Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Şubat '10

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
1180
 

Kod adı Keklik

Kod adı Keklik
 

Kod adı Keklik adlı oyun hayali bir Afrika ülkesinde geçen sevimli bir kara komedi.Bu küçük ülkenin en büyük arzusu Avrupa Birliğine girmektir.Bunun için ilk önce kolluk güçlerinde iyileştirme yapmak isterler ve Avrupa standartlarına uyulması gerektiğini düşünerek öncelikle polis karakollarında modern yöntemler denemeye başlarlar.Oyunda işte böyle küçük bir karakolda geçmektedir.

Karakolda çalışanlar geleneksel sorgulama şekillerini bırakarak AB standartlarında sorgulama yöntemleri uygulamaya çalışırlar. Bir gün karakola Fallus adında bir suçlu getirilir. Fallus önce üç tane erkeğe tecavüz etmiş daha sonra da garipsenecek bir şekilde bu kişilerin bıyıklarını kesmiştir. Fallus suçunu hemen itiraf eder. Arzuladım tecavüz ettim der. Ama bu yeterli değildir. Olayın ardında başka sebeplerin olduğu düşünülür. Fallus defalarca sorgulanır. Sonunda tecavüz ettiği kişilerin toplumda önemli yerlere sahip kişiler olduğu anlaşılır. Hepsi karakola çağrılır. Bu kişiler olayı gizlemeye çalışırlar. Acaba Fallus düzeni değiştirmeye çalışan birisi midir? Irzına geçtiği aslında bu düzenin yarattığı pekte doğru olmayan insan tiplemeleri midir?

Tüm bu kişilerin, karakolda çalışan görevliler Ubangi, Bayanga ve Kazumba ile ilişkileri, görevlilerin birbirleriyle ast üst ilişkileri AB ye girme sevdasının çok önemli olması ve sadece göstermelik düzenlemelerin bir örtü gibi her olayın her davranışın üzerine geçirilmeye çalışılması, gerçeklerin gizlenmeye çalışılması ve bunun komik olması oyunu gerçekten izlenmeye değer bir hale getiriyor. İzleyin..

Oyuncular

Hakan Güven

Özge Yıldırım Çevik

Cengiz Çelik

Yıldırım Şimşek

Erdem Ulusal

Özgürcan Çevik

Mehmet Ulusoy

Ali Seçkiner Alıcı

Onur Duru

Yazan Mürsel Yaylalı

Yöneten Murat Çidamlı

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu güzelim sanat haberiyle Milliyet Blogküre'ye hoş geldiniz Müge Hanım. Selamla, saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 04.03.2010 6:59
Cevap :
teşekkür ediyorum.selamlarımla.  05.03.2010 14:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1647
Kayıt tarihi
: 22.02.10
 
 

Küçük notlar ve kısa paylaşımlar; yazacaklarım yaşadıklarım olacak. Sinema tiyatro ve kitaplar va..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster