Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Aralık '07

 
Kategori
Alışveriş - Moda
Okunma Sayısı
2099
 

Kolay değildir hediye almak

Kolay değildir hediye almak
 

Yılbaşı yaklaştıkça hediye alışverişleri başlayacak demektir. Çoğu kişi için hediye seçimi oldukça zordur. “Ne alacağım?” sorusu o gün yaklaştıkça kişinin beyninde giderek büyür. Doğru hediye almanın yolu kişiyi tanımaktan ve beğenilerini, ihtiyaçlarını bilmekten geçer.

Nasıl hediye seçmek lazım dersek bazı önerilerim olacak;

Hediye alacağınız kişinin daha önce herhangi bir mağazada yada TV dizisi vb. de beğendiği bir şey var ise alabilirsiniz. Tabi bu noktada alacağınız şey giyim ile ilgili ise beden ölçüsünü bilmek, veya herhangi bir şey ise hediyeyi alacağınız kişinin renk vb. beğenilerini bilmeniz gerekir.

Hediye alacağınız kişinin sizinle paylaştığı ya da sizin farkettiğiniz almak yada sahip olmak istediği bir şey var ise onu alabilirsiniz. Bazen böyle şeyler laf arasında geçer ve yakalamak gerekir çünkü hediyeyi isteyen araya sokuşturuverir böyle şeyleri.

Hediyeyi alacak olanın bazı prensipleri var ise ör. marka vb. dikkat etmek gerekir çünkü prensiplerine aykırı şeyleri beğenmeyebilir ve hatta bunu size de belli edebilirler.

Aldığınız hediyenin karşınızdakini diğerlerinden farklılaştırması önemli bir faktördür. Sizin sayenizde dikkat çekecek olması ya da beğeni toplaması hediyenizin çok beğenilmesi anlamına gelecektir.

Alacağınız hediyenin faydası ne kadar çoksa o kadar uzun süreli hatırlanacaktır.

Alacağınız hediyenin aldığınız kişinin yaş, cinsiyet, kültürel seviye vb. açılardan ona uygun olması gerekir. Onun hobilerini yada özel ilgi alanlarını biliyorsanız o konuda alacağınız hediyeler onu daha çok mutlu edecektir.

Vereceğiniz hediyenin kolay kolay bulunamayacak olması veya hiç bulunamayacak olması(kendi el işiniz vb.) değerini artıracaktır. Para ile satın alınan şeyler kadar kendi el yazınız gibi sizden iz bırakacak şeylerde çok iyi hediye olabilirler ama hediyeyi alacak olanın kadir kıymet bilmesi durumunda tabiî ki.

Haddinden fazla gösterişli yada pahalı hediyeler doğru tercih değillerdir. Sizin yaratıcılığınızı, iyi niyetinizi ve içtenliğinizi içerecek ve hediyeyi alan için anlamlı olabilecek basitlikteki hediyeler çok daha anlamlıdır.

Zırt pırt hediye alarak hediye almanın ve vermenin sihrini bozmayın. Özenerek ve doğru zamanda almasını bilin.

Hediye sadece yakınlarınıza değil, tanımadığınız ihtiyacı olanlara da alınmalıdır. Hediye sadece para ile alınan bir şey değildir bazen sizin bir ziyaretiniz bile çok değerli bir hediyedir.

Bir klişe olarak “hediye alıp vermeyi çok seviyorum” diyor yada duyuyor olabilirsiniz. Bu sözün altındaki şey “hediye almak istiyorumdur” Herkes hediye almak ister ve bunu sever, bunda da yadırganacak bir şey yoktur zaten.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5318
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster