Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

ismail hakkı özsarı

http://blog.milliyet.com.tr/ihozsari

16 Mart '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
66
 

Kölelik tarihe mi karıştı!

Kölelik tarihe mi karıştı!
 

 
Kölelik, köle ticareti, zulüm düzeni onaltıncı yüzyılda mı kaldı zannediyorsunuz? Sadece adı değişmiş, çeşitli kılıklara bürünmüş onlarca kölelik aramızda dolaşıyor. Kadın ticareti, çocuk ticareti, kandırılmış insan ticareti, organ ticareti...
 
Daha yeni yaşadık, yılbaşı akşamı otuzdokuz cana kıyan bir köle. Köle diyorum çünkü bu katil sözümona inançları uğruna köleleştirilmiş. Hem para karşılığı hem de kutsal dinimiz müslümanlık alet edilerek. Yetmemiş, kendisinin, bu köleliğinin bedeli olarak hizmetine üç kadın köle verilmiş. İş hayatına bakıverin; işçilik taşeronlaşmış. Örgütlenmek neredeyse suç sayılıyor.
 
Şu Soma faciasını bir türlü unutamıyorum. Bilirkişilerin söylediklerine göre ölümlerin en önemli nedeni çalışmayan ve çok ucuz olan gaz maskeleriymiş. Otuz liralık işe yaramaz bu maskeleri işçisine reva görenlerin, İstanbul'un göbeğine gökdelenleri nasıl dikiverdiklerine tanık oluyoruz. Oysa bizim peygamberimizin: "Yanınızda çalıştırdığınız kimseye, yediğinden yedir, giydiğinden giydir" sözü insana, emeğe ne kadar çok değer verilmesini anlatır. 
Emeği sömürenler, sömürülen emekler üzerinden servetlerine servet katanlar ve de bunlara göz yumanlar, Peygamberimizin bu hadisinden haberiniz yok mudur?
Ne zamandan beri "takdiri insani"nin yani insan takdirinin adı "takdiri ilahi" olmus? Çok yazık!
 
Maden ocağı kazaları, trafik kazaları, inşaat kazaları Fransa'da Almanya'da neden bu kadar çok olmuyor da hep Müslüman ülkelerde oluyor diye soran akıl yanlış mı yapmış olur?
 
Sümme Haşa biri çıkıp da Allah Müslüman düşmanı mı ki bu türden ölümler hep Müslüman ülkelerde oluyor diye sorsa nasıl kalkarlar bu sorunun altından?
 
Sevgili okurlarım, bugüne değin dinimi ve diğer dinleri öğrenmeye çalıştım. Öğrenmeye de devam edeceğim. Vardığım sonuçları sizlerle paylaşayım:
Din siyasete malzeme yapılmamalı,
Din işlenen suçlara kılıf olmalı,
Din yapılan yanlışlara, işlenen günahlara örtü olmamalı,
Din zalime, zulme karşı çıkılmasını emreder,
Tüm dinlerin ortak amacı "sana yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapmaman gerektiğidir"
 
Şimdi soruyorum sevgili din görevlileri, insan takdiri sonucu zarar gören insanşara sabır tavsiye ediyorsunuz. Haklısınız. Acaba yanlış yapanlara da " Hakkı " tavsiye edip sorumluluklarını anımsatıyor musunuz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Siz haklısınız. Haklısınız da siz ve sizin gibilerin bu insani yazıları toplum tarafından gaz alma olarak kullanılıyor.İnsanları sömürmenin en etkili yolu bin yıldır din. İnsanlar yeter demediği sürece de devam edecak. Kendimizi kandırmayalım. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 16.03.2017 13:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 265
Toplam yorum
: 75
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1079
Kayıt tarihi
: 12.07.12
 
 

Emekli öğretmenim. Kitap okumayı ve düşüncelerimi paylaşmayı çok severim. Tarih özel ilgi alanımd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster