Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mart '15

 
Kategori
Dekorasyon
 

Koltuk alırken dikkat !

Koltuk alırken dikkat !
 

Sevgili Milliyet okuyucuları

Sizlere mobilya ,koltuk takımı alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor bunlardan bahsetmek istiyorum. Mobilya satın alırken dikkat edilecekler nelerdir  konusu ile ilgili Trt için bir çekim yaptık.Çekimleri gerçekleştirdiğimiz Girgin Mobilya yöneticilerine ,çalışanlarına, Sayın Yücel Girgin ve Rahan Dalbudak' a bu vesile ile teşekkürlerimi iletiyorum.

Yeni  koltuk takımı alırken mobilyasının sağlamlığı, boyutları, döşemesinin rengi, deseni, ergonomisi ve  fiyatı önemlidir.Satın alacağınız koltuk takımının sağlamlığı için nelere dikkat etmeiz gerekiyor dersek üç ana noktaya özellikle çok dikkat etmemiz gerekir. Birincisi  mobilyaların yapımında,iskeletinde  kullanılan ağacın cinsine dikkat etmeliyiz. İskeletin profil,sunta veya kavak gibi kalitesiz malzemelerden yapılmamış olmasına dikkat etmek   gerekirken gürgen -kayın gibi agaçlardan yapılmış iskeletleri tercih etmeliyiz.İkinci kural ,  kullanılan süngerin kalitesidir.İdeal olan sünger cinsi ,ağır  gramajlı olan süngerlerdir.Hafif ve ince  süngerli koltukları tercih etmemeliyiz. Son kural ise koltuk  mobilyasının  cilasıdır.Çok parlak ürünler yerine  mat yada ipek mat cilalı ürünler  herzaman kullanım açısından daha kolay olmasının yanında uzun ömürlü olması bakımından da değerli bir bilgidir. 

Tüm bunların yanında koltukta kullanılan  teksttil yani kumaş kalitesine ,kolay yanmayan, terletmeyen ve kolay temizlenen özellikte olmasına ,birleştirme yerlerinin sağlam olmasına, oturumu rahat, arkalığı çıkıntısız ve düzgün olmasına,  desenlerin ortalanmış  ve çizgilerin , dikişlerin uyumlu olmasına  dikkat ederek iyi bir tercih yapabiliriz.  

Koltuklarda  ,salonlarımızda kadife, şönil,tüvit,goblen ,teflonlu kumaşlar tercih edilmelidir.Oturma odalarımızda keten, sentetik viscon, koton idealdir. Sık dokumalı kumaşlar dayanıklıdır ve temizlenmesi kolay ürünlerdir.  Deri kumaşlar en dayanıklı kumaşlardır fakat   çok pahalı olduğu için  koltuklarda suni deri kullanılmaktadır  Suni derilerin temizlik kolaylığı vardır  fakat bu tür döşemeler dört mevsim kullanım açısından uygun olmamasının yanında    yırtılma ,yıpranma ihtimali çok yüksek olan türler olduğu için tercih etmemekte fayda vardır 

Mobilya ve koltuk satın alırken bu özelliklerin olup olmadığını kontrol edebilmek için muhakkak kullanım kılavuzunu incelemeyi unutmayın.

Sevgilerimle

İç mimar Meral Akçay 

http://www.fengshuiakademisi.com

https://twitter.com/Meral_Akcay

http://instagram.com/icmimar¬_meralakcay

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 55
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 286
Kayıt tarihi
: 10.02.15
 
 

Meral Akçay Konsept & Mimarlık kurucusu. Mimarlık eğitimini tamamladıktan sonra birçok firmaya pr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster