Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

11 Nisan '19

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
4790
 

Kolesterol Hakkında 10 Emir!..

Gündemden hiç düşmeyen sağlık konularından biridir kolesterol...
Kimileri kolesterol düzeyleriyle övünür, kimileri de yakınır...
Uzmanlara göre, toplam kolesterolün 200 mg/dl, kötü kolesterol LDL'nin 130 mg/dl'nin altında olması gerekiyor...
İyi kolesterol HDL'nin genelde 50 mg'ın üzerinde, trigliseridin de 200 mg/dl'nin altında tutulmasını doğru bulmaktalar.


Karşıt görüşte olanlar da var lâkin, genel kanı kolesterol yüksekliğinin koroner arter hastalığı için önemli bir risk faktörü olduğu ve muhtemelen sigara tüketimi, yüksek tansiyon, obezite, diyabet, stres, depresyon kadar ciddiye alınması gerektiğidir.

Bu sebeple, bilhassa 40 yaşını geçen herkesin kolesterol konusu hakkında bir şeyler bilmesinde yarar vardır.
İşte, uzmanlara göre dikkat edilmesi gereken en temel noktalar:

* Kolesterol şarttır; olmazsa olmaz!
Kolesterol, yaşam için zorunlu bir maddedir. İnsan vücudu, kolesterol olmadığı takdirde bazı hormonları üretemez, hücre zarının bütünlüğünü koruyamaz, bağışıklık direncini sürdüremez, üreme faaliyetlerini başaramaz. Bu yüzden Allah, kolesterol ihtiyacını karşılamayı bizim inisiyatifimize bırakmamış, vücudun neredeyse her hücresine, bilhassa da karaciğer hücrelerine kolesterol üretme görevi yüklemiştir. Herhangi bir sebeple kolesterol seviyemiz düşerse, hücrelerimiz daha fazla üretir. Vücudumuz kolesterol üretmeye her şartta devam ettiği için, gıdalarla aldığımız kolesterol fazla olduğunda, kanımızdaki kolesterol seviyesi de artar.

* Beslenmeye azami dikkat!
Beslenme önlemleri kolesterol yüksekliğiyle mücadelede en az ilaçlar kadar önemlidir. Çoğu zaman yalnızca beslenme tedbirleriyle dahi sonuç almak mümkün olabilir. Beslenme tedbirleri düzenli egzersizle beraber uygulanırsa, kolesterol düzeylerini kontrol etmek daha da kolaylaşacaktır.

* Genetik de önemli.
Genetik yatkınlık sebebiyle meydana gelen ve çok önemli kolesterol artışlarına yol açan durumlarda, beslenme önlemleri tek başına yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda, damarlarda herhangi bir sorun oluşmasını beklemeden, makul dozlarda ilaç tedavisine başlamak gerekebilir. Ailesel hiperkolesterolemi denilen bu durum, kalp hastalıkları bakımından en riskli yağ dengesizliğidir. Bu kişilerde çok erken yaşlarda kalp krizleri, felçler ortaya çıkabileceği için ilaç tedavisine başlama konusunda tereddüt edilmez.

* İlaç ne zaman gerekli olur?
Geçmiş sağlık öyküsünde beyin istemisi atakları, felç, uç damarlarda ciddi daralmalar, kalp krizi ile ilişkili ciddi göğüs ağrısı, koroner anjiyografisinde önemli ölçüde daralmalara yol açan aterosklerotik plakları olanlar, karotis arterlerinde % 50-60'ı geçen daralmalar saptananlar, baypas geçirmiş hastalar, stend uygulanmış kişiler, koroner anjiyografisinde darlık düzeyi düşük de olsa hs-CRP'si yüksek ve/veya iyi kolesterolü 40'ın altında olanlarda ve ağır düzeyde ailesel hiperkolesterolemi problemi bulunanlarda ilaç tedavisine hemen başlamak gerekmektedir. Çoğu zaman ilaç olmadan da sorun çözülebilmekte, ilaçlar bazen gereksiz yere reçete edilmektedir.

* Yaşam tarzı etkisi.
Yaşam tarzı değişikliği etkili bir önlemdir. İlaç kullansanız da, kullanmasanız da eğer kolesterol yüksekliği sorununuz varsa (bilhassa genetik bir yatkınlık söz konusuysa) beslenme önlemlerini ve egzersizi ömrünüz boyunca sürdürmeniz gerekir. Beslenme değişimlerini egzersiz çalışmalarıyla birleştirirseniz, başarı oranınız artacak ve koruyucu zırhınız kalınlaşacaktır. Alkol kullanımını bırakmak ya da azaltmak, fazla kiloları vermek de etkili önlemlerdir.

* İyi kolesterolü izlemek lâzım.
Şayet iyi kolesterol HDL seviyeleriniz 35 mg'ın altındaysa, mutlaka açık ya da gizli şeker yönünden de incelenmeniz gerekir. Ayrıca hipertansiyonunuz bulunup bulunmadığı, ürük asit yüksekliğinizin mevcut olup olmadığı, karın - göbek - bel çevresinde ilerleyici kilo alma ve vücudun üst bölgesinde yağ birikiminin bulunup bulunmadığının da itina ile araştırılması akıllıca olur. Bu gibi durumlarda kolesterol ilacına başlamak daha erkene alınabilir lâkin mutlaka insülin direnci varsa tedavi edilmesi, kilo probleminin çözümlenmesi, kan şekeri ve kan basıncının da dengelenmesi gerekir.

* Trigliserid yüksekliğine dikkat!
Trigliserid yüksekliği damar risk faktörlerinden biridir. Göbekli-gıdıklı/bel çevresi geniş, hipertansiyona, kan şekeri yükselmelerine eğilimli kişilerde trigliserid yüksekliğine daha sık rastlanmakta. Kanda trigliserid düzeyi arttıkça iyi kolesterol seviyeleri de azalır. % 400 mg/dl'nin altında trigliserid yüksekliği söz konusuysa, ilaç kullanımına gerek yoktur. Kilo kaybı, aktivite ve beslenme tedbirleri yeterli olacaktır.

* Efsanelerden uzaklaşmak.
Halk arasında yaygın olan, kolesterolü azaltan besinlerden yararlanmak faydalıdır. Bununla beraber, kolesterol sorununun çözümünü sadece "bir bardak suda bekletilmiş ceviz suyuna" veya "bir bardak limon suyuna yatırılmış sarımsak dişlerine" ve benzeri efsanelere teslim etmek doğru değildir. Cevizin, sarımsağın, elmanın, narın, bakliyat grubu gıdaların, meyve ve sebzelerin kolesterol mücadelesinde yararlı oldukları yanlış değildir. Lâkin bir taraftan sucuk, sosis, pirzola, işkembe, kebap, beyin salatası yiyip, diğer yandan her sabah ceviz suyu içerek kolesterolü kontrol altına almak mümkün değildir.

* Doğal destekleri öğrenmek.
Kolesterolü doğal yoldan düşürdüğü bilinen bazı besin destekleri ve bitki özleri varsa da, bunların etkinlik düzeyleri, dozları, kullanım süreleri ve güvenilirlikleri hakkında yeteri kadar bilgi yoktur. Hakkında en fazla araştırma yapılan besin desteği kırmızı mayalı pirinçtir. Kırmızı mayalı pirincin içerisinde bulunan doğal lovastatin, LDL kolesterolü belli bir oranda düşürebiliyor.

* Egzersiz de şart.
Kolesterol ile mücadelede göz ardı edilen bir husus da düzenli egzersiz alışkanlığıdır. Tıpkı sağlıklı beslenmek gibi egzersiz yapmak da sağlığa ve tabii ki damarlara yararlı bir alışkanlıktır. Orta karar egzersiz aktiviteleri düzenli yapıldığı takdirde iyi kolesterolü artırıyor, trigliseridi düşürüyor, genel olarak toplam kolesterolü azaltıyor. Ayrıca kan basıncını düşürdüğü, stresi yatıştırdığı, pıhtılaşma eğilimini önlediği, kilo kontrolünü kolaylaştırdığı, uykuyu iyileştirdiği için de dolaşım sistemine destek oluyor.

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3209
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster