akılda dahi vermez. Eyleme geçmenizi sağlayan gücünüz ve aslında aynada ki yansımanızdır.

Peki, benim ne yapmam gerekir diyorsan öncelikle değişime karar vermelisin.

Eğer farkındalığınızı kullanıp, kararlarınıza ilişkin kontrolü ele almak istiyor ve yukarıda anlatılan gibi duygular içerisinde iseniz koçluğu deneyimleyebilirsiniz.

"Sen değişirsen, dünya değişir." Osho

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 77
Kayıt tarihi
: 29.03.18
 
 

Yönetici Koçu / Eğitmen ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster