Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ekim '18

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1014
 

Koleksiyoncu; Kitap Analizi

Koleksiyoncu; Kitap Analizi
 

Koleksiyoncu, yazarı John Fowles'i üne kavuşturan ve dünya çapında bestseller olan romanı.

Roman hakkında araştırma yaparken , "kelebek koleksiyoncusu ile kaçırıp zindana kapattığı sanat öğrencisi arasındaki ilişki" ifadelerine ulaşıyoruz. Bu hali ile konusu çok ilginç gelmiyor, benzeri temaları işleyen onlarca film ve hikaye bulabiliriz. Ancak Koleksiyoncu'yu eşsiz kılan bu merak verici konusu değil:

Ana karakter Frederick,  trajik geçmişi ve çocukluk psikozlarının etkileri ile  takıntılı bir koleksiyoncu. Haybeden gelen parası ile zengin fakat asosyal, silik  ayrıca eğitimsiz ve cahil. Çok güçlü, kusursuz bir karakter. Tam bir psikopat, düşünceleri ve eylemleri bir an olsun okuyucuyu şaşırtmıyor. Sadece "bu kadarını da tahmin etmemiştim" diyebiliyorsunuz.

Diğer ana karakter  Miranda; Fred'in aksine entellektüel, sanat okuyan, sosyal, mutlu ve çok güzel bir genç kız.Mücadeleci ruhu, asla pes etmemesi, umudunu yitirmemesi ve dayanacak bir hayali olması ile Miranda önemli bir sembol.  Ezilen ama güçlü bir kadın.

İkili arasındaki ilişki, hem Frederick hem de Miranda gözünden ayrı ayrı  anlatılıyor. Tam sıkılmaya başladığım noktada hikaye yön değiştirip, bambaşka bir pencereden anlatmaya başladı. Okuyucuyu tepetaklak eden bu anlatım, hikayesi yukarıda söz ettiğim benzerlerinden ayırmış hatta eşsiz hale getirmiş.

Roman, görünen hikaye dışına ayrıca bir sistem eleştirisi sunuyor. Hem de açık açık. Zengin, cahil, zorba ve güçlü, üstelik erkek; ezilen, entellektüel, mücadeleci, umut dolu ve bir kadın. İki farklı sınıf, kıyasıya bir sınıf mücadelesi. Yalın bir anlatım, gerçekçi bir son. Dönüşmeyen kahramanlar, bu romanı farklı kılan özelliklerden.

Edebiyat severlerin tekrar tekrar okuyabilecekleri, teknik olarak mükemmel, ders niteliğinde bir örnek roman.

Yazar, eserini bastırabilmek için yıllarca uğraşmış, defalarca reddedilmiş.
Belki de karakterlerinin  vazgeçmemelerinin nedeni budur. Belki vazgeçmeyen bir kurban, suçluyu ele verecektir.Belki biz de vazgeçmezsek, belki bir gün, kim bilir?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 205
Kayıt tarihi
: 09.05.18
 
 

Hayatımın 20 yılı sıradan bir beyaz yakalı olarak geçti.Ev, çocuk, eş, iş, toplantılar, sunumlar, t..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster