Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Aralık '09

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
299
 

Kompleks!

Kompleks!
 

Kompleks sözcüğünün yabancı olmasından rahatsız olmadım; dilimize yerleşmiş yabancı ve sıklıkla kullandığımız bir sözcük.

Miliyet'in internet sitesindeki "Trene binerken tacını almadı" manşeti ve "Bu eşarplı teyzenin kim olduğunu öğrenince şaşıracaksınız..." spotuydu beni komplekse sokan!

Haber şöyle;

“Kraliçe Elizabeth, sıradan bir vatandaş gibi trene binip seyahat etti. 95 dakika süren yolculukta Noel kartlarını okudu. Camdan baktı. Ben 'Kraliçe'yim demedi, 44 sterlin verip biletini de aldı.” İnadına bir de şu açıklamayı eklemişler; “…83 yaşındaki Kraliçe, yolculuğunun büyük bölümünü Noel kartlarını açıp okuyarak geçirirken, Kraliçe'nin Kraliyet Treni'ni kullanmak yerine tarifeli seferle yolculuk etmesi büyük merak uyandırdı. Buckingham Sarayı'ndan yapılan açıklamada, 'Kraliçe dahil Kraliyet üyeleri tarifeli seferleri zaman zaman kullanmaktadır. Düşük maliyet ve güvenliğin iyi olması bu tercihi belirliyor' denildi.”

Bu kadarla kalsa, ona da razı olacağım. Ancak kare kare fotoğraflar da eklemişler; “gözümüze sokarcasına”.

Evet, gerçekten de o teyze(!)yi görünce çok şaşırdım. Üstüne güneş batmayan bir imparatorluğun ‘Kraliçesi’ hemde!..

Gözümün önüne bizi yönetenlerin etrafındaki kara gözlüklü kocaman kocaman adamlardan oluşan neredeyse bir ordu(!) geldi.

Onların yönetenleri halkın arasına girip, onlarla seyahat bile yapabiliyor. Bizimkilerde halkın arasına giriyorlar, hatta… daha candan fotoğraf da veriyorlar ama, mizansen... Çok yapay!

Ve o mizansenin bile en ortasında, yurttaşla yöneteni birbirinden ayıran ‘etten duvar!’. Sıkıyorsa yaklaşın!..

Ha, bi’de kuzu kuzu durmak gerekiyor yanında falan. Yoksa… Alimallah!.. Benzetirler adamı!

Bizdeki saltanat uçaklarından söz etmiyorum, beni daha bir sıkıntıya sokar.

İstanbul’un Şehr-i Emin'i bile artık gezilerini özel uçaklarla yapmaya başladı. Halkın içinde olmak, çok ‘avam’ olsa gerek! …

Bir zamanlar da Ahmet Necdet Sezer, 10. Cumhurbaşkanımız yani, o, halkın içinde yaşamıştı; Benim yüreğime su serpilirken, bazıları yine çok yadırgamıştı.

Hele trafikte falan kırmızı ışıkta durmalar, hastanelerde sıralara girmeler, marketlerde kasa önlerinde kuyruğa girmeler… öff, çok avam oldu galiba!

İşte bu ‘avamlık’ beni komleks sahibi yaptı.

Daha fazla ayrıntı için:

http://www.milliyet.com.tr/Dunya/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&ArticleID=1175764&Date=19.12.2009&b=Siradan%20bir%20vatandas%20gibi%20trene%20binip%20seyahat%20etti...&KategoriID=19

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bizim örümcek kafalı fört leydilerimizin(okunduğu gibi yazılmıştır) başına...hoş onlar binmezler ama. Sevgimle.

Olgun Ekinci 
 26.12.2009 21:14
Cevap :
Ama olur mu? Onlar birer abide sevgili dost. Utanç abidesi ama... Selam ile.H.H.Dulun  27.12.2009 13:22
 

ülkeler abartırken,gelişen ülkeler sadeleşiyor Hüseyin Bey,bu anlamlı paylaşıma teşekkürler,içtenliklerimle..

Şerife Mutlu 
 22.12.2009 20:09
Cevap :
Merhaba öğretmenim. Bizim durmumuzu atalar sözümüz var özetleyecek; "ayranı yok içmeye, taht-ı revan'la gider su içmeye" diyeyim de incelteyim biraz. Ben de size teşekkür ederim desteğiniz için. Saygılarımla. H.H.Dulun  23.12.2009 10:22
 

Halkının içinde dolaşabilen liderler, gerçek liderlerdir. O halkın insadırlar. Olması gereken budur. Diğeri yapay olanı. Kaleminize sağlık.

Emine Supçin 
 20.12.2009 14:49
Cevap :
Teşekkürler öğretmenim. Bizdeki bir ikilem çok dikkat çekici değil mi; hem halkın içindeymişiz gibi gecekondulara kadar gidip fotoğraflar çektireceksiniz, hem de en ufak bir sitem de bile karga-tulumba ettireceksiniz yurttaşınızı! Bende bıraktıkları izlenim; 'Bizim politikacıların halkından korktuğu' şeklinde. Ha bir de yiğitliklerini savunmasız, korumasız yurttaşlarına yaparlar. Sanki 14-15 yaşlarında bir çocuk ümüklenmişti gibi anımsıyorum!.. Selam ve saygılarımla. H.H.Dulun  20.12.2009 15:24
 

aaa!..:) cevabınızı okuyunca fark ettim,özür dilerim Hasan Hüseyin bey..:),selamlar.

cinford 
 20.12.2009 9:12
Cevap :
Kafanızı takmayın. Sehven yazıldığını düşündüm zaten. Teşekkürler açıklamanıza da. Selamlar. H.H.Dulun  20.12.2009 11:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 355
Toplam yorum
: 1015
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1060
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1960 Ankara doğumlu bir Çankırılıyım. İşimin burada olması nedeniyle, Antalya'da yaşamaktayım. Ti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster