Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Haziran '10

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
574
 

Koleksiyonculuk için neler yapılabilir

Koleksiyonculuk için neler yapılabilir
 

Sultan REŞAD Osmanlı 1 LİRA


ÖNERİ Kültür Bakanlığı, Belediyeler veya Başbakanlık bünyesinde Koleksiyonculuk ile ilgili özel daire açılabilir. İlkokullarda bu konu işlenmeye başlayarak Lise de seçmeli ders olarak verilebilir.

Üniversitelerde ise bölüm olarak daha ciddi yer ayrılmalıdır. Burada yetişenler koleksiyon dernekleri ve müzeler ile ilişki halinde olmalıdır. (Örnek Nümismatik dernekleri Filatelist Denekleri-, para müzesi gibi) Koleksiyonlar ve Koleksiyonculuk ile ilgili basın/yayın ve tüm medya grupları devamlı gündemde kalacak şekilde haberlerle yönlendirilmeli, bu konu ile ilgili köşe yazıları yazılmalıdır. Bu konudaki kitapçıklar gazete ve mecmuaların parasız ek’i olarak dağıtılmalıdır. Araştırmacı Koleksiyonerler ve eserleri takdir görmeli, tanıtılmalı, kültürümüze katkılarından dolayı onurlandırılmalıdırlar. Koleksiyonunu sergilemek isteyenlere prosedür dâhilinde yer gösterilmeli ve serginin tüm masrafları sponsor kurumlarca karşılanmalıdır Koleksiyonerlere zaman zaman kategorilerine göre yarışmalar yaptırıp derecelenenlere mükâfatlar verilmeli. Koleksiyoncu sayısını arttıracak, koleksiyonculuğa heves getirecek yayın programları, çocuklara çizgi animasyon filmleri yapılmalı.

TV sunucuları canlı yayın sohbetlerinde, meşhur, tanınmış konuklarına hobi ve koleksiyonculukla ilgili kısa sorular yönetmeli. Cevaplar konunun ciddiyetini anlatmaya ve halkımızı bu konuda yüreklendirmeye yetecektir. Şehirlerde, kasabalarda koleksiyonculukla ilgili dernekler kurulacak, yabancı ülkeler ile iş birliği içinde çalışmaları sağlanacaktır. Her Koleksiyon bir kültürel değerdir. Kültürümüzü korumak için bu değerlere ve koleksiyonculara çok ihtiyacımız vardır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 28
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2340
Kayıt tarihi
: 10.06.10
 
 

Mehmet Seracettin TEZÇAKIN (Araştırmacı - Nümismat) 1954 İstanbul doğumludur. 1974 Otelcilik Okul..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster