Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '08

 
Kategori
Koleksiyon
Okunma Sayısı
3337
 

Koleksiyonerlik

Koleksiyonerlik
 

www.msxlabs.org


Koleksiyon denince aklıma ilk gelen ' Pul ' olur. Çocukken, ağabeyimle birlikte biriktirmişliğimiz vardır. Hâlâ da saklarım 60 lı yılların pullarından bazılarını.

Zaman içinde koleksiyon merakım yeniden depreştiği için, birkaç objenin koleksiyonunu yapmaya başlamıştım. Amatörce bile olsa, insana inanılmaz mutluluk veren bir yani var koleksiyoner olmanın. Geçmişle kurulan bir bağ gibi her şeyden önce. Sanki, geçen zamanın sessiz tanıkları koleksiyon parçaları. Her birini aldığınız yeri, zamanı, yılı anımsatıyor size. Ve sanki, her biri ayrı bir öykü saklıyor bünyesinde. Öylesine masalsı bir yanı da var bana göre.

Şu anda 5 tane koleksiyonum var. Belki de ' Koleksiyoncuk ' demeliyim. Çünkü hepsi de 100 er parça kadar. Gerçi toplamda 500 parça da fena değil benim için. Çünkü; sürekli yeni parçalar peşinde koşmuyorum. Elbette arayışlarım da oldu, ama ben yeni parçaları hep zamanın akışına bıraktım. Yaptığım koleksiyonların türü de böyle gerektirdi açıkçası.

Koleksiyonlarım; Minik şampuanlar, minik sabunlar, minyatür içkiler, kibrit kutuları ve ankesörlü telefon kartlarıdır.

Zaman zaman hepsine bakarım, anılarım canlanır birden. Şunu annem vermişti, şunu eşim getirmişti, şunu telefon kulübesinin önünde bulmuştum, şunu bir arkadaşımdan istemiştim vb gibi.

Ankesörlü telefonlarda kullanılan kartlar değiştiği için koleksiyonum birden değer kazandı. Küçük antikacılarda, sahaflar çarşısında, elimde fazla olanlarla takas yapma imkanım da var. PTT seri halinde piyasaya sürdüğü için, eksikleri tamamlamak kolay oluyor. Şehirler, ören yerleri, hayvanlar, kuşlar serisi gibi serileri bulmak mümkün oluyor. Bunlar için tasarlanmış albümler de var.

Eğitim psikolojisinde koleksiyonerliğin, özellikle çocuk yaşlarda kişiliği disipline ettiğinden sözedildiğini duymuştum. Buna ben de katılıyorum yürekten. En azından bir amacın peşinden koşmayı, düzenli olmayı aşıladığını söyleyebilirim. Bir de yeni bir parça bulunduğu zaman duyulan mutluluğu eklersek...

Koleksiyonerlik konusunda, bir amatör olarak şunu söyleyebilirim; Bu iş, para işi değil, gönül işidir en başta. Yani; Zenginseniz, gidip, kalem koleksiyonu yapacağım diye, 200 çeşit kalem alıp düzenleyebilirsiniz. Ama, bence bu koleksiyon olmaz, güç gösterisi gibi bir şey olur. Emek emek, yıllara yayılan bir biriktirme diye düşünüyorum koleksiyonerliği. Emek verilmeyen hangi başarının tadı olur ki?

Şu anda bile koleksiyoner olmaya karar verebilir ve başlayabilirsiniz. Aradan yıllar geçince, kendinizle gurur duyacağınızdan emin olun. Sabırla, koruk helva olurmuş. Sabredin ve sebat edin, gerisi gelecektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sizi kutlarım hemde 5 kolleksiyon çeşidi.. Sanırım en eskisi en değerlisi pul kolleksiyonunuz olsa gerek. Biliyorsunuz eski ve en az yapılan kolleksiyonlar en değerli olanlar ve yapanın bir parçasıdırlar aynı zamanda. 80 yıllarda sigara kolleksiyonu yapmaya kalmıştım 100den fazla değişik paket saklıyordum 5.ci yıldan sonra bir gün baktımki hepsi kurtlanmış acemiliğimden dolayı ve hepsini atmak zorunda kalmıştım bende ilk ve son o oldu ama hobilerim var fotograf ve kısa dalga yayıncılığı gibi onlar devam ediyor.. Pul kolleksiyonunuza lütfen sahip çıkın. Sevgilerimle-saygılarımla.

Ermert Revsen 
 16.01.2008 19:40
Cevap :
Ben de aynı yıllarda sigara koleksiyonu da yapıyordum. Kutuları boş olarak saklamak en doğrusu. Bazı insanlar karnelerini bile saklamıyorlar, şaşıyorum. Bende, dedemin bile karnesi var. Ona bakınca neler hissettiğimi anlatamam. Sevgiyle...  16.01.2008 23:20
 

di. Ama şimdik daha büyük sanırım. Kartposta da var unutmuşum... Küçük arabalar... Neyse düşündükçe geliyor. Şöle söliim duvarlar hep bunlarla dolu... (Madalya anahtarlık rozet) sarılar filan büfe üstleri sağ da solda. İlk gün zarfları paralar filan tabiki kilitli çalışma masasında... Benden de sevgiler...

karga 
 16.01.2008 9:28
 

Pulları severim ve elimden geldiğince toplarım fazla değerlenip beni zengin etmese de olsun büyük bir zevkle topluyorum. Gençlere tavsiye ederim

Meral Yağcıoğlu 
 15.01.2008 16:51
 

babamda da bu var... Sayıyorum. Telefon kartları. yetmedi cep telefonu kontör kartları. kibrit kutusu, kalem, ilk gün zarfı (eksiksiz), pul, kağıt para (cumhuriyet dönemi eksiksiz) madeni para (aynen), madalya, anahtarlık, eski tas, kullanılmış pullu zarf (sayemde), hatıra paraları, rozet, çakmak, imzalı peçete (sayemde) ay saymaktan sıkıldım.

karga 
 15.01.2008 14:17
Cevap :
Babanız kaç metrekarelik evde oturuyor sevgili karga?:) Şaka bir yana, onu kutluyor ve sevgiler yolluyorum. Size de tabii.  15.01.2008 16:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 261
Toplam yorum
: 2348
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2110
Kayıt tarihi
: 23.07.07
 
 

1954 Antalya doğumlu ve Antalyalı'yım. Ülkemin ve özellikle bu şehrin sevdalısıyım. Sanatın pek çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster