Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Haziran '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
288
 

Köktendinciliğin önlenemez yükselişi….

Köktendinciliğin önlenemez yükselişi….
 

sendika.org


Yayın yasağı nedeniyle malum terörist grup ve rehin tutulan vatandaşlarımız için artık bir şey yazamıyoruz.  Bu nedenle bu yazımın içeriğinde de değişiklik yapmak zorunda kaldım. Konuya genel bir açıdan bakmaya çalışacağım.

 Küreselleşmenin milliyetçiliğin gücünü zayıflatmasından sonra din, toplumda birleştirici unsur olarak görülmüştür ve bu durum köktendinciliğin yükselmesine neden olmuştur. Günümüzde köktendincilik denince akla gelen ilk türü de İslami versiyonudur.

Çünkü radikal İslamcı olan köktendinciler demokrasiyi ve onu savunanları (ki onlara göre kâfirdirler)reddetmekte, şiddet içerikli  bir cihat anlayışı gütmektedir.

Radikal İslamcılar, Kuran’daki her kelimeyi yorumsuz olarak kabul etmektedirler. Vahyin ürünü olan her kelime, her kalıp her türlü yorumun dışında olduğu gibi kabul edilmesi ve uyulması gereken hükümler olarak kabul edilir. Dine bağlılık ve bu bağlılıktaki titizlik, her emre kılı kırk yararak uyma, uymayanları cezalandırma köktendinci akımların temel felsefesini oluşturmuştur. 

Şimdi aşağıya bazı ayetler yazacağım. O ayetlere bir taraftan genel olarak bakarken, diğer taraftan köktendinciler gözüyle bakmaya çalışacağım.

Tevbe suresinin 13,14,15. Ayetleri.

Yeminlerini bozan, peygamberi yurdundan çıkarmaya kalkışan ve üstelik size tecavüzü ilk defa kendileri başlatan bir kavimle savaşmaz mısınız? Yoksa onlardan korkuyor musunuz? Oysa Allah, -eğer siz gerçek mü'minler iseniz- kendisinden korkmanıza daha lâyıktır. ?13)

"Onlarla savaşın ki, Allah onlara sizin ellerinizle azap etsin, onları rezil etsin, onlara karşı size yardım etsin, mü'min topluluğun gönüllerini ferahlatsın ve onların kalplerindeki öfkeyi gidersin. Allah dilediğinin tövbesini kabul eder. Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir. ?14-15? "

Ancak tevbe suresini 5. Ayetten itibaren okuduğumuzda, başlangıç da bu Ayet olacaktır.

5. Ayet.

"Haram aylar çıkınca bu Allah'a ortak koşanları artık bulduğunuz yerde öldürün, onları yakalayıp hapsedin ve her gözetleme yerine oturup onları gözetleyin. Eğer tövbe ederler, namazı kılıp zekâtı da verirlerse, kendilerini serbest bırakın. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. "

Bakara’nın 190. Ve 191. Ayetleri.

Sizinle savaşanlara karşı Allah yolunda siz de savaşın. Ancak aşırı gitmeyin. Çünkü Allah aşırı gidenleri sevmez. ?190?"

Onları nerede yakalarsanız öldürün. Sizi çıkardıkları yerden (Mekke'den) siz de onları çıkarın. Zulüm ve baskı adam öldürmekten daha ağırdır. Yalnız, Mescid-i Haram yanında, onlar sizinle savaşmadıkça, siz de onlarla savaşmayın. Sizinle savaşırlarsa (siz de onlarla savaşın) onları öldürün. Kâfirlerin cezası böyledir. 191

Bu ayetlerde kastedilen islamiyetin kuruluşundaki müşrikler ve onların yolundan giden Allaha ortak koşanlardır. Ama köktendinciler ayetlerdeki bazı cümleleri cımbızla çekerek, değişik mezheplerdekileri bile kafir saymaktadırlar.

Köktendinciler kendilerini dinin koruyucusu olarak görürler, savaşılması gerekenlerin de farklı dine inananlar değil, kendisi ile aynı dine inanıp da dine farklı yorumlar getirenler olmaktadır. Bu da mezhep farklılıklarından dolayı o kişileri düşman olarak görmektedir. Onlara bile kafir demektedirler.

Modern islami köktendincilik emperyalist ABD’nin ürünüdür.  ABD komünizme ve idaresini beğenmediği ülkelerde bu köktendincileri destekleyerek bu duruma getirdiler. En basit örneği de Rusya tarafından işgal edilen Afganistan’da Taliban’a verdiği desteklerdir. Şimdi ise Taliban birçok ülkenin belası olmuştur.

Köktencilerin idaresi altında olan ülkelerde kadınlar ikinci sınıfı varlıklardır. Onlar kapatılırlar ve evden dışarı çıkmalarına bile izin verilmez. Kuran-ı Kerim’deki örtünmeyle ilgili ayetleri de diğer ayetler gibi katı kurallar şekilde uygularlar.

Allah ülkemizi bu gibi insanlardan korusun.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli dost, Sayın Erol Işık: Yayın yasağına uymak kaydıyla yorum yazmak hayli zoruma gidiyor.Evet yazınızda yazdığınız gibi kökten dincilik yapan bu gayrı meşru yaratıklar bir çok dönemlerde, bir çok yerde canavarca işledikleri ölümlerin birde reklamını yapmakta hayli ustalaşmışlar.Sadece bizde değil bir çok ülkede bu kez başörtü ve Türban giyinenleri kast etmiyorum bunların haricinde boydan boya simsiyah çarşaflı bayanlar görüyoruz.Bunların gözleri kaşları dahi görünmüyor ancak siyah gözlükleri dolarlarla ifade edilebilir.Bunların nasıl çoğaldığını acaba bu örgütün uzantıları ülkeler içinde bilgi mi topluyor diye düşünmeye başladım.Her taşın altında köktenci dinciler çıkıyor.Bunların İslamla, Müslümanlıkla hiç bir şekilde alakaları yoktur.Müslümanlığın maskesini iyi kullanıyorlar.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum

Mehmet Burakgazi 
 18.06.2014 12:15
Cevap :
İnternette bunların görüntüleri bol miktarda var. İnsanları öldürürken, kafaları keserken, vahşice bir zevk alıyorlar. Bunlar nasıl müslüman? Müslümanlıkta bir kişiyi öldürdüğün zaman bütün insanlığı öldürmüş gibi günaha giriyorsun. Peygamber efendimiz zamanında, kendilerine saldırmadıkça o da kimseye zor kullanmamıştır. Kadın konusuna gelince, kadınları insandan bile saymıyorlar, Arap kültürünün geleneğini sürdürüyorlar. işte Afganistan'da burkalar içindeki kadınlar....Kadın hasta olsa, ölmek üzere olsa erkek doktor bakamıyor. Bunlar nasıl insan? Aslında bunlara insan da denmez ki. Müslümanların birbirlerini yemelerini ise başta ABD olmak üzere Batı dünyası büyük bir zevkle izliyor. Teşekkürler sayın Burakgazi. Saygılar, selamlar...  18.06.2014 16:09
 

Masum insanları öldürürken tekbir getirenlere Müslüman denmez.Allah bu yaratıklardan Ülkemiz insanlarını korusun.Selam ve sevgiler, sağlıklı günler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 18.06.2014 11:28
Cevap :
Kurban bayramında, kurbanlıklar kesilirken, başında bulunanlar tarafından "Allahü ekber" diye tekbir getirilir Nahide hocam. Bunlar için koyun kesmişsin veya insan kesmişsin hiç bir farkı yok. Bunlar dinle ilgisi olmayan vahşi yaratıklar. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  18.06.2014 12:13
 

O rehineler İsrailli olsaydı eminim şimdi evlerinde çaylarını içiyor olurlardı dostum! Yetmişli yıllardaki Entebbe Baskını’nı hatırlıyor musunuz? Bırakın İsrailli olmalarını; Alman, Fransız, İngiliz olsa farklı mı olurdu? YouTube’da izliyorum adamların vahşetini, diyorum ki “Herhalde bu yaratıkların annesi, babası, eşleri, çocukları yok!" İnsan olan, Müslüman olan onların yaptığını yapmaz ki. Esirin önce kafasına sıkıyor sonra tüm şarjörü vücuduna boşaltıyor!! Sanki aldığı cânı o verdi! Bir Müslüman olarak hemen tüm terör örgütlerinin İslam uzantılı olmasından hicap duyuyorum:( Yurt dışına yaptığınız seyahatlerde size öcü gibi bakıyorlar! ABD’de Araplarla aynı uçağa binmek istemeyenler oluyormuş! Ne aşağılayıcı! Müslümanlar dünyanın kölesi mi? Devletler güçlü olsa elbette ki bu örgütler at koşturamaz ve İslamın, Müslümanlığın adı lekelenmez! "İnsan" kelimesine saygıyla, son cümlenizi izninizle değiştireceğim: Allah ülkemizi bu gibi ucube yaratıklardan korusun! Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 17.06.2014 22:53
Cevap :
Bir önceki bloğumda 4 Temmuz 1976 tarihindeki Entebbe baskınını detaylı olarak yazmıştım. Komandolar binlerce kilometre uzaktaki bir ülkeye gidiyorlar ve o ülkenin askerlerini öldürerek rehineleri kurtarıyorlardı. Bu teröristler vahşice insanları öldürüyorlar ve öldürürken de Allahü Ekber diyorlar. Yani bu cinayetleri Allah adına yaptıklarına inanıyorlar. Üstelik kendi dininden değişik mezhepdeki insanları öldürürken kılları bile kıpırdamıyor. Bunlar ölmekten de korkmuyorlar. Öldüklerinde şehit olacaklarına ve cennete gideceklerine inanıyorlar. Çoğu da cahil cühela takımından. Gerçek islamla ilgileri bile yok. Kendilerinden başka herkesi kafir olarak görüyorlar. Türkçe konuşan bir militanın videosunu da yazımın içinde verecektim ama bu akşam bu konuda yayın yasağı getirildiğini duydum. Bizim yetkililerimiz işin kolayını buluyorlar. Rehineleri kurtaramayınca bu konuda yayın yasağı getirerek durumu kurtarmaya bakıyorlar. Teşekkürler dostum. Sevgiler, selamlar…  18.06.2014 0:37
 

gecenlerde uzunca bir arastirma okudum; Afganistan talibanin var edilisi, el kaidenin yaratilmasi ama sonradan ulkede isiniz ne dediklerinde zamaninda bosaltilammasina bagliyorlar.Ozel kuvvetler tarafindan egitilmis ve hatalardan birisinin de o miktarda stingray yerden havaya fuze verilmesi oldugu dusunuluyor. Aslinda mentalite kendi topraklarinda teror ve aktivite olmadigi muddetce bize ne? Ote yandan ulke menfaatleri tabi. Yani masa ipler baskalarinbin elinde!

Newyorker 
 17.06.2014 22:40
Cevap :
11 Eylül 2001 deki olaylar hala bir sır Newyorker dostum. ABD'nin terörle tanışması mı diyelim? Yoksa Afganistan'a saldırı için bir bahane mi yaratıldı? Bugüne kadar değişik komplo teorileri dinledik. Ama şu bir gerçek ki, bunları ABD emperyalizmi yarattı. Şimdi de bunlar dünyanın başına bela oldular. Bunların idaresi altındaki halkın vay haline...Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  18.06.2014 12:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3181
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster