Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '11

 
Kategori
Çalışma Yaşamı
Okunma Sayısı
979
 

Kolay iş, Zor iş!

Kolay iş, Zor iş!
 

Hepimiz çalıştığımız ortamlarda yaptığımız işlerin ne kadar kolayımıza gelirse gelsin, aslında ne kadar zor olduğunu ispatlamaya çalışırız. Çünkü genelde iş arkadaşları ya da yöneticiler elinizdeki işi basit gösterme, hafife alma eğilimindedirler. Bu sayede kendi işleri göreceli olarak önemli ve zor işler haline gelirken, sizin yaptığınız işlerden şikâyet etme gibi bir şansınız kalmayacaktır. 

Peki, bir sayfa fotokopi çekme işi mi daha kolaydır, yoksa bir sayfalık rapor yazma işi mi? Bir işin zor veya kolay olması neye göre belirlenir? 

Bilgi 

Bir işin nasıl yapılacağını bilmiyorsan her iş zordur. 

Doğal olarak nasıl yapılacağını biliyorsan o iş kolaydır. Uzmanlaştığın alanda rutine binen bir raporu yazmak, eğer bilmiyorsan bir sayfa arkalı önlü fotokopi çekmekten daha kolay olabilir. 

Ancak bir işin zorluğu veya kolaylığı genelde işi yapmaktan ziyade, o işin nasıl yapılacağını öğrenmenin zorluk derecesiyle ilgilidir. Bu noktada konuyla alakalı güzel bir hikâyeye yer verelim. 

Adamın arabası bozulmuş. İttir kaktır bir tamirciye çekmiş ustaya derdini anlatmış.
- "Çalışmıyor, çalışsa bile stop ediyor" demiş.
 

Kaputu açtırmış usta. Dinlemiş, İncelemiş, Karıştırmış... Tornavidasını almış eline, uzanmış kaputun içine döndürüp çevirdikten sonra,  

- “Çalıştırın” demiş. 

Adam basmış marşa her şey tamam. Teşekkür ederek borcunu sormuş.
- “50 lira” demiş usta
-“Çok değil mi!” demiş adam, ” bir vida sıkmak için 50 lira…”
- “Yanlış anladınız. Maharet vidayı sıkmak değil, hangisinin sıkılacağını bulmakta. 1 lirayı vidayı sıkmak 49 lirasını ise hangisinin sıkılacağını bildiğim için alıyorum.”
 

Zaman ve Riskler 

Elbette bir işin yapılması sürecinde bilgimizden ayrı olarak o işe ayırdığımız zaman ve o işi yaparken aldığımız riskler de o işin zorluğu, kolaylığı ve dolayısıyla önemi konusunda ele alınması gereken faktörlerdir. Bunları da göz önüne almadan ele aldığımız iş hakkında zor veya kolay yorumu yapmak eksik bir değerlendirme olacaktır. 

Sonuç olarak, elbette bazı işler diğerlerine göre daha kolaydır. Bazıları daha çok vakit alırken, bazılarının nasıl yapılacağını biliyorsanız hiç yorulmadan tamamlarsınız. İşin zorluğu ya da kolaylığı kişiden kişiye, konudan konuya değişir ve görecelidir. 

Asıl önemli olan o işin sonuçta iyi yapılmasıdır. Çünkü ancak kolay ya da küçük dediğiniz işleri iyi yaptığınızda, büyük işleri iyi yapmanın yolu açılır... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 64
Toplam yorum
: 55
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 800
Kayıt tarihi
: 07.07.10
 
 

www.ibrahimkayral.com ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster