Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '18

 
Kategori
Beslenme / Diyet
 

Kolay Doğum Yapmak İçin Hurma

Kolay Doğum Yapmak İçin Hurma
 

Yeryüzünde kaç tane "mucize meyve" var, tam olarak bilmek  mümkün değil. Ama içlerinde bir tanesi var ki boş yere "mucize" olarak nitelendirilmediği kesin. Aslında ülkemizde de çok yakından tanınan ve tüketilen hurmadan söz ediyorum. Sadece lezzetli bir besin değil aynı zamanda bir sağlık kaynağı hurma.  Beyni ve kemikleri güçlendirmekten vücudu  toksinlerden temizlemeye hatta kilo vermeye yardımcı olmaktan kilo korumaya kadar sayısız faydası var hurmanın. Gelin hepsine biraz daha yakından bakalım. 
 
Öncelikle çok besleyici
Hurma, kelimenin tam anlamıyla bir vitamin ve mineral deposu. Hatta kendi kulvarındaki birçok meyveyle karşılaştırıldığında onlardan birkaç adım daha öne çıkar. Hurmanın içerdiği kalorinin büyük bölümü karbonhidrattan geliyor. 
 
Karbonhidrat kelimesini duyunca hemen kilo alacağınızı düşünmeyin. Bunun yanı sıra protein, lif, potasyum, magnezyum, manganez, demir, bakır ve  B1, B2, B3, A1 ve C vitaminleri içerir. 
 
Lif oranı yüksek
Günlük beslenme programınızda lifli yiyeceklere yeteri kadar yer vermek genel sağlık açısından son derece önemli. Hele kilo vermeye ya da kilonuzu korumaya çalışıyorsanız!  Lifli besinlerin en önemli faydası, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olması. Bu şekilde kabızlık gibi bir sorun hayatınızdan olabildiğince uzaklaşır. Kan şekerini dengeleyip uzun süre tokluk hissi sağlamak da lifli yiyeceklerin, hem genel sağlığa hem de kilo verme ve korumaya en önemli katkısı. İşte hurma tüm bu açılardan son derece faydalı bir meyve.
 
Çok etkili bir antioksidandır
Biraz önce hurma için "mucize meyve" tanımını kullanmıştım ya, işte şimdi bu nitelemenin en önemli nedenlerinden birine sıra geldi. Hurma, çeşitli hastalıklarla etkili şekilde mücadele eden antioksidanlar içerir. 
 
Bunlardan biri, başta diyabet, bazı kanser türleri ve Alzheimer olmak üzere çeşitli hastalıklara karşı bir savunma kalkanı oluşturan flavonoidler. Kalp hastalıkları ve göz sağlığıyla ilgili sorunları önlemeye yardımcı olan karotenoidler de hurmanın içerdiği antioksidanlardan biri. 
 
Bu ikisinin yanı sıra hurma bir de hem kanser riskini düşüren hem de kalp sağlığını korumakta etkili olan fenolik asit içerir.
 
Hurma tüketen daha kolay normal doğum yapar
Evet, kulağa pek alışıldık gelmediğinin farkındayım! Ama bu da hurmaya "mucize meyve" denilmesinin nedenlerinden biri. Özellikle hamileliğin son dönemlerinde düzenli ve ölçülü olarak hurma tüketmek, rahmin doğal bir şekilde genişlemesine yardımcı olur.  Bu da normal doğum için büyük bir destek sağlar.
 
Bu konuya değinmişken bir tıbbi araştırmanın sonuçlarını da anlatmak isterim. ABD'de 69 hamile kadının katıldığı bir araştırma yapıldı. Gönüllü katılımcılardan bazıları, doğumdan 4 hafta kadar önce günde 6 tane hurma tüketti. Bu gruptaki hamilelerin,  hurma tüketmeyen gruptaki hamilelere oranla daha kolay normal doğum yaptığı ve hatta normal doğum sürecinin diğerlerinden daha kısa sürdüğü görüldü. Elbette kadın doğum uzmanınızla konuşun ve onun sözünden çıkmayın, ama bu araştırma sonucunu da sizinle paylaşmak istedim.
 
Kemik sağlığına destek sağlar
Hurmanın sağlık faydalarından biri de kemikleri güçlendirmeye katkı sağlaması. Özellikle de osteoporozun kemikler üzerinde yaratacağı olumsuz etkilerden korunmak için hurma tüketmeniz sağlıklı olur. 
 
Bunun yanı sıra hurma tüketmek diş sağlığına da olumlu katkı sağlar. Bunu da içeriğindeki florin sağlar.
 
Kilo vermeye yardımcı olur
İşte geldik belki de birçok kişinin merakla beklediği bölüme. Hurma kilo vermeye de kilo korumaya da yardımcı olur.  Bu dönemde hiç beklemediğiniz bir anda pençesine düştüğünüz açlık krizlerini hurma yiyerek giderebilirsiniz.  
 
Doğal bir şeker kaynağı olan hurma, günlük tatlı ihtiyacınızı da giderir. Yani bir başka deyişle canınız önlenemez bir şekilde tatlı yemek istediğinde çikolata ya da bir dilim baklava yerine bir ya da iki tane hurma tüketin.  Böylece kilo vermenize ya da kilo korumanıza engel olacak zararlı besinlerden uzaklaşmış olursunuz.
 
Ayrıca bu kadar faydalı bir doğal şeker kaynağı olan hurma, benim danışanlarıma da sık sık önerdiğim bir ara öğün seçeneğidir.  
 
Ama bunca faydası var diye sakın sınırsız şekilde tüketmeyin. Ara öğün olarak şekersiz bir fincan Türk kahvesinin yanında üç tane hurma tüketebilirsiniz. 
Ya da üç tane hurma ile 6-7 tane badem hem iyi bir ara öğündür hem de sizi uzun süre tok tutar. 
 
Son söz olarak size bir sır: Eğer fazla kilolarınızdan kurtulmak ya da kilonuzu korumak istiyorsanız, hurmayı salatalık ile birlikte tüketin.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 82
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 69
Kayıt tarihi
: 07.08.18
 
 

Manchester Metropolitan Üniversitesi Medya ve Kurumsal İletişim Bölümü'nden mezun oldum. Uzun sür..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster