Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Haziran '16

 
Kategori
Yapı / İnşaat
Okunma Sayısı
1575
 

Kombi nasıl bir cihazdır ? Kaç çeşit Kombi var ?

Kombi nasıl bir cihazdır ? Kaç çeşit Kombi var ?
 

Kombi Nedir ?


Taşınmaların ve tadilatların başladığı şu günlerde doğalgaz ve kombi kullanıcılarının en çok merak ettiği sorulardan biride kombi seçimi nasıl olmalıdır sorusu. Bu makalemizde ilk olarak kombi nedir? Kaç çeşit kombi vardır ? Kombi çalışma sistemi nasıldır ? Gibi konulara değinmek istedim. 

Kombi

Kombi ısıtma ve sıcak su ihtiyaçlarını karşılamak için ev veya işyeri gibi küçük ölçekli kapalı alanlar için üretilmiş ısıtma cihazıdır. Ebatlarının küçük olması ve duvara asılması nedeniyle eski yer tipi ısıtıcılara göre çok az yer kaplamaktadır.  Çalışırken oldukça sessiz oluşu, kullanıcı isteğine göre bağımsız kullanım kolaylığı sağlaması(kullanıldığı kadar yakar, yaktığı kadar ödersiniz) , bunun yanında hafif ve kolay montaj ve de montajı yapıla bilmesi çok tercih edilmesini sağlamaktadır.

Kombi Çeşitleri

Baca tiplerine, yanma tiplerine, eşanjör tiplerine ve elektrikli modelleri ile birçok kombi modeli bulunmaktadır.  Bunlar kendi içlerinde de ayrılmaktadır.

1 - Baca Tiplerine Göre Kombi Modelleri

a – Bacalı Kombi

Bacalı Kombi’nin içinde yanma için gereken havayı bulunduğu ortamdan alarak atık gazı da baca yolu ile atan ısıtma cihazıdır. Bina veya ev bacalarına bağlanır. Bulunduğu ortamdan hava alması ev veya işyerinizin sürekli havalandırılmasını gerektirmektedir, aynı zamanda fırtınalı havalar da bacanın geri atık zehirli gazı verme ihtimali bacalı kombi tercihini oldukça düşürmüştür. Günümüzde en az kullanılan modeldir.

b – Hermetik Kombi

Hermetik kombi içinde bulunan fan yardımı ile yanma için gereken temiz havayı dış ortamdan çeker ve yine fan yardımı ile atık gazın tahliyesi sağlar.  Hermetik kombilerin bacaları bulunduğu ortamdan direk dışarı çıkar. Bina bacasına bağlanmaz.  Hermetik kombi bacası iç ve dış baca olarak 2 borudan oluşur. İç baca kombi içinde yanan atık gazın tahliyesine, dış bacada yanma için gereken temiz havanın yanma odasına çekilmesi için kullanılır. Hermetik kombi ortamdaki temiz havayı kullanmadığından dolayı ortamı sürekli havalandırma ihtiyacı olmaz. Havada oluşacak fırtına gibi etkenlerden baca emniyet sistemi sayesinde etkilenmez. Bu nedenlerden günümüzde en çok kullanılan kombi modelidir.

2 - Yanma Tiplerine göre kombi modelleri

a – Konvansiyonel (klasik) model kombiler

Konvansiyonel kombi yanma ile oluşan atık gazı direk dışarı atan kombilerdir.  Günümüz de  en çok kullanılan klasik modellerdir. 

 

a – Yoğuşmalı Kombiler

Yoğuşmalı kombi konvansiyonel kombiden farklı olarak yanma odasında yanma ile oluşan atık gazı direk atmayarak atık gazın sıcaklından faydalanmak için farklı bir ünitede gezdirmektedir.  Buradan aldığı ısı ile yakıt tasarrufu elde etmektedir.  

Eşanjör Tiplerine Göre Kombi Modelleri

a -  Tek Eşanjörlü Kombi

Tek eşanjörllü cihazlar ana eşanjörün brülörden aldığı ısı ile hem sıcak suyu hem de kalorifer peteklerinizi ısıtan kombilerdir.  Bu kombilerde şebeke suyu direk ana eşanjör den geçerek ısınmaktadır.

b – Çift Eşanjörlü Kombi

Çift eşanjör kullanılan kombilerde sıcak su ve kalorifer sistemi ayrıdır. Tek eşanlörlü kombilerde şebeke suyunun ana eaşnjörün içinden geçmesi ve her ısınmada suyun kireç bırakarak ana eşanjörü tıkaya bilmektedir. Çift eşanjör kullanılan kombi bunu engelleyerek direk şebeke suyunun içinden geçmediğinden kireçlenme çok daha az olmaktadır. Çift eşanjör kullanılan kombilerde şebeke suyu ikinci (plaka) eşanjörden geçmesi ile kombi sistemi kullanıcıya istenen sıcaklığı daha verimli sağlamaktadır.

3 - Elektrikli Kombi Tipleri

Elektrikli kombiler içinde elektrikli ısıtıcılar kullanarak, baca gibi atık gaz sistemine gerek olmadan kullanıla bilen kombilerdir.  Atık gaz sistemi olmaması zehirlenme gibi risklerinin olmaması oldukça iyi yanlarıdır.  Fakat yakıt sarfiyatı gazlı modellere göre daha fazla olması kullanımını oldukça düşük olmasını sağlamaktadır.

Kombi Çalışma Sistemi

Kombinin çalışma sistemini kat kaloriferi ve şofbenin bir ünitede birleştirerek kullanılması olarak düşüne bilirsiniz. Kombi üzerinde iki tip kullanım vardır kalorifer ve sıcak su .

Kalorifer konumu; Kalorifer kombi ayar düğmesini açtığınız anda kombi içinde üç yollu vana (çift eşanjörlü kombide var tek eşanjörlü de olmaz) kalorifer konumuna geçer ve  sirkülasyon pompası devreye girerek kalorifer tesisatında suyu çevirmeye başlar. Elektronik kart kalorifer tesisatında dolaşan suyun sıcaklık bilgisini kalorifer gidiş ve dönüş borularına takılan ntc sensörler tarafından öğrenerek içindeki suyun sıcaklığı talep edilen sıcaklıktan düşük mü yoksa yüksek mi kontrol eder. İçindeki sıcaklık istenilen sıcaklıktan düşük ise elektronik kart sırayla fan (hermetik kombi) gaz valfi, ateşleme elektrotlarına akım yollayarak yanmanın oluşumunu sağlar. Elektronik kart yanma sırasında sürekli gidiş ve dönüş sensörlerini kontrol eder bu sayede ne zaman duracağını ne zaman çalışacağını bilir.

Sıcak Su Konumu; Sıcak su konumu kombilerin büyük çoğunluğunda kombi açma kapama düğmesi açıldığı an aktiftir. Ayrıyeten bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Sıcak su musluğu açıldığı zaman kombi içinde bulunan sıcak su şalteri (her markada farklı bir sistem vardır tribün, mebran conta,swiç gibi) elektronik karta bilgi verir ve sıcak su talebeni iletir.  Elektronik kart ilk olarak çift eşanjörlü bir cihaz ise üç yollu vanayı sıcak su konumuna geçirir kalorifer sisteminde olduğu gibi kombi içindeki suyun sıcaklığını pompanın suyu kombinin içinde çevirmesi ve ntc sensörle ile öğrenerek çalışması gerekiyor ise fan (hermetik kombi) gaz valfi ve ateşleme elektrotlarına akım yollayarak yanmanın oluşmasını sağlar. Yanma sırasında elektronik kart oluşan ısıyı sürekli kontrol eder ve ısı istenilene ulaştığında kapatıp tekrar istenen sıcaklığın altına düştüğünde aynı şekilde tekrar çalışır. 

 

Kaynak : kombitamircisi.com.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Biraz olsun yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Ahmet Uzunoglu 
 07.09.2016 10:41
 

Antalya'da bazı bölgelere doğalgaz yeni geldi. Bugünlerde eve kombi ve petek taktıracağız, bu nedenle yararlı bir yazı oldu. :-) Teşekkürler, selamlar.

Güz Özlemi 
 08.06.2016 16:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 4353
Kayıt tarihi
: 26.03.15
 
 

1980 İstanbul kadıköy doğumluyum, ilk orta ve lise öğrenimi burada tamamladım. Yirmi seneyi aşkın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster