Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Temmuz '11

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
209
 

Koltuk

Koltuk
 

ÇARPIK BİR KURAL: "Toplum Kuruluşlarının temel amacı, birilerini KOLTUK sahibi yapmaktır."


Ülkemizde örgütlenme kültürü pek gelişmemiştir. Bunu herkes kabul eder. Darbeciler ve despotik iktidarlar eli ile yönetilen ülkelerde yönetilenlerin organize olma[MA]sı istenir. Oluşacak örgütlenme girişimlerini bozmak için toplumun fikir yapısına zehirli düşünceler ve görüşler sızdırılır. Ama insanoğlunun kibir ve ihtiras gibi doğal zehirlere de sahip olduğunu unutmamak gerekir.

Aynı gıdaların içerisine topaklanmayı önleyen katkı maddeleri koyulması gibi bir şeydir. Gıda o katkılar sayesinde güzel görünür. Ama sağlıksız, hatta öldürücü yan etkileri olan sonuçlar doğurur. Bunların en başında kanser gelir. Kanser hem gıdalarda hem de toplumlarda görülen bir hastalıktır. Buna bir tür sosyolojik KOSMOZ da diyebilirsiniz.

Bazı hayvanlarda da var olmakla birlikte, ‘örgütlenmek’ en insanî davranışlardan biridir. El ele vererek yapılabilecek tüm işler bir örgütlenmedir ve hem tarihsel, hem de toplumsal temelleri çok eskidir. Köy kültüründe bile en basit tanımı ile ‘imece’ şeklinde görülür.

Amma! Kentleşme ile irileşen şehirlerimizde sosyalleşmede kullanılan bir araç olarak örgütlenme biraz farklıdır. Genelde popüler sorunlar yada bölgesel bir aktivitenin organizasyonu için bir araya gelenlerin örgütlenmesi ile bir tür ‘CEMİYET’ oluşumuna dönüştürülme eğilimi baş gösterir. Çevre, yardım yada benzer bir konuda bir araya gelen, duyarlı ve ilgili bireyler tarafından bir hareketlenme şeklinde başlatılır. Bu hareketin ilk zamanlarında (olay daha resmi aşamaya gelmeden) önce, muhtemel ilgilere ‘destek vermeleri için’ haber verilir, (Bu, yardım isteme amaçlı kulis çalışmasıdır) çağrı yapılır. Ama muhtemel ilgili, muhtemelen ilgisini ziyan etmemek için yanaşmaz. Duyarlı azınlık olarak harekete girişenler, kısıtlı imkanlarına rağmen, kendi başlarına küçük gürültüler çıkarmayı başarırlar. Bazen medyanın da etkisi ile bu gürültü, büyür! Artık örgütlenme meselesini yapısal bir zemine oturtacak genişleme sağlanmıştır. Daha önce ilgi göstermeyen ‘muhtemel ilgililer’, hemen kapınızda belirir. Kapıyı açıp içeri alırsınız. Kısa bir sürede ‘örgütlenme’, yapılaşmasını tamamlar. Muhtemel ilgili, bilginin kıyısından geçmeden ilginin odağına oturmuş, gülücükler saçıyor. Bir de bakarsınız ki; o yapının içerisinde yeriniz yok!

İşiniz, oraya kadar. Kendinize yeni bir mesele arar ve onunla mücadele etmeye başlarsınız. Aynı senaryo tekrarlanır. Siz yine yapının içerisinde değilsiniz...

Sonunda anlarsınız ki, göreviniz sadece KOLTUK imal etmektir. Yumuşak, geniş ve rahat koltuklar!

Hep sevgi ile kalın. 

Murat SEVGİ 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 369
Toplam yorum
: 214
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 1072
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

1969 doğumlu. Tasarımcı, endüstriyel otomasyon sistemleri için yazılım geliştiriyor. Yüksek öğren..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster