Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Aralık '06

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
1055
 

Koku

Koku
 

Ben insan ilişkilerinde kokunun öneminden bahsetmeye karar verdim. Bu aslında çok önemli ve üzerinde durmamız gereken bir durum. İşin aslı herkes güzel koktuğunu düşünür, ama bu ne derece doğru bir öznel bilgidir bilinmez! Kendimizin net olarak nasıl koktuğumuzu bilmemiz bazı teknikleri bilmiyorsak mümkün değildir. Ben öğrencilerimle çok yakınlaştığım için, ağız bakımıma çok dikkat ederim, ter kokan, kötü kokan bir öğretmen, öğrenme zevkini katledebilir. Biz nedense kötü bir koku duyduğumuzda bunu kişiye söyleyemeyiz, ama arkasından rahatça konuşuruz! Zor olsa bile koku gerçeği ile yüzleşmeli, ve nedenlerini araştırarak gidermeliyiz. Ben güzel kokma reçeteleri vermek istiyorum. Günlük temizliğimizi hiç aksatmadan, dişlerimizi diş hekimlerinin tavsiyelerine göre fırçaladıktan sonra diş ipi ile fırçanın ulaşamadığı, besin artıklarını temizlemeli, sonrada bir çay bardağı ılık suya bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı karbonat katarak gargara yaparsak ağızdaki zararlı bakterilerden arınır, temiz bir nefese sahip oluruz.

Ter ve diğer kokularıda muhteşem bir formülle yenebiliriz. Banyoda tüm vücudumuzu tuz ile ovalayıp biraz bekledikten sonra durular, sonrada elma sirkesi ile gene bütün bedenimizi yıkarsak, bedenimiz ölü deriyi ve kokuya neden olan bakterileri atmaya hazır hale gelir. Arkasından kese yaptığımızda, ölü deriden arınmış, pırıl pırıl kadife gibi bir tene ve güzel bir kokuya sahip oluruz. Bu güzel bilgiyi bir magazin dergisinden Emel Acar adında popüler bir bayan yazmış, önce ciddiye almadım, tuz, elma sirkesi, salatamı yapacağım dedim, ama deneyince ne kadar yararlı olduğunu gördüm ve paylaşmak istedim.

Koku hayatımızın her evresinde çok önemli rol oynar, anne kokusu her çocuğa özeldir, ama ortak özellik çok güzel olmasıdır. Bebekler çok güzel kokarlar, fırından çıkmış taze ekmek, yağmurdan sonra toprak kokusu, çam ormanlarının o muhteşem kokusu, sevdiğimizin bize özel dayanılmaz çekici kokusu, ahşap evlere sinmiş garip nem kokusu, naftalin, taze çekilmiş kahve kokusu ve biz hemen hemen yaşamımızda olup biten herşeyin bir kokusu olduğunu yaşıyoruz, biliyoruz. Deniz kokusu beni tüm takıntılarımdan, sınırlarımdan kurtarır, kendimi özgür ve mutlu hissetmeme neden olur örneğin.

Kokular çok boyutludur, iletişim kurmamızda, anıların canlanmasında, kendimize saygı duymamız ya da utanç duymamıza neden olacak kadar önemlidir yaşamlarımızda!

Tuvalet sırasında beklerken yoğun kötü bir koku duyduğumuzda nasılda riyakarca isyan ederiz, "Ne kadar pis kokuyor" deriz. Sanki biz hiç öyle şeyler yapmıyoruz, hep başkaları yapıyor ve ne kadar kötü! Bu riyakarlıktan vazgeçip, bir an önce arınmalı ve temiz kokmaya özenmeliyiz. Güzel kokulu yaşamlar hepimizin olsun!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet adeta koklattırdınız bütün güzellikleri. Tebrikler Tanju hanımefendi.

Metin Özkaya 
 25.02.2007 11:23
Cevap :
Çok teşekkür ederim,yazılarınızı büyük bir zevkle okuyorum.Size mutluluklar dilerim.  25.02.2007 16:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 258
Toplam yorum
: 380
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 1994
Kayıt tarihi
: 09.11.06
 
 

Ben İngilizce öğretmenliği yapan yurdum insanıyım. Yalnız öğrencilerim yetişkin arkadaşlar. Devlet m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster