Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '08

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
950
 

KOMEDİ İSTASYONU (Doğaçlıyoruz En Esprilisinden)

KOMEDİ İSTASYONU (Doğaçlıyoruz En Esprilisinden)
 

Fotoğraf:Süleyman KARAMAN


<ı>Bir Doğaçlama Tiyatro Formatı ve Beklentiler

Bir istasyon ki sormayın neler yok ki, günün yorgunluğunu üzerinizden alıverecek, varsa eğer yalnızlığınızı kovacak, sonrasında yüzünüzde tebessüm ve gülücük oluşturacak bir istasyon..

<ı>Sadece izlemek mi ? Hayır İçinde size de rol bulunan bir sahne. Olur mu demeyin. Peynir ekmek yemeden, gelin görün bizi hakkımızı yemeyin. Ama biraz bize zaman da verin.

<ı>Günlük yaşamın psikoterapisine bir katkı da bizden. Bırakın bir iki saat ekonomik krizi, trafik karmaşasını, didişmeleri, çatışmaları mesafe koyun aranıza tüm sorunlarla. Zaman zaman mesafe koymak gerek sıkıntılarla aramıza, yoksa yakar canımızı.

Biz sizin adınıza birkaç saatliğine mesafe koyuyoruz. Bir tepenin zirvesindesiniz , tepeyi tüm yönleriyle bir bütün olarak görmeniz olası değil. Yamacına inseniz de yeterli değil, karşıdan o tepeyi görebilmek gerek, karşıdan bakabilmek gerek. Var mı böyle bir şey? Var. Olmaz olur mu? Gönüller huzur bulur mu bilmem? Size bağlı. Katılımınıza ve cesaretinize...

<ı>Espiri anlayışınız değişecek, bakışınız diğerleriyle bazen kesişecek. Ortak bilinç, farkındalık ve spontanlık sizin de hakkınız. Ya gerçekler, yaşananlar ne olacak ?

Yeniden yaşanabilir mi? Dramatizasyonla evet. Yaşamın yeniden keşfedilmesi, yaşantının yeniden ele alınması üç boyutlu ve canlı bir görüntü. <ı>Tüm tarafların içinde siz. Sizin yerinizde tüm taraflar. Belki yarım kalmış bir işiniz tamamlanıverir. Bir oyun ama gerçeğin canlandırıldığı ve yaşamınızı yeniden keşfetmenizi ve kendinizi tanımanızı sağlayacak bir oyun.

<ı>Şanslı olanlar için, iyileştirici ve rahatlatıcı etkileri bulunan sahnesel bir etkileşim. Rol almak elinizde. Çözüm yalnız sizde. Mutluluk ve yeni bir bakış belkide.. Yeniden karşılaşınca en uygun tepkiyi verebilme yeteneği kazanmak herkesin ihtiyacı..

Sizin sahneniz, şimdi sizin kontrolünüzde, sizi sergileyecek tüm traji-komik yaşantınızı ve belki de oynarken kendini ve başkalarını yeniden keşfedivermek o yaşanmış anları. Ve böylece daha hazırlıklı ve dayanıklı olmak tüm karşılaşmalara..

Diğerlerinin yaşantılarında da kendini görebilmek ve kıyaslayabilmek bile belki yeterli olur. Empati kurabilmek ve anlayabilmek bakışı, çözümü burada ara. İşte Sahne, yalnızca yaşantının gülümseten yönlerini ele alabileceğin değil acıtan, örseleyen ve inciten tarafına da gülüp geçeceğin ama bir daha karşılaştığında incinmeyeceğin bir sahne yaşantısı..

Çıkacaksın bir yolculuğa ister tirenle gel, ister dolmuşla. İneceğin bir istasyon daha var artık. Sanatın olması gereken yüzü, yüzyıllar evvel keşfedilmiş özü ele alınacak. Tadına varılacak. Komedi İstasyonunda nitelikli bir zaman dilimi ile gönüller ağırlanacak.

<ı>Çok mu iddialı buldunuz? Evet haklısınız. Kesinlikle, bir hayalleme. Ama bir düşünün ben yazarken yaşamış gibi keyif aldım.<ı> Ya oynarsam nasıl bir keyif alacağımı varın siz düşünün. Ya başarırsak, demeyin seyircinin keyfine. Hoca, "ya tutarsa" demiş. O zaman deme keyfimize.

<ı>Yazarak oynamaktan, yazmadan oynamaya, yaşamı oynamaya, hayatı ta kendisini ve oynarken bir çok serüveninizi değiştirmekte size kalmış yaşantıyı, farklı yaşasaydınız takılıp kaldığnınız anları, o zaman nasıl olurdu dersiniz?

<ı>İşte Komedi İstasyonu Konsepti, inecek var var bu istasyonda. Seyirci ile kaynaşma ve sahnede buluşma var. İstasyonda sizi bekleyenler var. Derler ya, "Misafir umduğunu değil bulduğunu yermiş" Gelenler muradına ermiş.

<ı>Komedi İstasyonu Tiyatro Ekibi, 8-10 kişilik bir istasyon. Doğaçlıyoruz doğal olarak, hikayeler de canlanıyor en neşelisinden, Bir esprimiz var elbet. Mesajımız da.. Yok sa ne anlamı var sanatın. ajandamızda..<ı>alisongül

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 59
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2221
Kayıt tarihi
: 31.10.07
 
 

1997 Hacettepe Üniversitesi mezunu sosyal hizmet uzmanıyım. Pozitif Psikoterapi, Aile ve Evlilik ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster